Nejšílenější diety historie. Frčely elektrická, plivací i spací

  • 2
Snažíte se vypadat dobře a shodit nějaké to kilo? Proč ne, jen na to jděte s rozumem a ne jako někteří lidé v historii. Ti totiž často zkoušeli šílené diety. Víte, co jim pomáhalo zhubnout?
Ilustrační fotografie

Myslíte si, že hubnutí je staré jako lidstvo samo? Kdepak, pravda to není, vždyť samotné slovo dieta, které je odvozené z řeckého termínu „diatia“, vlastně vůbec neznamená nějaké překotné shazování kil, ale celkově zdravý způsob života.

V dávné minulosti lidé drželi diety pouze ze zdravotních důvodů, na doporučení lékaře, aby zvládli nějakou nemoc. Hubnout kvůli vzhledu je ani nenapadlo. A přesto se dnes diety spojují právě s tím, jak kdo vypadá… Kdo za to může? Naši po kráse bažící předci, kteří žili v 19. století. Teprve v této době se totiž začaly držet diety z estetických důvodů. Vypukla doslova hubnoucí mánie a trvá dodnes.

OBRAZEM: Slavné dámy, které to přehnaly s hubnutím

Jednou z nejznámějších průkopnic drastických diet byla Alžběta Bavorská, krásná císařovna zvaná Sissi, ta byla svým vzhledem přímo posedlá. Hmotnost si kontrolovala třikrát denně, a když se přehoupla přes 50 kilogramů, začala s drastickým hubnutím – například jedla jen ovoce a pila šťávu z čerstvého masa. Jiná její dieta spočívala zase pouze v pití kravského mléka a oblíbila si ji natolik, že s sebou krávy brávala i na loď, pokud někam cestovala.

Ilustrační snímek

Spací

Když spíte, nemáte potřebu jíst, to je přece jednoduché. A tak si obzvláště modelky koncem minulého století oblíbily dietu založenou na spánku. Ten je pro lidský organismus sice prospěšný, ovšem zdravé už není to obrovské množství utlumujících léků a dalších přípravků, které do sebe cpete, abyste vydržela spát co nejdéle.

Zázračná

Zázračné produkty znaly i naše babičky a neuvěřitelné účinky často přisuzovaly i obyčejným věcem. Doporučovala se tak například konzumace mýdla, které mělo tuk v těle rozpouštět, a k dostání byly lesky na rty snižující chuť k jídlu. Na dietním byznysu se přiživily i tabákové společnosti, když tvrdily, že kouření prospívá lidskému zdraví a napomáhá hubnutí.

Rybí

Nechce se vám polykat tasemnice? Spolkněte několik zlatých rybiček! Touhle neobvyklou dietou byli koncem 30. let Američané pohlceni natolik, že v roce 1939 musel deník New York Times otisknout varovný článek spolu s doporučením lékařů, že polykat živé rybky je zdraví ohrožující hazard.

Ilustrační fotografie

Octová

Vůbec první celebritou posedlou dietami nebyla žena, ale muž – anglický básník Lord Byron, který doporučoval pít ocet a jíst brambory v něm máčené. Vedlejší účinky sice zahrnovaly průjmy a zvracení, ale protože šlo o populární osobnost, byl houfně napodobován. Všichni chtěli dosáhnout módního „byronovského“ bledého a vyhublého vzhledu.

Zrádné diety: zlaté rybky vám zhubnout nepomohou, na hladovku zapomeňte

Elektrická

Tomu, že elektrický proud může aktivovat svaly, věřili lidé už v 18. století. O pár desítek let později, když vědci dokázali, že tělesné funkce vyvolané elektrickou stimulací opravdu způsobují dlouhodobé změny ve svalech, se začaly k formování postavy využívat elektrošoky. Tuto revoluční metodu dokonce nabízela tehdejší sanatoria i lázně.

Tasemnice Diphyllobothrium latum

Gumová

V polovině 19. století Charles Goodyear přišel na to, jak vylepšit gumu procesem vulkanizace, a její využití v běžném životě se rázem rozšířilo. Proniklo i do oblasti diet – lidé totiž věřili, že gumové prádlo nejen stahuje tukové polštářky, ale díky pocení v něm zhubnete. A tak se daly pořídit gumové kalhotky a korzety, které nosily jak ženy, tak i muži.

Paleo, raw a veganství. Jsou to fungující diety, nebo nebezpečné výmysly?

Tasemnicová

Myslíte si, že jde spíše o nějakou středověkou metodu, jak zhubnout? Ale kdepak, tasemnicová dieta byla hitem ještě na začátku 20. století. Stačilo spolknout boubele tasemnic z hovězího masa, obvykle v podobě pilulek. Když pak paraziti ve střevech dospěli, začali pohlcovat jídlo, což (spolu s průjmy a zvracením) skutečně vedlo k hubnutí. Jakmile lidé dosáhli požadované váhy, stačilo tasemnici zabít antiparazitickou pilulkou a z těla ji vyloučit.

Ilustrační fotografie

Jedová

Velice výnosným byznysem byly nejrůznější léky na hubnutí, pilulky a lektvary už v 19. století. Problém byl však v tom, že tyto zázračné preparáty mnohdy obsahovaly třeba arzenik či strychnin. Ale co naplat, když reklamy tvrdily, že tyto jedy urychlují metabolismus? A reklama přece nelže, ne? Jen těch otrav přibývalo.

Nejpodivnější diety celebrit: Lady Gaga pije whisky, Beyoncé limonádu

Plivací

Na přelomu 19. a 20. století jistý Horace Fletcher z Ameriky usoudil, že tou nejlepší metodou, jak zhubnout, je žvýkat jídlo tak dlouho, dokud z něj nedostanete veškerou chuť, a potom ho vyplivnout. Jeho dieta mimo jiné znamenala i to, že člověk měl stolici jen jednou za dva týdny.