(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: PR Exekutive

I sex může vyvolat bolest hlavy, vysvětlil lékař čtenářům

  • 8
Při akutním záchvatu migrény doporučují lékaři léky z kategorie triptanů. „Jejich užívání je bezpečné, jsou pro organismus méně zatěžují než například analgetika,“ uvedl lékař David Doležil v on-line rozhovoru se čtenáři.

Obecně by se však podle něj žádné léky na akutní záchvat neměly užívat více než desetkrát za měsíc aby naopak bolesti nezpůsobovalo nadužívání analgetik. „Proto máme ještě takzvanou preventivní léčbu, která by měla počty atak snížit na nejmenší možnou míru,“ vysvětlil lékař.

Odpovědi najdete zde.

Čtenáře zajímalo také to, zda migrénu může utišit sex, konkrétně orgasmus. Podle MUDr. Doležila žádné takové studie neexistují. Naopak sex může bolest hlavy vyvolat. „Nejde o migrénu, ale podle mezinárodní klasifikace bolesti hlavy existuje bolest vyvolaná sexuální aktivitou,“ napsal lékař.

Na otázku, zda existuje alternativní léčba, odpověděl, že by byl za takovou léčbu moc rád, ale bohužel žádná taková podle něj nefunguje.

Čtenář Martin se ptal konkrétně na kopretinu řimbabu. „Řimbaba má efekt na metabolismus serotoninu, proto pozor při užívání s triptany,“ varoval.

Migrény může spustit změna teploty, tlak

Spouštěčem migrén a bolestí hlavy mohou být změny teplot i tlaku, ale také prudké změny ovzduší, klimatizace v kancelářích, cestování letadlem nebo stres (co spouští migrénu čtěte zde). 

Pacientům s migrénou lékaři doporučují také dechová i meditační techniky, které mohou pomoci právě v případě, kdy je člověk pod tlakem. Stačí se soustředit na hluboké nádechy a výdechy a nebo se trochu projít. (Čtěte také 10 příznaků, že se blíží migréna)

MUDr. David Doležil, Ph.D., MBA

  • Neurolog, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy
  • Absolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1992. V současnosti působí jako neurolog na specializovaném pracovišti Headache Centrum Praha. Zároveň zastává funkci předsedy Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a funkci člena výboru European Headache Society.
MUDr. David Doležil

Migrénou trpí přibližně každý desátý člověk, ale přes čtyřicet procent z nich nemá diagnózu potvrzenu lékařem. Toto závažné neurologické onemocnění postihuje především populaci v nejproduktivnějším věku, mezi 18. a 60. rokem života, a je doménou žen. Někteří vědci tvrdí, že za ně mohou ženské pohlavní hormony, jiní příčiny svalují na potravinovou intoleranci

Na rozdíl od „bolení hlavy“ doprovázejí migrénu nevolnosti, poruchy vidění a citlivost na světlo a zvuky. 

„Vůlí potíže rozhodně nepřemůžete,“ říká neurolog David Doležil, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a neurolog z Headache Centra Praha. „U každého pacienta může mít ataka migrény jiný průběh a její trvání se pohybuje mezi čtyřmi a dvaasedmdesáti hodinami. Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, pocením, extrémní únavou a až depresivními stavy. Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem nebo mžitky před očima.“

Od tlumení bolesti k preventivní léčbě

Ačkoli je migréna třetím nejběžnějším onemocněním na světě, lidé o tomto problému často nemluví s lékařem. Pacienti se často snaží řešit akutní stavy pomocí volně prodejných léků proti bolesti. Jejich kombinace a zvyšující se dávky znamenají velkou zátěž pro organismus a mohou vést k postupnému vytvoření rezistence proti této formě léčby. Léky proti bolesti přestávají účinkovat a jejich nadužívání může naopak vyústit v silné bolesti hlavy.

Kde hledat pomoc

Na podporu osob s migrénou vznikl například projekt Migréna-help, více informací na www.migrena-help.cz. Další informace o migréně najdete také na portále info-zdraví v sekci migréna dostupné na www.info-zdravi.cz/campaign/migrena

 „Volně prodejná analgetika nejsou řešením. Pacienti bez konzultace s lékařem užívají i několik tablet léků proti bolesti denně, přestože na akutní léčbu migrény jsou určeny léky ze skupiny triptanů. Každý pacient by měl začít u svého praktického lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuje, a on jej následně dle závažnosti onemocnění doporučí na specializované neurologické pracoviště,“ říká lékař a dodává, že novou možností  je cílená biologická léčba, která může snížit dobu trvání i intenzitu záchvatů a jejich četnost.