Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sněmovna podpořila novelu zákona o zbraních a střelivu, dotkne se veřejnosti

  13:07aktualizováno  20:53
Prodejci zbraní a střeliva zřejmě budou muset hlásit policii podezřelé nákupy dříve než od roku 2026, kdy začne platit nový zbraňový zákon. Policie má získat širší možnosti pro zajištění zbraní. Počítá s tím vládní novela platného zákona, kterou ve středu Sněmovna v prvním kole podpořila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Před dalším schvalováním normu projedná sněmovní výbor pro bezpečnost. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o zkrácení lhůty na projednávání nežádal, i když vláda chtěla novelu prosadit původně ve zrychleném režimu, což zablokovaly ANO a SPD. Schůze byla po středečním projednání novely přerušena, ve středu mají poslanci začít schvalovat zavedení korespondenční formy hlasování pro Čechy v zahraničí.

Osobní ochrana? Když netrefí terč, nemá mít ani prak, říká policejní expert

Opoziční poslanci ANO a SPD během téměř tříhodinové debaty označovali navrhovaná opatření jako vágní nebo zneužitelná, neúspěšně navrhovali vládě jejich přepracování. Rakušan hájil předlohu s tím, že do současného zákona pouze promítá dvě ustanovení již přijatého budoucího zákona.

Novelu připravila vláda v reakci na prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student 14 lidí zabil, 25 zranil a následně zastřelil i sebe. Poslanec ANO Hubert Lang uvedl, že poslanci zatím od policie mnoho informací o případu nezískali, vyšetřovací spis by mohl být uzavřen počátkem července a koalice vznik sněmovní vyšetřovací komise opakovaně nepodpořila.

Oznámení převodu zbraně a podivné chování

Předloha počítá s tím, že prodejce „oznámí policii převod zbraně nebo střeliva nebo právní jednání směřující k takovému převodu, které důvodně považuje za podezřelé“. Podezřelé jednání nelze podle ministerstva vnitra z principu přesně definovat. Může ale například jít o případy, kdy se zákazník pokusí zakoupit zbraň, k jejímuž držení není oprávněn, nebo vykazuje „abnormální zmatenost, apatii nebo výrazné známky tíživého stresu“.

Nákup neobvyklého množství zbraní nebo střeliva nyní sleduje policie prostřednictvím analytického nástroje přímo v Centrálním registru zbraní.

Navrhovanou úpravou vláda podle poslanců ANO přenáší odpovědnost na prodejce. Norma může kriminalizovat i sportovní střelce za nákup většího množství střeliva, míní Lang. Pokud držitel licence oznámení neprovede, dopustí se podle návrhu přestupku.

Poslanci schválili, že se nově budou muset hlásit podezřelé nákupy zbraní

Novela dále rozšíří možnosti policie pro zajištění zbraní. Nově je bude moci zajistit v případech, kdy od „orgánu veřejné moci“ o jejich držiteli získá informace, že může představovat „vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost“. I toto ustanovení podle ministerstva obsahuje budoucí zákon o zbraních, podle opozice ale může být zneužíváno i k zabavení neregistrovaných volně prodejných zbraní typu vzduchovek a airsoftových či historických zbraní bez soudního příkazu.

Domovní prohlídky bez omezení

Podle poslance ANO Pavla Růžičky by byla novela přísnější než budoucí zákon a umožnila by domovní prohlídky bez omezení. „Vsadili jste na buzeraci normálních lidí,“ uvedl Jiří Mašek (ANO). Ministr Rakušan k tomu uvedl, že nebezpečnému člověku je třeba zajistit jakoukoli zbraň.

Poslanec Radek Koten je přesvědčen, že stávající zákony jsou dostatečné. „Nákup tisíce nábojů je zcela běžný, třeba pro sportovní střelce, či myslivce. Návrh úpravy zákona vyžaduje hlubší zamyslení. Policie přece již dnes zaznamenává dostatečně kdo nakupuje zbraně tím, že sama nákupní povolení vydává,“ řekl ve Sněmovně při projednávání a dodal, že legislativa v Česku je i v zahraničí považována za jednu z nejlepších a v případě neuvážených úprav by toto renomé bylo poškozeno.

Ministr vnitra Vít Rakušan naopak potřebu legislativních úprav zastává. „Úprava pouze rozšiřuje současný zákon, například možnost odebrání zbraní a tak podobně. Je třeba si uvědomit, že zbraně kategorie D nejsou jen vzduchovky, jak říkají někteří opoziční poslanci, ale i funkční, historické zbraně,“ řekl ministr. Podle něj novela reaguje i na tragické události z prosince loňského roku na Filozofické fakultě.

Breivik by prošel i psychotesty, řekl Rakušan. Prosadil nový zákon o zbraních

„Novela zákonů o zbraních? Škoda slov, ta je špatná,“ komentoval poslanec Pavel Růžička a uvedl, že současná legislativa je dostatečná. Obvinil navíc STAN z toho, že brání vytvoření vyšetřovací komice tragických událostí na Filozofické fakultě.

Nový zákon o zbraních a střelivu také například zkracuje lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let, zahrnuje také možnost policie nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabude norma účinnosti až od přespříštího roku.

Resort navrhl zákon, který má kulturním institucím pomoci s hospodařením

Sněmovna ve středu prodiskutovala čtveřici předloh ve druhém čtení. Jde například o uzákonění veřejných kulturních institucí, jejich výhodou v porovnání s nynějšími příspěvkovými organizacemi má být podle vlády mimo jiné možnost dlouhodobého finančního plánování z více zdrojů. Ve druhém čtení je také třeba vládní novela zákoníku práce s valorizací minimální mzdy a se zrušením zaručených mezd v soukromém sektoru.

Teprve po těchto předlohách přišla na řadu jednání o zákonech v úvodním kole. Patří k nim zavedení povinnosti prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy a zakotvení statusu umělce.

Zákon je dostatečný, říkají odborníci

Před nepromyšlenými zásahy do návrhu zákona varuje i plukovník Milan Prchal, který u policie vede Službu pro zbraně a bezpečnostní materiál. Proti jsou i odborníci z řad střelecké komunity a expertů.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  19:34

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Prezident daroval krev. Nejjednodušší způsob, jak zachránit život, vyzval ostatní

14. června 2024  19:34

Prezident Petr Pavel v pátek daroval krev a apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili totéž....

VIDEO: Ukrajinská brigáda zveřejnila video zničení ruské tankové roty

14. června 2024  19:32

Ukrajinská 68. samostatná lovecká brigáda zveřejnila video, které údajně ukazuje likvidaci ruské...

Na Kroměřížsku našli pohřešovanou seniorku s Alzheimerem, je v péči lékařů

14. června 2024  17:43,  aktualizováno  19:21

Policie pátrala po seniorce ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku. Seniorka odešla z domu...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...