Osm potravin pro lepší spánek. Pomohou ryby, mandle i kiwi

  • 9
Máte za sebou mnoho bezesných nocí a nevíte, čím to je? Možná to způsobilo nevhodné jídlo. Poradíme vám, co si dát k večeři, abyste pak spali, jako když vás do vody hodí.
Nejbohatší jsou na jód mořské řasy a ryby

Ano, spánek je zdravý. Regeneruje naše tělo, vypíná pleť a restartuje mozek. To ale nemění nic na tom, že dvacet procent lidí má problém v noci „zabrat“. Všelijak se převalují v posteli, koukají do zdi nebo zkoušejí počítat ovečky.

Nespavost je podle lékařů problém, který může vyústit ve spoustu zdravotních důsledků: hrozí únava, psychické obtíže, ale i nadváha, vysoký tlak nebo cukrovka. Chcete se těmto nepříjemným scénářům vyhnout? Odborníci radí, abyste změnili jídelníček, a doporučují osm potravin, které vás hravě přenesou do říše snů. Které to jsou?

Tučné ryby

Proč je jíst: Je prokázáno, že lidé s nedostatkem vitaminu D mají větší problém usnout. Pokud patříte mezi ně, měli byste do svého jídelníčku zakomponovat tučné ryby, jako je třeba losos, makrela nebo tuňák. Jednak výborně chutnají, ale zároveň poskytnou organismu to, co mu chybí, ve vašem případě pořádnou porci vitaminu D. Ryby jsou navíc bohaté i na omega 3 mastné kyseliny, ty v kombinaci s vitaminem D aktivují produkci hormonu serotoninu, o němž je známo, že podporuje zdravý spánek.

Jak si je dopřát: Tučné ryby mají až o deset procent víc tuku než sladkovodní, jsou sytější a dají se upravovat mnoha způsoby: smažit, péct nebo udit. Jednou z nejoblíbenějších pochoutek je losos, který ale nemá výraznou chuť, a proto ho kuchaři kombinují s bylinkami, zázvorem, bílým vínem či citronovou šťávou. Lososa si můžete připravit jako klasický filet se zeleninou nebo si z něj udělat „tatarák“. Druhou nejoblíbenější mořskou rybou je tuňák, který je k dostání víceméně v konzervě. Odborníci na výživu doporučují kupovat rybu raději ve vlastní šťávě než v oleji. Je lépe stravitelný a lze ho použít do salátů nebo pomazánek.

Ilustrační snímek

Mandle

Proč je jíst: Obsahují minerály (hořčík, zinek, draslík, železo, vápník), které podporují uvolnění svalů po celém těle. Hořčík zároveň funguje i sedativně: tlumí pocity smutku, úzkostí a psychické nepohody. Mandle jsou výrazně bohaté i na esenciální aminokyselinu tryptofan, která zvyšuje hladinu spánkového hormonu melatoninu.

Jak si je dopřát: Mandličky můžete přidávat do pečiva (koláčů, dezertů, mazanců), ale také do omáček, pomazánek či jako slané pohoštění k vínu. Nemáte mandle? Tak použijte vlašské ořechy, mají stejné prospěšné vlastnosti.

Bylinkový čaj na zklidnění

Bylinné čaje

Proč je pít: Podle psychologů popíjení teplého nápoje vzbuzuje pocit klidu, pohody a následné ospalosti. Když nevíte, jaký čaj si na noc uvařit, sáhněte určitě po heřmánku. Obsahuje vysokou dávku flavonů (látky, které tlumí záněty v těle) a zaručí vám bezbolestný relax. A nejen to! Heřmánek má ještě další eso v rukávu: antioxidant apigenin, který navozuje pocit ospalosti.

Jak si je dopřát: Dalším benefitem heřmánkového čaje je podpora trávení. Pokud jste po vydatné večeři, určitě vám uleví. Podobné sedativní účinky má i čaj z mučenky, který uvolňuje tělo a rozpouští pocity smutku a úzkosti. Oba nápoje můžete popíjet horké, se lžičkou sirupu, cukru nebo medu.

