Opalování, riziková letní vášeň. Proč slunce škodí a jak se chránit?

  0:26aktualizováno  0:26
Přes všechna varování zůstává oblíbenou disciplínou letních dovolených smažení těla na slunci. Po návratu od moře chcete od známých a kolegů slyšet, jak senzačně jste opálení a jak moc vám to sluší. Jenže závidět není co, opalovacím šílenstvím riskujete zdraví, varuje magazín Rodina DNES.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv Avon

Zdravé opalování neexistuje. „Je prokázáno, že UV záření výrazně zvyšuje riziko vzniku kožního nádoru,“ říká rezolutně dermatoložka Anna Jiráková z pražské Perfect Clinic.

Vůbec nejčastějším kožním problémem souvisejícím s opalováním jsou podle ní spáleniny. A ty jsou nejen velmi nebezpečné z hlediska zdraví, ale ruku v ruce s nimi přichází i rychlejší stárnutí takto poškozené kůže. „Někdo si mylně myslí, že díky opálení vypadá pokožka zdravěji, já však po létě vidím u klientek vysušenou, dehydrovanou pleť s vráskami, někdy i s tmavými skvrnami,“ konstatuje kosmetička Iveta Koukalová z pražských Modřan.

Pokud se i letos chystáte chytat bronz u moře, připravte na to pokožku už doma. Zvyšte přísun beta-karotenu, s pomocí kterého bude snáze zlátnout a opálení jí déle vydrží. Beta-karoten je obsažený třeba v mrkvi, ve formě doplňku stravy je k dostání v lékárnách. Pokožku je také dobré ošetřovat kvalitním mlékem určeným k používání před opalováním, dodá tělu ochranné látky.

„Pokud chcete zabránit spálení na prvním slunci, můžete absolvovat i několik ošetření světloléčbou na kožním pracovišti,“ doplňuje dermatoložka. Nebo se můžete klidně natírat i samoopalovacím krémem, rozhodně nechoďte do solária, jehož ultrafialové záření je karcinogenní.

Manuál pro dětskou pokožku

Samostatnou kapitolou je zajištění co nejkvalitnější a nejúčinnější ochrany pokožky malých dětí. Tloušťka dětské kůže je oproti dospělému asi poloviční a je proto mnohem náchylnější k poškození včetně spálení od sluníčka, které zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů v dospělosti. Dětská pokožka navíc nemá ani dostatek barviva melaninu, které kůži před nepříznivými vlivy slunečního záření chrání. Zkrátka, čím je dítě mladší, tím je sluneční riziko vyšší. Teprve kolem 12 let je dětská pokožka plně vybavena obrannými mechanismy, jako jsou pigmentace, rohovatění a imunitní systém, které snižují riziko vzniku nebezpečných změn na kůži. 

Malé děti je nutné chránit i proto, že dětská kůže rychle ztrácí při vysokých teplotách a prudkém slunci vlhkost, snadno může dojít k přehřátí, dehydrataci a úžehu. 

Dítě ve věku do jednoho roku vůbec slunečnímu záření nevystavujte! Starším dětem a dospělým odborníci doporučují vyhýbat se pobytu na slunci v době od 11 do 15 hodin. 

Dětskou pokožku chraňte pro ni určenými opalovacími přípravky s fyzikálními filtry, blokují průchod slunečního záření. Chemické filtry mohou dítěti ublížit. Nezapomínejte mazat dětem i citlivé partie, jako je nos, ušní boltce, lokty, kolena, krk a okraje kolem plavek či oblečení. 

Hlídejte, aby děti dodržovaly pitný režim, nejvhodnější je pro ně neperlivá voda, případně neslazený ovocný čaj. Opatrnost je namístě i tehdy, když si dítě hraje na písku, ten totiž stejně jako voda odráží UV záření silněji. 

A pozor, běžné určitě není, pokud se každoročně celé léto smažíte na slunci a po zbytek roku se neobejdete bez solária, protože si jinak připadáte oškliví. Můžete totiž trpět psychickou poruchou jménem tanorexie.

Jak si sluncem neublížit

Nezkazte si dovolenou tím, že se hned první den spálíte. „Opalovacím přípravkem se namažte minimálně třicet minut před vystavením se slunečnímu záření a aplikaci opakujte každé dvě hodiny. I v případě, že máte voděodolný přípravek,“ doporučuje kožní lékařka Jiráková.

Jinak si koledujete o popáleniny, které často vznikají poté, co nepřipravenou a špatně chráněnou kůži najednou vystavíte slunci. A když na něm ještě zůstanete mnohem déle, než by právě pro vás bylo vhodné, je poškození kůže prakticky tutovka. „Při spálení jde vždy o akutní neinfekční zánět kůže, který podle fototypu jedince a času expozice může být prvního, druhého a třetího stupně,“ upřesňuje dermatoložka.

U moře bychom zpočátku měli zůstat na sluníčku pouze krátce a velmi pozvolna tuto dobu prodlužovat, aby kůže na slunce přivykla. Uvědomte si, že v jižních státech bývá intenzita slunečního záření mnohonásobně vyšší než doma u rybníka. Spálit se navíc můžete kdykoli, i mimo přímé slunce, jeho paprsky totiž opalují i přes mraky. Pokud tedy vyrazíte v podmračeném počasí na výlet, nezapomeňte se namazat stejně poctivě, jako kdybyste mířili na pláž.

