Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Covid-19 hraje loterii. Velká dávka nutně neznamená těžký průběh nemoci

Čím větší dávku koronaviru přijmeme do těla, tím závažnější průběh nás čeká, slyšíme v poslední době stále častěji. Expert z brněnského vědeckého centra CEITEC Pavel Plevka zdůrazňuje, že to nemusí být pravidlem. „Určitě to nejde říct takto obecně. Roli hraje i genetika či momentální zdravotní stav člověka,“ říká virolog.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Více než 3 300 nakažených zdravotníků a nejméně osm mrtvých lékařů včetně dvou ve věku 29 a 34 let. I velmi mladí čínští lékaři zřejmě na jaře umírali právě proto, že byli dlouhodobě vystaveni vysoké koncentraci koronaviru.

A existují i další příklady, které podporují tvrzení, že čím vyšší dávku viru tělo přijme, tím závažnější průběh nemoci hrozí, a to i lidem dosud zcela zdravým. I pro jiné viry platí, že počáteční vysoká dávka rovná se rychlejší šíření infekce v těle a málo času pro odpověď imunitního systému. „Ten potom musí reagovat o to intenzivněji, což je problém,“ upozorňuje výzkumník z oblasti virologie Pavel Plevka.

Žádný výzkum, který by platnost tvrzení dokazoval, však dosud není a v budoucnu zřejmě ani nebude. Když se totiž člověk virem infikuje, není zpětně možné změřit, jakou dávkou se infikoval, takže zůstávají jen nepřímé důkazy.

„Experimentálně infikovat lidi koronavirem, který může vyvolat život ohrožující onemocnění, nebude možné. Absolutně si nedokážu představit, že by některá etická komise takové testování schválila,“ podotýká Plevka.

Nejlepším řešením je v takových případech testování na zvířatech. Tým amerických a japonských vědců již na jaře nakazil virem SARS-CoV-2 křečky zlaté a zvířata nakažená menším množstvím viru skutečně neměla tak těžký průběh nemoci jako ta nakažená velkým množstvím. 

Za účelem testování a rychlého nalezení léku či vakcíny vědci křečky využívali už v roce 2005, kdy se asijské státy potýkaly s virem SARS. A i nyní je ze stejného důvodu využívají v desítkách studií badatelé po celém světě.

K nakažení jsou nutné tisíce či miliony částic

Aby se člověk nakazil při pouhém průchodu ulicí, i když třeba mine nakaženého člověka, je velmi nepravděpodobné. I hygienici usuzují, že je potřeba, aby takzvaný rizikový kontakt trval přinejmenším 15 minut.

Pavel Plevka

Pavel Plevka byl hostem Rozstřelu po Skypu

Je vedoucím výzkumné skupiny strukturní virologie v CEITEC při Masarykově univerzitě v Brně, kterou založil v roce 2013. 

Určil struktury několika virů, zejména struktury lidského enteroviru 71, který u malých dětí způsobuje potenciálně smrtelnou encefalitidu. Dále studoval zrání viru dengue. Zaměřuje se na rentgenovou krystalografii a kryoelektronovou mikroskopii virů a dalších makromolekulárních komplexů. 

„Viry nefungují na individuální bázi, jedna částice viru člověka neinfikuje, jsou to vždy tisíce či miliony částic. A aby nemoc měla zrychlený a špatný průběh, dávka musí být opravdu velká, což obvykle znamená strávit několik hodin v místnosti s nemocným, který navíc třeba ještě dýchá hodně zhluboka, například cvičí, nebo zpívá,“ říká Plevka.

Ani člověk, který dostane do těla vysokou dávku viru, však nemusí nutně skončit na JIP připojený k plicnímu ventilátoru. „Je to vždy o pravděpodobnostech a rozhodují i další faktory jako například genetické predispozice či momentální zdravotní stav člověka,“ vysvětluje virolog.

Vyvrací rovněž tvrzení, že by si tělo opakovaným setkáním s malým množstvím viru budovalo imunitu a bylo následně lépe vybaveno pro případné setkání s větším množstvím.

„Přijde mi to prakticky neproveditelné. Pokud by se člověk opakovaně setkával s virem, aniž by mu způsobil infekci, mohl by si teoreticky imunitu vytvořit, avšak spoléhat na to, že do sebe dostanu jen takovou dávku viru, aby vyvolala imunitu, ale nikoli infekci, to se plánovat bohužel nedá,“ zdůrazňuje.

Jak upozorňuje, hranice mezi množstvím viru, které vyvolá imunitu, ale ne infekci, je velmi tenká a „bezpečná dávka“ v podstatě neexistuje. „Řekl bych spíš, že dávka která vyvolá infekci, může být i nižší než ta, která by bez infekce vyvolala imunitu,“ uvažuje Plevka.

Virus hraje loterii

Virus se do člověka dostává v kapénkách a každá kapénka obsahuje mnoho kopií viru. „Virus pak hraje loterii. To, že se dostane do dýchacích cest, ještě neznamená, že vás zcela nainfikuje. Musí se dostat až na povrch nějaké buňky a ne každá virová částice je infekční,“ objasňuje badatel.

Pro koronavirus podle jeho slov existuje stejně jako u jiný virů nějaký počet částic potřebných k tomu, aby dokázaly infikovat jednu buňku, například tisíc. Pokud má dané množství částic „štěstí“ a nějakou buňku infikuje, pravděpodobně se pak už infekce rozšíří do okolních buněk a rozvine se dál v onemocnění.

Doplňuje také, že v případě laboratorních experimentů s viry podávají výzkumníci zpravidla opravdu velké množství viru, aby byla nákaza a tím i úspěch pokusu zaručen. „Když se u jiných virů dělají experimentální infekce, používají se desítky miliard kopií viru, aby měli vědci jistotu, že někoho nebo nějaké zvíře nainfikují,“ uzavírá.

Z morbidně obézní ženy anorektičkou. Na vině byl zpackaný bypass žaludku

Texasanka Rachel Layou před a po bypassu žaludku.

Ze čtyř dětí se málem stali sirotci, když jejich morbidně obézní maminka náhle razantně zhubla...

Stres a strach mi pomáhají podat co nejlepší výkon, říká chirurg Tomáš Šebek

Tomáš Šebek

Premium O lékařích se teď mluví na každém kroku a skoro vždy u toho padá protivné slovo covid. Uklidníme...

Kvůli nádoru na mozku přišla o vlasy. Konečně se dočkala bujné hřívy

Body Fixers

Daisy v sedmnácti letech diagnostikovali rakovinu. Šlo o nádor na mozku, který musel ven. Kvůli...

Co víte o imunitě? Soutěžte v kvízu a vyhrajte balíček na podporu zdraví

Ilustrační snímek

Obranyschopnost organismu je právě nyní v době pandemie třeba posilovat. I proto jsme se během...

Další články
  • Nejčtenější

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Narodila se jako kluk s mužským genitálem. Přesto je nyní těhotná

Osmnáctiletá Mikey Chanel z Bostonu vypadala po porodu jako chlapec. Rodiče ovšem čekal šok, když testy z plodové vody...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Amerika mi ukázala, že jsem žila v bublině, přiznává herečka Hana Vagnerová

Premium Do svých rolí se dokáže herečka Hana Vagnerová vžít natolik, že před kamerou zapomíná na strachy. Také v reálném životě...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Co víte o imunitě? Soutěžte v kvízu a vyhrajte balíček na podporu zdraví

Soutěž Obranyschopnost organismu je právě nyní v době pandemie třeba posilovat. I proto jsme se během listopadu snažili v...

Myslela jsem, že mám zánět močového měchýře. Byla to rakovina vaječníků

Máme v rodině vysoký výskyt gynekologických nádorů. Proto jsem vždy při potížích, které by s tím mohly souviset,...

Úzkost a stres zaháníme v době pandemie zbytečnými nákupy, tvrdí neurolog

Kvůli úzkosti a stresu v době pandemie covidu-19 nakupují lidé víc věcí, než chtějí a potřebují. „Nakupování nám...

Myslela, že je těhotná krátce. Teenagerka však začala rodit na záchodě

Osmnáctiletá Aimee Stevensová z Velké Británie si šla vyzvednout antikoncepci k lékaři, který jí oznámil, že je šest...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...