Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka
Premium

Navzdory předsudkům otců i kolegů. Tyto ženy změnily moderní medicínu


Virginia Apgarová | foto: Profimedia.cz

  0:29
Po většinu své historie byla medicína polem, jemuž dominovali muži. Ženy na něj měly buď jen omezený, nebo žádný přístup. Ty, které se rozhodly s misogynií či stigmatem bojovat, často díky své práci zlepšily či zachránily miliony životů. Jak? Seznamte se s lékařkami, které změnily zdravotnictví 20. století.

1.Rita Levi-Montalciniová (1909–2012)

Rita Levi Montalcini

Narodila se do židovské rodiny v Turíně a jako malá toužila stát se spisovatelkou. Své rozhodnutí změnila poté, co její blízký příbuzný zemřel na rakovinu. Jejímu otci se odhodlání dcery dát se na medicínu moc nelíbilo, ale nakonec ustoupil a rozhodl se ji podporovat. Na turínské univerzitě zaujala Ritu neurologie a neurohistolog Giuseppe Levi ji směroval k problematice nervového růstu.

Po promoci zůstala na univerzitě jako Leviho asistentka, její akademickou kariéru však v roce 1938 ukončil Mussolini a jeho Manifest rasy, který zakázal Židům působit v akademických kruzích. Nicméně ani Mussolini nedokázal Ritu zastavit. Během druhé světové války si zařídila malou laboratoř v ložnici a pokračovala ve studiu růstu nervových vláken na kuřecích embryích. V září 1943, když německá armáda vstoupila do Itálie, utekla její rodina do Florencie a zbytek války se tu skrývala pod falešnými identitami.

V září 1946 nabídla Washingtonská univerzita v St. Louis nadané vědkyni roční stipendium v laboratoři profesora Viktora Hamburgera, který věděl o její předchozí práci. A Levi-Montalciniová tu zůstala dalších 30 let. V roce 1952 představila svou práci o izolaci nervového růstového faktoru, za což dostala později Nobelovu cenu.

V roce 1958 se stala profesorkou a v roce 1962 otevřela laboratoř v Římě a pracovala střídavě tam a v St. Louis. V roce 1963 se za své zásluhy v oblasti neurobiologie stala první ženou, která získala cenu Maxe Weinsteina. Od roku 2001 až do své smrti působila také jako čestná senátorka v Italském parlamentu.

2.Jane C. Wrightová (1919–2013)

Jane Cooke Wright

Jedna z nejslavnějších černých žen v medicíně pocházela z lékařské rodiny (její otec byl jedním z prvních afroamerických absolventů Harvardu v USA) a zaměřovala se na výzkum rakoviny. Učinila významné objevy hned v několika oblastech. 

Pracovala na vývoji chemoterapie, přesněji na přelomové technologii, která zpřesnila výsledky testování léků tím, že laboratorní myši nahradila vzorky skutečné lidské tkáně. Čímž se podílela na tom, že se chemoterapie stala léčebnou metodou číslo 1. K dalším zásluhám Wrightové patří využití látky s názvem metotrexát při léčbě rakoviny prsu a kůže.

3.Gertrude B. Elionová (1918–1999)

Gertrude B. Elion

Jako dítě vynikala téměř ve všem. Když jí bylo patnáct a její milovaný dědeček zemřel na rakovinu, uvědomila si, čím chce být. V roce 1937, kdy získala bakaláře z chemie, odmítlo dceru polských a litevských imigrantů patnáct různých magisterských vědeckých programů v USA. Přijala tedy neplacené místo asistentky v chemické laboratoři a živila se jako suplující učitelka chemie na střední škole. 

Ve spolupráci s biochemikem Georgem Hitchingsem vyvinula novou metodologii, která se brzy ukázala být v léčbě rakoviny malou revolucí. Místo spoléhání na metodu pokus – omyl se zaměřili na analýzu rozdílů mezi zdravými a patogenními buňkami, a poté vyvíjeli léky cílící právě na konkrétní patogeny. Díky této metodě má Elionová obrovskou zásluhu na vývoji merkaptopurinu, léku, který udělal ze smrtelné dětské leukémie nemoc, z níž se většina pacientů vyléčí. 

Gertrudin výzkum vedl také k tomu, že nemoci jako revmatická artritida a ulcerózní kolitida nad námi mají menší moc. Podílela se také na vývoji léků, které bojují s malárií, záněty močových cest a ledvinovými kameny. A také s AIDS. Za svou práci získala v roce 1988 Nobelovu cenu a dnes rozhodně patří mezi ženy, které zásadním způsobem ovlivnily medicínu 20. století.

4.Audrey Evansová (1925)

Audrey Elizabeth Evans

Rodačka z britského Yorku vystudovala medicínu v Edinburghu na začátku padesátých let jako jediná žena na celé škole. V roce 1953 se kvůli lepším příležitostem odstěhovala do USA a nastoupila do dětské nemocnice v Bostonu. V roce 1957 se podílela na výzkumu transplantace kostní dřeně, naprosto nového konceptu, a také na prvních pokusech s chemoterapeutickými agenty pro léčbu rakoviny u dětí. 

Během své kariéry si vysloužila přezdívku Matka neuroblastomu (nejčastější typ nádoru u dětí). V roce 1971 vytvořila klasifikaci stádií neuroblastomu, systém, který umožňuje identifikaci té nejvhodnější léčby a pacientů, kterým už bohužel nepomůže žádná léčba. Evansová aktivně propagovala myšlenku, že děti bychom měli aktivně chránit před bolestí a vedlejšími účinky chemoterapie, pokud typ anebo stádium nádoru takovou léčbu vylučuje. 

V roce 1974 iniciovala založení prvního Domu Ronalda McDonalda, neziskové organizace, která poskytuje rodičům hospitalizovaných dětí po celém světě ubytování v blízkosti nemocnic. V roce 2011 spoluzaložila ve Filadelfii školu pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

5.Gerty Coriová (1896–1957)

Carl a Gerty Cori

První ženská nositelka Nobelovy ceny za medicínu (1947) se narodila v Praze židovským rodičům a pro kariéru v medicíně se rozhodla ve svých 16 letech. Když zjistila, že znalosti z dívčího lycea ji u přijímacích zkoušek stačit nebudou, strávila rok intenzivním samostudiem a v roce 1914 nastoupila v Praze na medicínu. Tam se seznámila se studentem Carlem Corim a začala s ním spolupracovat na výzkumech, jejichž výsledky i publikovala. Jakmile dostudovala, vdala se proti vůli svých rodičů za Carla a odstěhovala se s ním do Vídně. 

Jako pediatrička se zaměřovala na výzkum štítné žlázy, zatímco Carl pracoval jako farmakolog. V roce 1922 se kvůli stále rostoucímu antisemitismu rozhodli pro emigraci do Spojených států. Oba si našli práci ve Státním ústavu pro výzkum zhoubných nemocí v Buffalu. Gerty pokračovala ve svém zájmu o štítnou žlázu a rentgenové záření, vydávala publikace. 

Společně s manželem vkládala spoustu energie do výzkumu z oblastí biochemie, metabolismu a fyziologie. Jejich cílem bylo odpovědět na otázku, jak tělo zpracovává glukózu a jak tento proces ovlivňují hormony. A právě za objev funkce hormonů předního laloku hypofýzy při metabolismu cukrů obdržela Nobelovu cenu. V roce 1950 objevila podstatu chorob ze střádání glykogenu. Její práce položila základy tomu, jak se dnes léčí cukrovka.

6.Virginia Apgarová (1909–1974)

Virginia Apgar

Ano, tušíte správně. Je to právě Apgar skóre vyhodnocující stav novorozence bezprostředně po porodu, které z Virginie udělalo jednu z nejslavnějších žen v medicíně. Už od malička jasně věděla, že chce být lékařkou. V roce 1929 začala studovat jako jedna z deseti dívek mezi 90 chlapci na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, absolvovala jako jedna z prvních žen v roce 1933, nastoupila do nemocnice a chtěla se věnovat chirurgii. 

Vedoucí chirurgického oddělení Allen Whipple ji ale přesvědčil, že jako žena má mnohem větší šanci na úspěch v anesteziologii, oboru, bez kterého je chirurgie bezmocná. Měl za to, že díky „energii a schopnostem“ Apgarové by se anesteziologie mohla rozvíjet, a jeho tušení se ukázalo jako velmi správné. O tři roky později už Virginia nemocniční oddělení anesteziologie vedla. 

V roce 1949 se stala první ženou, která získala profesuru na Kolumbijské uníverzitě a v roce 1953 představila odborné veřejnosti svůj test, který umožnil rychlou, důkazy podloženou diagnostiku novorozenců a pomáhá dodnes snižovat novorozeneckou úmrtnost po celém světě. Rok po jejím úmrtí, v roce 1975, zřídila Americká akademie pediatrů Cenu Virginie Apgarové, která se uděluje za mimořádné zásluhy v oblasti perinatální pediatrie.

7.Elisabeth Kübler-Rossová (1926–2004)

Elisabeth Kübler-Ross

Průkopnice hospicové péče se narodila v Curychu do protestantské rodiny jako první z trojčat. Její sny o medicíně se vůbec nelíbily jejímu otci, který z ní chtěl mít buď sekretářku nebo hospodyni. V 16 letech potom odešla z domova a za druhé světové války dobrovolničila v nemocnici. 

V roce 1951 se konečně zapsala na medicínu a po jejím ukončení se v roce 1958 vdala za spolužáka a odešla s ním do Spojených států, kde pracovala po zbytek svého života. V roce 1962 nastoupila jako učitelka na Coloradské univezitě v Denveru, kde ji překvapilo, že se škola vůbec nezabývá tématy smrti a umírání. Ještě překvapenější byla, když viděla, jak se s nevyléčitelně nemocnými zachází v praxi a rozhodla se to změnit. 

Její dnes už legendární dílo s názvem O smrti a umírání vyšlo v roce 1969. Rossová v něm popsala pět stádií, kterými tito pacienti procházejí. Konkrétně jde o popření, vztek, smlouvání, depresi a přijetí. Její dílo přineslo revoluci v přístupu k nevyléčitelně nemocným a pomohlo odtabuizovat téma smrti a péče o umírající obecně. 

Autor:
  • Nejčtenější

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Tichý zloděj kostí. Na osteoporózu platí jednoduché triky, radí lékař Jan Štěpán

Premium Nemoc stáří nebo také zloděj kostí. Osteoporóza neboli řídnutí kostí má mnoho jmen. Ale protože nebolí, zajímáme se oni...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

K hubnutí ji přiměla snaha o dítě a pohledy okolí. Markéta shodila 24 kilo

Neuvěřitelných 159 kilogramů. Přesně taková je výchozí váha Markéty, která se rozhodla se sebou něco dělat. Hubnout...

Pozor na nedostatek spánku. Může vést až k život ohrožujícím problémům

Premium Už staří Řekové pokládali spánek za dar, který jim každou noc přinášel bůh Hypnos, jenž na všechny živé tvory sesílal...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Covid zase svírá Česko. Otázky a odpovědi, proč je teď pandemie jiná

Letošní vlna pandemie je jiná, protože koronavirus narazil na „bariéru“ očkování. Co to s nákazou udělalo? Proč lékaři...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...