ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Po nehodě skončila na vozíku. Od bolestí mi pomáhá fyzioterapie, říká Kateřina

  • 0
Úraz může všechno úplně změnit. Své o tom ví paní Kateřina, mladá maminka, které autonehoda obrátila život naruby. Ze zdravé ženy se stala vozíčkářka, trpící bolestmi. Přečtěte si další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Ještě před několika lety byla největší starostí paní Kateřiny péče o její malou dcerku a rekonstrukce domu. To vše se změnilo onoho dne, kdy se s manželem i Anetkou vracela z nákupů. Pršelo a na cestě v lesním úseku s prudkými zatáčkami dostali smyk. A potom se to stalo.

Starost měla o dceru

„Byla jsem celá vykroucená a nemohla se srovnat. Cítila jsem, že mám něco na obličeji, tak jsem si na něj sáhla a byla to směs krve a hlíny. Anetka řvala, vyloženě řvala. Manžel ji vytáhl a mně odpoutal pás, abych se mohla nadechnout. To už jsem vnímala, že necítím nohy,“ vzpomíná paní Kateřina.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Navzdory svému vážnému stavu měla největší starost o dcerku. Malá Anetka i její otec však byli v pořádku. Paní Kateřina ovšem musela podstoupit operaci páteře, po které zjistila, že necítí nic od žeber dolů.

Ležela na spinální jednotce a doufala ve zlepšení. Místo něho přišly silné neuropatické bolesti a zjištění, že u ní během nehody došlo k poranění míchy. Po propuštění z nemocnice pokračovala v rehabilitaci v léčebně, kde jí před koncem pobytu bylo doporučeno navázat pobytem v Centru Paraple. Chtěla se však vrátit domů za dcerou. Kvůli péči o ní odkládala pobyt téměř šest let.

Více, než očekávala

Paní Kateřina očekávala od pobytu v Centru Paraple zmírnění bolestí i setkání s dalšími vozíčkáři. Vedle splněných očekávání se naučila dovednosti, které jí pomohly v dalším životě.

„Pomohla mi fyzioterapie. Bolesti v ramenou i v žebrech jsou mírnější. Nabrala jsem sílu,“ říká a dodává: „Byly pro mě důležité rady na doma. Dostala jsem mnoho tipů na samostatné cviky.“ V současnosti by si chtěla upravit denní režim tak, aby je mohla denně provádět.

Míšní poškození

Jedním ze závažných poranění, se kterým se pojí i trvalé následky, je poškození míchy. Příčiny jsou úrazové i neúrazové. Jednou z těch častých jsou dopravní nehody. Pod místem poranění je narušen přenos informací. Následně dochází k částečné nebo úplné ztrátě hybnosti, poruše citlivosti i svalového napětí. Porušeny jsou i vegetativní funkce, jako je například dýchání či činnost střev a močového měchýře, a také sexuální funkce. Častými komplikacemi jsou dále dekubity (proleženiny), spasmy, autonomní dysreflexie a jiné.