Hubení mají problémy s plodností (ilustrační snímek)

Hubení mají problémy s plodností (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jste hubení? Zdravotní problémy hrozí i vám

  • 16
Ze všech stran slyšíme, jak může naše zdraví ohrozit obezita, jak je důležité zhubnout a cvičit, abychom se vyhnuli chorobám, jako jsou cukrovka, srdečně-cévní onemocnění a rakovina. Ale jak jsou na tom hubení lidé? I jim hrozí zdravotní problémy.

Jelikož žijeme v době obezity, je většina pozornosti věnována lidem, kteří se potýkají s nadváhou. Velmi hubení lidé, kterým se nedaří přibrat na váze, i když se snaží, jsou spíše terčem závisti a nikdo je nenabádá ke změně životního stylu.

Bohužel často i samotní "hubeňouři" hřeší na svou většinou vrozenou schopnost nepřibírat ani po tučných a sladkých pokrmech a neuvědomují si, že civilizační problémy mohou potkat i je. Přečtěte si, které zdravotní problémy vám hrozí, pokud je váš body mass index nižší než 18,5.

Srdečně-cévní onemocnění a cukrovka

Cukrovka a srdečně-cévní onemocnění jsou obvykle strašáky obézních jedinců, ale ani hubení lidé nemusejí být vůči těmto chorobám imunní. Je velice snadné podlehnout představě, že hubeným nehrozí nemoci z nadbytku tuku v těle. Proto si přirozeně štíhlí lidé klidně dopřávají tučné pokrmy z fast foodu a nezřídka se i vyhýbají cvičení, aby ještě více nezhubli.

Číslo na váze však v žádném případě není ukazatelem vašeho zdravotního stavu a i hubení lidé mohou mít vysoké hladiny cukru a cholesterolu. Příliš štíhlí lidé se také častěji vyhýbají pravidelným kontrolám u lékaře, které by mohly odhalit tyto problémy, protože si myslí, že jsou díky své štíhlosti v dobré kondici.

Podle studie z roku 2011 může navíc lidem, kteří za svou štíhlost vděčí genetickým dispozicím, hrozit i riziko cukrovky. Geny štíhlosti totiž ve skutečnosti mohou fungovat tak, že se tuk uskladňuje hluboko do těla a místo pneumatiky kolem pasu se tuk může usazovat v okolí srdce nebo jater. Podle studie tuk v těchto místech zvyšuje riziko cukrovky více než viditelný tuk na těle.

Snížený imunitní systém

Imunitní systém zabraňuje cizím a pro tělo nepřirozeným buňkám, aby se dostaly do organismu. Tento systém však pro boj s infekcemi potřebuje palivo, a pokud se podvyživená osoba nestravuje správně, může svého obránce doslova vyhladovět.

To znamená, že velmi hubení lidé mají zvláště vysoké riziko onemocnění během chřipkové sezony a také jim hrozí závažnější zdravotní problémy včetně rakoviny, která začíná  abnormální aktivitou buněk.

Chudokrevnost

Příliš štíhlí lidé se mohou cítit neustále unaveně. Nedostatek energie a únava jsou klasickým příznakem anémie, neboli chudokrevnosti. Dalšími příznaky jsou nepravidelný srdeční rytmus, pocit nedostatku vzduchu, motolice a bolesti hlavy. Anémie je onemocnění krve, které nastává při nedostatku červených krvinek. Tyto krevní buňky jsou zodpovědné za přenos kyslíku do orgánů.

Pokud je jich nedostatek, nebo správně nefungují, organismus nedostává dostatek paliva, které potřebuje k vytváření energie. Anémie je obvykle způsobena nedostatkem železa, vitaminu B12 a folátu ve stravě.

Problémy s plodností

Podvyživenost může způsobit mnoho reproduktivních problémů u žen. Pokud je žena příliš hubená, menstruační cyklus se stane nepravidelným nebo se úplně zastaví. Příliš hubené ženy tak nemají jen větší problém počít, ale také udržet těhotenství, jelikož nepravidelná menstruace ovlivňuje děložní sliznici, která podporuje plod. Podle jedné studie podvyživené ženy, kterým se podařilo otěhotnět, měly o 72 procent vyšší riziko potratu během prvního trimestru.

Ale z obliga nejsou ani muži - podvyživení muži mají o 22 procent zvýšené riziko trvalé sexuální disfunkce, jako jsou erektilní disfunkce, bolestivý pohlavní styk nebo neschopnost ejakulovat. Vědci rovněž spekulují o možné spojitosti mezi mužskou váhou a zdravím spermatu.

Osteoporóza a lámavé kosti

Obezita rozhodně zdraví neprospívá, ale určité množství tuku je pro zdravé fungování těla nezbytné. Jedním úkolem tuku je totiž produkce estrogenu.

I když obvykle spojujeme estrogen se ženami, muži i ženy ho potřebují pro zdravé kosti. Bez dostatku estrogenu kosti křehnou a mají sklon k lámání. To zvyšuje u obou pohlaví riziko osteoporózy bez ohledu na věk. U podvyživené osoby pak jednoduchý pád nebo nehoda zvyšují pravděpodobnost vážného zranění nebo dokonce úmrtí.

, pro iDNES.cz