Picornaviry. Malé kuličky, sestavené z bílkovin a ribonukleové kyseliny (RNA). Možná jste o nich ještě neslyšeli, ale zcela určitě jste s nimi už měli tu čest se potkat. Na svědomí mají totiž například rýmy a nachlazení. Kromě banálních viróz však mohou způsobit i nemoci dolních dýchacích cest, zanícení očí, průjmy nebo smrtelně nebezpečné zápaly mozku. Nemoci vyvolané těmito viry nelze léčit, jen tlumit jejich příznaky a spoléhat se na sílu imunitního systému. „Viry pro svoje množení využívají zdroje hostitelských buněk. Jako antivirotika je obtížné vyvíjet látky, které by blokovaly přirozené pochody v našich buňkách, protože by to ubližovalo i nám,“ vysvětluje biolog doc. Mgr. PAVEL PLEVKA, Ph.D., (44) z brněnského institutu CEITEC, proč máme dosud tak málo účinných léků proti virům. Se svým týmem se snaží najít slabé místo nejen zákeřných picornavirů, ale i klíšťové encefalitidy a studuje, jak by se viry daly využít v boji proti bakteriím. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Rýma, kašel a marné hledání účinného léku. Nelze proti nim očkovat, říká biolog

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Picornaviry. Možná jste o nich ještě neslyšeli, ale zcela určitě jste s nimi už setkali. Na svědomí mají totiž například rýmy a nachlazení. Kromě banálních viróz však mohou způsobit i vážné problémy. Nemoci vyvolané těmito viry nelze léčit, jen tlumit jejich příznaky a spoléhat se na sílu imunitního systému. Proč to tak je, vysvětluje biolog Pavel Plevka.

Nemoci dolních dýchacích cest, zanícení očí, průjmy nebo smrtelně nebezpečné zápaly mozku. I to způsobují picornaviry, malé kuličky, sestavené z bílkovin a ribonukleové kyseliny (RNA). Člověk se však proti nim může spoléhat jen na sílu imunitního systému. „Viry pro svoje množení využívají zdroje hostitelských buněk. Jako antivirotika je obtížné vyvíjet látky, které by blokovaly přirozené pochody v našich buňkách, protože by to ubližovalo i nám,“ popisuje v rozhovoru biolog Plevka z brněnského institutu CEITEC, proč máme dosud tak málo účinných léků proti virům. Se svým týmem se snaží najít slabé místo nejen zákeřných picornavirů, ale i klíšťové encefalitidy a studuje, jak by se viry daly využít v boji proti bakteriím.

Dočetla jsem se, že picornaviry jsou čeleď malých neobalených RNA virů. Co znamená, že jsou neobalené?
Viry můžeme obecně rozdělit na dvě skupiny, a to obalené a neobalené. Ty první mají na svém povrchu membránu, kterou si vzaly z infikované buňky. Picornaviry tuto membránu nemají, to znamená, že jejich genom je chráněn pouze proteinovou kapsidou, což je bílkovinné pouzdro obklopující virovou nukleovou kyselinu. Laicky si to můžeme představit jako skořápku vajíčka, v níž je uvnitř ukryt genom.

Je dobré se před cestou autobusem nebo tramvají, kde infekce „lítají“, napít.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma