"Musel jsem odmítat, když mi někdo nabízel jídlo, které bych neukousnul. Rozhodl jsem se proto pro implantaci nových zubů."
Na tom by nebylo nic tak převratného, kdyby pacient neodešel se zuby "napevno" hned po pouhých šesti hodinách.
Obvykle totiž musí lidé chodit po podobné operaci implantátu několik měsíců až rok s bezzubou čelistí. Tak dlouho totiž trvá, než se jim vyrobí nových chrup.
Třicetiletý lékař Tomáš Vosáhlo však spolu s Antonínem Šimůnkem, vedoucím implantologického oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové, vymysleli zlepšovák, při kterém využijí starou protézu, již pacient původně nosil.
"Ráno zavedeme implantáty, vlastně šrouby do dásně. Protézu, kterou pacient do té doby nosil zužitkujeme tak, že ji poupravíme a přišroubujeme k dásni," vysvětluje Šimůnek. Pacient má tedy po pár hodinách, i když provizorně, zuby připevněné a lékaři mají dost času na výrobu trvalého chrupu. Ten mu pak připevní na již voperované šrouby.
V Česku jsou zatím jediní
Lékaři si původně mysleli, že nová metoda je jejich originálním objevem.
"Zjistili jsme ale, že něco podobného se používá i v zahraničí. Materiál, který se třeba v Americe používá, je pro nás velmi drahý. Využil jsem k tomuto účelu originální díly. Šli jsme vlastní metodou, která je pro pacienty přelomová a v Česku ojedinělá," popisuje lékař Tomáš Vosáhlo.
Přestože je operace o mnoho levnější než v cizině, přijdou přechodný i stálý chrup dohromady pacienty přibližně na šedesát tisíc korun.
Lékaři hradecké fakultní nemocnice už odoperovali téměř třicet takových zákroků a nedávno s objevem předstoupili před zubní lékaře z celé republiky i ze zahraničí.
Zájem o "chrup bez čekání" je obrovský a neustále roste, lékaři zákrok provádějí jednou týdně. "Zuby ve sklenici stresovaly hlavně ženy. Manželé mnohdy ani nevědí, že jejich žena si byla nechat udělat protézu," říká Šimůnek.