ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemoci srdce a cév nás zabíjejí nejčastěji. Naučte se jim předcházet

  • 5
Možná si říkáte, že na něco přece musí umřít každý. Ale nemoci srdce a cév, především jejich nejzávažnější komplikace infarkt myokardu a mozková mrtvice, obvykle zabíjejí předčasně. A to i lidé, kteří by mohli žít ještě mnoho let.

Na kardiovaskulární onemocnění umírá polovina z nás a je to nejčastější příčina úmrtí v Česku. Což je velké varování. Jednoznačně nejdůležitější je upravit životní styl tak, abyste eliminovali všechny (nebo aspoň některé) rizikové faktory. Těmi jsou především obezita, kouření, nedostatek pohybu a nezdravý jídelníček. 

Pravděpodobnost infarktu a mrtvice zvyšují také hypertenze, diabetes, fibrilace srdečních síní a vysoká hladina cholesterolu v krvi.

U diabetiků je v porovnání s lidmi bez cukrovky třikrát vyšší pravděpodobnost, že prodělají infarkt, a dokonce čtyřikrát větší, že je postihne mozková mrtvice. Musí proto na sebe být ještě opatrnější, je také nezbytné, aby byli správně léčeni. Cílem každé diabetické terapie je udržet tzv. dlouhý cukr ve „správném“ rozmezí. Pokud je hladina cukru příliš nízká, může to být stejně nebezpečné, jako když je příliš vysoká. Diabetologové nejprve sahají k léčbě pomocí tablet.

Když přestane stačit, mohou ji doplnit tzv. GLP-1 agonisty, léky v injekční formě, které si pacient sám aplikuje jednou denně, nebo jen jednou týdně. Tyto léky regulují hladinu cukru v krvi, pomáhají bojovat s nadváhou a zároveň chrání srdce a cévy.

Tlak a fibrilace

Fibrilace srdečních síní je nejčastější setrvalá porucha srdečního rytmu a její výskyt stále roste. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost (např. riziko cévní mozkové příhody zvyšuje pětinásobně).

„Při fibrilaci se srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, pouze se chvějí, míhají (odtud český název arytmie: míhání síní), což nahrává vzniku krevní sraženiny. Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání fibrilace, za různě dlouhý čas se pak celý, nebo jeho část může uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu,“ vysvětluje lékař Jan Peleška z České společnosti pro hypertenzi.

KVÍZ: Jak dobře znáte lidské srdce?

Fibrilace síní se častěji vyskytuje u lidí s vysokým tlakem, proto je vhodné, aby si hypertonici pro domácí měření (které by pro ně mělo být samozřejmostí) opatřili tonometr s označením AFib, což znamená, že přístroj zároveň dokáže detekovat fibrilaci srdečních síní.

Kdy na lékařskou prohlídku

I když nepociťujete žádné potíže, choďte pravidelně každé dva roky na preventivní vyšetření k praktikovi (je hrazeno ze zdravotního pojištění). Lékař vám změří tlak a tep, poslechne si vaše srdce (popř. vám nechá udělat EKG) a odešle krevní vzorky do laboratoře, kde odhalí případné zvýšení hladin cholesterolu a/nebo cukru.

Ukáže-li se, že trpíte hypertenzí, popř. máte vysoký cholesterol nebo cukrovku, je nutné, abyste se léčili a docházeli na kontroly k lékaři v termínech, které vám stanoví. Pokud se tato onemocnění správně neléčí a pravidelně nekontrolují, významně zvyšují riziko infarktu a cévní mozkové příhody.

Čím prospějete svému srdci

  • Upravte životní styl tak, aby to pro vaše srdce a cévy bylo co „nejkomfortnější“ – touto cestou výrazně snížíte nebezpečí kardiovaskulárního onemocnění, a to i v případě, že ho máte v rodinné anamnéze.
  • Nekuřte. Máte-li s odvykáním problém, poraďte se s praktickým lékařem.
  • Udržujte si optimální tělesnou hmotnost – mírná nadváha nevadí, ale objem pasu nad cca 80 cm u žen a 100 cm u mužů je závažné varování, abyste se snažili zhubnout.
  • Pravidelně se hýbejte – denně alespoň půl hodiny cvičte, sportujte, plavejte, běhejte, nebo si vyjděte na delší procházku svižnou chůzí.
  • Co nejvíce choďte pěšky.
  • Výrazně omezte konzumaci palmových a palmojádrových tuků (včetně kokosového oleje) a produktů, které je obsahují (polevy, krémy, oplatky...), živočišných tuků, uzenin, tučného masa, cukru, soli.
  • Alkohol nepijte buď vůbec, anebo jen ve velmi malém množství.
  • Braňte se stresu, zpomalte, nepřepínejte síly, dostatečně spěte, dopřejte si relaxaci.
  • Snažte se žít radostně a přítomností, udržovat dobré vztahy s rodinou a přáteli, věnovat se koníčkům... Trpíte-li depresemi a úzkostí, obraťte se na lékaře.
  • Jezte denně alespoň 300 g zeleniny a ovoce, zařaďte do jídelníčku ryby, řepkový či olivový olej a celozrnné produkty.