Kdy vyrazit k lékaři

• Jakmile se na kůži objeví něco, co tam dříve nebylo 

• Nový kožní útvar roste, svědí, mění barvu 

• Vředovatí nebo krvácí 

Před slunečním zářením se musí zvlášť pečlivě chránit malé děti a pacienti s mnohočetnými a takzvanými atypickými pigmentovými névy. Opatrní by měli být i světlejší jedinci s rusými nebo blond vlasy a modrýma či modrozelenýma očima. Lidé s fototypem I a II se na slunci spálí prakticky vždy, takže by měli stejně jako děti a atopici používat co nejkvalitnější opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem. Po pobytu na slunci je vhodné kůži promazávat kvalitním hydratačním přípravkem. Pravidelné promazávání totiž zabraňuje vysychání pokožky a udržuje ji pružnou.

Velmi obezřetní by měli být při pobytu na sluníčku senioři, lidé s chronickým onemocněním srdce, diabetici a těhotné ženy. Velké teploty a intenzivní sluneční záření představují pro jejich organismus zvýšenou zátěž. Zdržujte se tedy spíše ve stínu, vyhněte se větší fyzické aktivitě i dlouhodobému stání a dbejte na správný pitný režim.

Rizika pro oči

Sluneční záření může poškozovat nejen kůži, ale také oči. Pokud nenosíte sluneční brýle nebo aspoň kšiltovku a oči dlouhodobě vystavujete UV záření, pravděpodobně si tak poškozujete povrch oční spojivky a rohovky. 

„Může to vést k zánětu rohovky nebo spojivky, který se projevuje velmi často řezáním, pálením a zrudnutím oka a víček,“ přibližuje přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka. 

Přestože zánět zpravidla nezanechává trvalé následky a lze ho léčit očními kapkami a mastmi, zaručeně vám letní dovolenou znepříjemní. „Větší problém může nastat u alergiků, kdy záněty mohou přejít do chronické podoby,“ varuje Stodůlka. 

Obzvlášť citlivý je zrak dětí, jejich oční čočka propouští sluneční záření snadněji. Dbejte na to, aby na slunci – zejména u moře či ve vysokých horách – opravdu nosily sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. „Pokud si dospělý člověk nevezme sluneční brýle, není to tak nebezpečné, jako když je nevezme dítě,“ zdůrazňuje optometrista Gemini Karel Liška. Zároveň upřesňuje, že standardní UV filtr ve slunečních brýlích má hodnotu 400, což je dostačující pro pobyt v tuzemsku i u moře. 

Dlouhodobý pobyt na prudkém slunci může nechráněné oči ohrozit i vznikem šedého zákalu, který lze vyléčit jen operací. Výjimečně při pohledu přímo do slunce může dojít i k nevratnému poškození sítnice. Proto se přímo do slunce nikdy nedívejte, je to nebezpečné a hrozí, že si trvale poškodíte zrak. Během krátké chvíle si můžete trvale poškodit citlivá místa a nervová zakončení na sítnici, která jsou zodpovědná za to, jak moc ostře vidíte. 

Na dovolenou si do cestovní lékárničky raději přibalte také zklidňující přípravky s panthenolem a antihistaminika. Pokud trpíte na opary, hodit se můžou i antivirotika ve formě tablet nebo krému. Atopici a ekzematici by neměli zapomenout na kortikoidní krémy či masti pro případ zhoršení jejich potíží.

Rakovina kůže

Sluneční UV záření patří mezi nejvýznamnější faktory, které mohou za chronické a nevratné změny na kůži. Narušuje také naše imunitní funkce a podílí se na vzniku zhoubných kožních nádorů, jejichž výskyt je na vzestupu. „Maligní melanom se čím dál častěji objevuje u mladších věkových skupin a výskytu bohužel přibývá,“ upozorňuje Jiráková.

Ke vzniku nádoru velmi přispívá prudké ozáření kůže s jejím spálením. Nejvíce jsou rakovinou ohroženi ti, kteří se na slunci spálili již opakovaně. Zkrátka, čím víckrát se na slunci spálíte, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny kůže.

Pamatujte na to, že UV záření je kvůli ztenčení ozonové vrstvy stále intenzivnější. Chraňte sebe i své blízké kvalitními opalovacími přípravky a přímému slunci se spíše vyhýbejte, obzvláště pokud jste rizikovým světlým fototypem. Změny na kůži nikdy nepodceňujte, melanom má schopnost velmi rychle metastázovat do ostatních tkání a orgánů, přičemž laik většinou počínající zhoubný nádor kůže nerozpozná.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Při rizikovém orálním sexu může jít o život, řekla lékařka v Rozstřelu

Gynekoložka Olga Dubová v diskusním pořadu Rozstřel (28. června 2019)

Kromě HIV patří mezi lidmi k nejobávanějším pohlavním nemocem kapavka a syfilis. „Ale co nás lékaře nejvíc trápí a s...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz