Problém ve vašich ústech: zuby moudrosti

  6:00aktualizováno  6:00
"Ta dolní osmička bude muset pryč.“ Jakmile pacient uslyší tuto větu, zpravidla se vyděsí. Není se také co divit, fám a divokých historek o trhání těchto zubů existuje bezpočet. I když příběhy mohou být fabulované, realita opravdu není vůbec příjemná. Krvácení, bolest, zánět, ztížené otevírání úst či dokonce zalomení vrtáku, to vše může zkomplikovat ošetření.
Odstranění zubu moudrosti může způsobit celou řadu komplikací.

Odstranění zubu moudrosti může způsobit celou řadu komplikací.

"Osmičky" patří mezi nejproblematičtější objekty v naší ústní dutině. Špatně se prořezávají, způsobují nám bolest, mohou být příčinou otoků i zánětů. Jejich extrakce také nepatří k zážitkům, které byste si chtěli vrýt do paměti. Zákroky bývají nepříjemné a mohou mít řadu komplikací. I přesto existuje řada lékařů, kteří doporučují jejich vytrhnutí co nejdříve, ačkoliv ještě problémy nezpůsobují. Důvod je prostý, zkažené zuby se extrahují ještě o poznání hůře.

Rentgen napoví
Jestliže zažíváte obtíže spojené se zuby moudrosti, příčin bolestivosti může být hned několik. V první řadě působí komplikace situace, kdy se zub začne vyvíjet v nepřirozené poloze. Může začít růst například šikmo a tlačit na vedlejší zuby. Problém často nastává z prostého důvodu, čelist je příliš malá na to, aby se do ní vešly tzv. osmičky.

Lékaři může při vyšetření napovědět prohmatání ústní dutiny. Rentgenový snímek nicméně odhalí přesněji, jak je zub uložen a proč způsobuje potíže. Poloha a tvar kořenů napoví, jak dále postupovat. Díky rentgenu mohou být odhaleny i případné komplikace, jako jsou cysty.

Rodinný zubař, nebo specialista?
Mnoho pacientů se potýká s otázkou, zda je vhodné navštívit vlastního rodinného zubaře, či zda je vhodnější zavítat k dentistovi, který se na tyto zákroky specializuje. Jednoznačná odpověď neexistuje, nicméně váš lékař by vám měl sám sdělit, zda si na zákrok troufá. Je totiž nutné, aby disponoval potřebným vybavením i fyzickou zdatností.

"Základním požadavkem na kvalitní zajištění klidné odborné péče je pevné zubní křeslo s možností uvést pacienta do částečně či plně ležící polohy, dobře nastavitelné světlo se schopností centrování do dutiny ústní, výkonné odsávání a v neposlední řadě speciální kostní vrtačka s chlazením,“ upozorňuje M. Málek v knize Chirurgie dolních zubů moudrosti. Mezi další potřebné nástroje se řadí kleště, páky, kostní kleště či nůžky.

Zalomený vrták a další
Samotný zákrok má individuální průběh, který se odvíjí od problematičnosti uložení zubu a počtu jeho kořenů. Pacientovi zákrok usnadňuje lokální anestezie. Po vytržení zubu může nastat hned několik komplikací. Jedná se zejména o zpožděné krvácení, které nastává několik dní po extrakci a způsobuje pro pacienta výrazné ohrožení vzhledem k velké ztrátě krve, kontaktování lékaře je na místě. Další problém nastává v případě, že se do rány dostane infekce, léčení zánětu potřebuje taktéž asistenci odborníka.

Ve výjimečných případech může dojít i k velice nepříjemným komplikacím, které způsobí části nástrojů. "Během výkonu nelze vyloučit ani možnost zalomení kovových nástrojů (vrtáků, hrotů pák, šicích jehel apod.). Zde je nutno apelovat na profesionalitu operatéra, aby následek nehody odstranil,“ pokračuje M. Málek.

Doba hojení po vytržení jakéhokoliv zubu je individuální, ovlivňuje ji průběh  zákroku, ale také věk, srážlivost krve či stres. "Po vytržení zubu rána jistou dobu bolí. Bolest signalizuje, že obnažená kost zůstává holá; zakryje-li se ale  dásní, bolest ustává. Za normálních okolností to trvá pět až sedm dní,“ uzavírá Z. Broukal a S. Jarolímková v knize Aby zuby nebolely.

Samotné vytržení zubů moudrosti není zpoplatněno. Pacient zaplatí pouze klasický regulační poplatek 30 nebo 90 korun podle situace. Nicméně pacienti obávající se přílišných bolestí si mohou vyžádat narkózu. Tato nadstandardní péče se provádí zpravidla jen na specializovaných klinikách a pacient musí před uspáním podstoupit ještě řadu jiných vyšetření. Citlivější lidé by měli počítat s výdaji za utišující léky, jako je např. Ibalgin (cena se pohybuje okolo 50 korun), které jistě po samotném zákroku rádi využijí.

Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu.

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz