Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V letních dipech číhají infekce, varují vědci. Nejhorší je smetana

  • 3
Nakrájená zelenina nebo chipsy s nejrůznějšími dipy, salsami a omáčkami k letní grilovačce nebo zahradní party prostě patří. Jenže opakované namáčení s sebou může nést zdravotní rizika. V horkém počasí se v nich bakterie a viry množí zvlášť rychle, varují britští mikrobiologové.

Namáčet nakousnuté brambůrky, nachos nebo zeleninu znovu a znovu do stejného dipu se může zdát jako samozřejmost, ale podle mikrobiologů to je jeden z nejčastějších způsobů, kterými se v létě přenášejí infekce. V omáčkách podle nich číhají zejména norovirus, streptokok a virus herpes simplex.

I v malém množství slin žijí tisíce mikroorganismů, vysvětlili odborníci v britském televizním pořadu Food Unwrapped. Když se dostanou do jídla, začnou se množit a čím větší je teplo, tím lépe se jim to daří. Zároveň se snadno dostanou k dalším „obětem“, které pokrm sdílejí.

Smetana zklamala, zvítězil hummus

Mikrobiologové v laboratorních podmínkách otestovali tři oblíbené dipy, aby zjistili, které se při opakovaném namáčení kontaminují nejrychleji. Nejhůře dopadla zakysaná smetana, množství bakterií a virů se v ní během dvou hodin zvýšilo až stonásobně.

Slavné to nebylo ani s taramasalatou, řeckou pomazánkou z rybích jiker, ve které se objem mikroorganismů za stejnou dobu zvýšil na padesátinásobek. Zdaleka nejlépe z testu vyšel hummus, který má oproti ostatním dipům velmi hustou konzistenci. Na sdílení je proto ideální.

„Když se o omáčky dělíte s ostatními, dávejte si pozor zejména na ty hodně tekuté,“ poradil divákům moderátor Matt Tebbutt, který se testování účastnil. Bakterie a viry se v nich totiž množí nejrychleji a zároveň je u nich největší riziko, že se smíchají se slinami, a přenesou se tak zpět do původní misky.