Koktejl z kiwi

Šťavnaté kiwi

Proč ho jíst: Koho z vás by napadlo, že tento  malý „zelenáč“ je skvělý přírodní lék na spánek? Alespoň to tvrdí výzkumníci, kteří podávali čtyřiadvaceti lidem po dobu jednoho měsíce dvě kiwi na noc. Všichni jedlíci tohoto ovoce pak prý velmi dobře spali. Čím to je? Kiwi totiž obsahuje hormon serotonin, který se v těle proměňuje na spánkový hormon melatonin. Výsledkem je klidný a hluboký noční odpočinek.

Jak si ho dopřát: Kiwi obsahuje desetkrát víc vitaminu C než většina citrusů. Svůj vitaminový benefit ale teplem ztrácí. Proto ovoce nikdy nepečte ani nevařte, protože vám zhořkne a ztratí svůj přínos. Kiwi je skvělé syrové jako součást salátů, dezertů nebo koktejlů.

ilustrační snímek

Bílá rýže

Proč ji jíst: Japonci velmi milují spánek! A leckdy se mu oddávají dokonce i na veřejnosti. Důvodem kolikrát nemusí být ani únava jako větší konzumace rýže. Vědci totiž zjistili, že potraviny s vyšším glykemickým indexem (ke kterým rýže patří) zlepšují kvalitu spánku. A nejen to. Studie zároveň prokázaly, že rýže podporuje produkci hormonu melatoninu, a tak pomáhá člověku snáze usnout.

Jak si ji dopřát: Rýže se nejčastěji využívá jako příloha k masu a omáčkám. Můžete si z ní ale vykouzlit i hlavní jídlo: rizoto. Obilnina potěší i milovníky sladkých jídel, protože z ní dokážou připravit jak rýžovou kaši, pudink, tak třeba rýžový nákyp se švestkami.

Zázvorové smoothie

Višňový džus

Proč ho pít: Toto ovoce obsahuje přírodní melatonin, který napomáhá k lepšímu spánku. A nejenom to, podle odborníků také zlepšuje jeho kvalitu a navozuje delší spánkovou fázi delta, jež je pro náš organismus nejpřínosnější. Pokud trpíte nespavostí, měli byste denně sníst 300 g tohoto ovoce anebo vypít 300 ml višňového džusu. Nejlepší načasování „višňové dávky“ je hodina před tím, než ulehnete do peřin.

Jak si ho dopřát: Džus je výborné pít „jen tak“. Jednak je velmi chutný, ale zároveň je zdravý i po jiných stránkách - posiluje imunitu, pomáhá proti artritidě a zlepšuje spalování tuků, což se hodí především při hubnutí.

Bazalka

Posvátná bazalka

Proč ji jíst: Není bazalka jako bazalka! Tento druh bylinky (známý pod latinským názvem Ocimum tenuiflorum nebo také bazalka indická) roste v asijských tropech, kde je považován za posvátnou. A bazalka si svůj titul zaslouží, protože bdícím pomáhá navodit „svatý spánek“. Bylinka snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, díky tomu uvolňuje jak tělo, tak i mysl.

Jak si ji dopřát: Bazalku si můžete vylouhovat v horké vodě a vypít jako čaj. Výborná je i jako bylinka, například do těstovin. K dostání je v bylinkářství.

Ovesné vločky

Ovesné vločky

Proč je jíst: Tato obilovina vás odzbrojí hned dvěma trumfy: obsahuje látku tryptofan, která má vliv na produkci spánkového hormonu melatoninu v těle, a kromě toho také vitamin B, který tlumí pocity úzkosti a deprese.

Jak si je dopřát: Ovesné vločky vám zachutnají s bílým jogurtem a ovocem. Přidat je lze také do zeleninových placek, karbanátků či jako zavářku do polévek.

Co dělat, abyste snáze usnuli

  • Upravte teplotu v místnosti na 16–22 °C. Chladnější klima totiž vyvolává ospalost a vám se bude relaxovat daleko lépe.
  • Ztlumte světla a pusťte si hudbu.
  • Čtěte knihu. Příběh vás vtáhne do jiné reality a vy přestanete řešit svoje problémy. Zároveň pohled na písmenka unaví oči a připraví vás na spánek.
  • Omezte elektroniku. Koukáním do mobilu, počítače nebo na televizi vystavujete své tělo modrému světlu, které narušuje spánek.
  • Nejezte sladké. Pozdní cukry dávají tělu energii, kterou ale nejste schopni spotřebovat.
  • Choďte spát ve stejnou dobu. Tělo si na to zvykne a bez problémů usne.