Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Místo chrupu zvířecí zub na provázku aneb jaké byly začátky stomatologie

  3:00
Kdybyste žili ve starém Egyptě a přišli jste o zub, připevnili by vám na jeho místo provázkem zvířecí chrup. Ve středověku by vám zub vytrhl třeba kat a v 19. století by vás zubařská anestézie mohla stát život. Nahlédněte do fascinující historie zubařství.
Do zubařského křesla se mohli pacienti posadit až na konci osmnáctého století. (Ilustrační fotografie.)

Do zubařského křesla se mohli pacienti posadit až na konci osmnáctého století. (Ilustrační fotografie.) | foto: Profimedia.cz

Na návštěvu u zubaře se těší zřejmě jen málokdo, a to i přesto, že je v současné době k dispozici celá škála tišících a hojivých prostředků.

Možná jsme tento strach zdědili po předcích, pro které jakýkoli zubní zákrok znamenal nezřídka přímé ohrožení života.

Pomocníci drželi ruce a nohy

Jedna z nejstarších zmínek o zubařských zákrocích je stará přibližně sedm tisíc let před naším letopočtem z Indie a Pákistánu. Tehdejší předchůdci zubařů používali ke své práci velmi pravděpodobně smyčcové vrtáky s pazourkovým ostřím, které se roztáčelo tětivou luku.

Analýza kosterních pozůstatků z pohřebiště Mehrgarh v pákistánském Belutschistánu navíc odhalila, že jako zubní výplň se údajně používala živice. Zdá se, že už v té době měli zubaři k ruce pomocníka, mezi jehož povinnosti patřilo držet ruce a nohy vzpírajících se pacientů.

Na lebkách starých Egypťanů z období 2900 až 2750 let před naším letopočtem zase antropologové objevili malé dírky vyvrtané v čelisti v těsné blízkosti kořenů zubů. Odborníci se domnívají, že cílem těchto zákroků bylo zajištění odtoku hnisu z váčků u zubů.

Zvířecí zuby přivázané provázky

Zmínky o léčbě zubních problémů se objevují i na egyptských svitcích z roku 1500 před naším letopočtem. I když zatím vědci neobjevili dostatek důkazů, vědci předpokládají, že Egypťané prováděli zubařské zákroky už 2500 let před naším letopočtem. Například chybějící zuby se nahrazovaly zvířecími a upevňovaly se na místo provázky.

Obnovující stomatologii uvedli na scénu zase Etruskové. Na kosterních pozůstatcích datovaných kolem roku 500 před naším letopočtem archeologové našli zubní můstky vytvořené ze zlatých drátků, a dokonce i částečné protézy. Tyto praktiky od nich později převzali i Římané.

Dětský zubní lékař

Zcela jinak se stomatologie vyvíjela na východě. V Číně se například používal amalgán stříbra k vyplňování zubů už 200 let před naším letopočtem a na rozdíl od Evropy byla v asijských zemích péče o zuby součástí běžné lékařské praxe.

Zubní červ a zlomené čelisti

Bolest zubů byla velmi dlouho přisuzována existenci záhadného zubního červa, který se navrtá do zubu, užírá jej zevnitř a způsobuje tak palčivou bolest.

První zmínky o zubním červu pochází od Sumerů, pět tisíc let před naším letopočtem. Hypotéza o zubním červu pravděpodobně vznikla kvůli podobnosti dírek v zubu, které jsou způsobeny zubním kazem, s otvory, které zanechávají larvy dřevokazného hmyzu ve dřevě.

Představa o červech, kteří sídlí v zubech a užírají je, vydržela velmi dlouho a objevila se na různých místech světa. O zubním červovi se zmiňovali řečtí filozofové, znali jej staří Egypťané, Japonci, Číňané i indiánské kultury.

Jeho existence byla vyvrácena až ve čtrnáctém století, kdy francouzský chirurg Guy de Chauliac označil za příčinu dírek v zubech zubní kaz.

Místo zubařů operovali kati

Pád římské říše zasadil evropské medicíně smrtelnou ránu a strnulost, do které se propadla, a vydržela téměř tisíc let. V podstatě jediným místem, kde se medicína praktikovala, byly kláštery, kde mniši vykonávali i chirurgické úkony.

I tato praxe však skončila po roce 1163, kdy koncil v Tours zakázal řeholníkům provádět jakékoli lékařské úkony a zejména ty, při kterých by přišli do styku s krví. Léčení, a s ním i stomatologie, se přesunulo do rukou holičů, katů, případně kovářů.

Zubař

Hlavní a v podstatě jedinou léčbou, které se vám mohlo dostat, bylo vytržení zubů, kterým se řešila bolest, ať byla její příčina jakákoli. To, že šlo o mimořádně bolestivý úkon, je zřejmé, pokud uvážíte, že kováři a holiči trhali zub kleštěmi, nebo ho ještě častěji páčili za pomoci nástroje velmi podobného klíči od dveří. Při vytrhávání zubu byla téměř vždy poškozena čelist (nezřídka docházelo i k jejímu zlomení) a vytržen kus dásně.

Při anestézii pacient zemřel

Za jakéhosi otce zubařů a zakladatele moderní stomatologie je považovaný francouzský chirurg Pierre Fauchard, který v osmnáctém století vydal první publikaci věnovanou péči o zuby a jejich léčbě. V ní podrobně popsal diagnostiku a léčbu zubních onemocnění, ale i onemocnění ústní dutiny, nebo zubní chirurgické zákroky. Šlo vlastně o první oddělení stomatologie od ostatních medicínských oborů.

První zubařské křeslo na světě zkonstruoval v roce 1790 John Greenwood, osobní zubař George Washingtona. Na konci devatenáctého století (1871) byla potom vynalezena elektrická zubní vrtačka.

První anestézie (oxidem dusným) při trhání zubů byla aplikována v roce 1844 americkým zubařem Horacem Wellsem. Veřejná demonstrace této metody však skončila fiaskem a po smrti pacienta spáchal Wells sebevraždu. Pošramocenou pověst zubní anestézii napravil až o dva roky později Wellsův společník William Thomas Green.

V roce 1896 začal používat americký zubař Charles Edmund Kells rentgenu k diagnostice zubních problémů. Na porcelánovou korunku si museli lidé počkat až do roku do roku 1903.

Autor:
  • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Z modelky se stala superhrdinkou. Ženě stačily pouze barvy na tělo

Modelka Amanda Nicole ráda na sociálních sítích provokuje fotografiemi, které odhalují její zaoblené křivky. Někdy se...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Se mnou se ta moje pořádně nevožrala ještě ani jednou, stěžoval si manžel

Vesnický život pětičlenné rodiny ze Lkáně nastavil buldozerista Luděk, který si k domku přál i malé hospodářství. Jeho...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Ztráta čichu po covidu-19 nás okrádá o emoce při sexu, tvrdí nová studie

Ztráta čichu, která často provází onemocnění covidem-19, má vliv na sexualitu. Podle vědců vede k tomu, že mají lidé...

Nejde jen o pohyb a stravu. Sedm tipů, jak předcházet rakovině

Rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Ovšem než vás zcela ochromí obavy, je potřeba si uvědomit, že se jí...

Oči na home office trpí. Co dělat, abychom je ochránili?

Když se řekne práce z domova, většina jedinců si představí pohodové chvilky na gauči, ale kdepak. Je tomu spíše naopak....

Teď se každé ráno pochválím, říká Kateřina, která shodila 11 kilogramů

„Dlouho jsem si hmotnost držela, ale po padesátce jsem začala znovu nabírat,“ popsala čtenářka stav, kdy se rozhodla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...