Vyhněte se cukrům ve stravě. Sedm tipů, jak je bezbolestně omezit

  • 14
Chutě na sladké, které často pramení z nevyspání, nepravidelné a nepestré stravy, stresu a vyčerpání mohou přispívat k vážným zdravotním problémům. Na cukru si můžete vypěstovat závislost. Poradíme, jak ho z jídelníčku ubrat tak, abyste si stále mohli dopřát svou oblíbenou sladkou chuť.
S tím, s čímž chcete skoncovat, to utněte ihned a rázně.

1. Nevynechávejte přílohy

Chutě na sladké způsobuje především nevyrovnaná, nepravidelná a nekvalitní strava. Často za ní stojí také snaha vynechat sacharidy například ve formě příloh, které jsou však pro lidský organismus energetickým palivem. Proto je důležité stravovat se pestře a pravidelně. Možnosti příloh jsou velmi široké. Vybírat můžete mezi bulgurem, kuskusem, celozrnnými těstovinami nebo rýží basmati.

Ilustrační snímek

2. Dostatek vitaminů

Zaměřte se na čerstvou zeleninu s ovocem, díky kterým se vaše tělo odvděčí větším množstvím energie. Jedním z oblíbených stylů stravování je raw. Hlavními složkami raw stravy jsou ovoce, zelenina, oříšky, semínka, luštěniny, panenské oleje a bylinky. Vyloučeny jsou všechny živočišné produkty, takže můžeme raw stravu označit i jako odnož veganství. 

„Nejvíce zkušeností s přechodem na raw stravu souvisí s hubnutím, různými detoxikacemi a uzdravováním se. Z vlastní zkušenosti vím, že změna stravování má na lidský organismus opravdu velký vliv, ať už jde o shození přebytečných kil, posílení imunity, uzdravení kožních onemocnění, nebo alergii,“ říká Stanislav Petříček, zakladatel bister bistRAWveg. 

Kostky cukru

3. Vyřaďte bílý cukr

Při konzumaci bílého cukr musí tělo při jeho zpracování sahat do minerálních rezerv, zejména po vápníku v kostech a zubech, zinku a hořčíku. Cukr tak nejen, že přispívá ke vzniku obezity a s ní spojenými civilizačními onemocněními, ale může stát za plísněmi na kůži, zubními kazy a v neposlední řadě také oslabuje imunitní systém.

Důležité je vitaminy i minerály pravidelně doplňovat. Najdete je v ovoci, zelenině, a také v semínkách a mnohých dalších potravinách. „V konopí lze najít i vitaminy, a to například vitamin B1, který je pro tělo prospěšný, protože zlepšuje paměť, bojuje s nespavostí a nesoustředěností. Mimo jiné je konopí kvalitním zdrojem vitaminu E, který funguje jako antioxidant. Dále pak v něm lze nalézt draslík, fosfor i zinek,“ vyjmenovává Jiří Stabla z Fitcann.

ilustrační snímek

4. Prokoukněte triky prodejců

Pozor na jiné názvy pro cukr, které klamou a mohou působit zdravě. Nejčastěji se setkáte s třtinovým cukrem či kukuřičným sirupem. Cukr se skrývá pod hnědým cukrem, ale i maltózou, fruktózou, dextrózou či pod pojmem agávový sirup i rýžový sirup. Stejně tak jako melasa, med či javorový sirup. 

Některé z těch přírodních mohou být vhodnější než rafinovaný cukr. Mají nižší glykemický index, sacharidy z nich se do krve vstřebávají pomaleji, a tak rychle nezvedají hladinu inzulinu v těle a nemáte po jejich snědení hned pět hlad.

Ilustrační snímek

5. Pečivo, sirupy a limonády

Dávejte pozor, kde všude se cukr skrývá. Kromě limonád, pečiva nebo sirupů do vody je v nespočtu potravinových výrobků, třeba v kečupu, omáčkách, salátovém dresingu i v masných výrobcích. 

Když si místo kupované limonády připravíte nápoj z neperlivé vody, nakrájíte do něj kolečka sezonního ovoce a přidáte několik snítek bylinek, určitě nebudete zklamaní. Po pár dnech si na přeslazenou chuť limonády ani nevzpomenete a po několika týdnech vám přestane chutnat.

Ilustrační fotografie

6. Osvojte si nové návyky

Cukr je bohužel návykovou látkou a jeho častá konzumace vede k touze po větších dávkách. Neblaze působí na pleť, přispívá k jejímu rychlejšímu stárnutí, akné a mdlé barvě. Navíc je o cukru, stejně jako o soli, dobře známo, že zatěžuje ledviny, kardiovaskulární systém a mnohé další. 

Pokud se přistihnete, jak saháte po sladkosti, zapřemýšlejte, co vás k ní vede. Jste ve stresu? Zkuste raději obejít pár bloků nebo se projet na kole. Chybí vám energie? Dopřejte si patnáct minut odpočinku. 

Piškoty Savoiardi, černá káva, likér Amaretto, sýr Mascarpone… To jsou jen...

7. Místo cukru datle a med

Při přípravě moučníků lze cukr nahradit například namočenými a rozmixovanými datlemi, javorovým sirupem nebo kvalitním nepasterizovaným medem. Všechny zmiňované jsou zdravější alternativou a výborně jej nahradí.