ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Záhadná nemoc fibromyalgie. Projevem jsou nevysvětlitelné bolesti těla

  • 22
Trápí vás už delší dobu záhadné bolesti, a to zcela bez zjevného důvodu? Pak je možné, že trpíte onemocněním nazvaným fibromyalgie. Co to je za chorobu a jak se léčí?

Zpočátku se může zdát, že jde o běžnou svalovou únavu. Co když potíže přetrvávají, ačkoli nejste vystavováni žádné tělesné námaze, a bolest nedokáže zmírnit ani masáž nebo rehabilitační cvičení? V takovém případě může být příčinou fibromyalgie, které se také říká revma měkkých tkání.

Je to komplex bolestivých syndromů, přičemž bolesti se objevují na různých místech a mohou vznikat nejen ve svalech, ale také vazivu a kostech. Zároveň zde existuje celkem 18 spoušťových bodů, kde je citlivost na tlak obzvlášť intenzivní.

Spoušťové body

Ranní ztuhlost

Společně s touto nemocí se objevují také deprese, nespavost, chronická únava a velké vyčerpání. Není divu, život v neustálých bolestech bere člověku obrovské množství energie. Dále též poruchy paměti, zvýšená citlivost na zvuk, závratě, zvracení, světloplachost, porucha jemné motoriky (snížená manuální zručnost), syndrom dráždivého střeva (bolesti břicha, nevolnost, průjem, zácpa, nadýmání), nechutenství atd.

Asi třetina lidí s fibromyalgií trpí syndromem neklidných nohou, který zahrnuje nepříjemné pocity, bolesti, křeče a nutkavé pohyby, a to především v noci. Polovina pacientů si stěžuje na zrakové poruchy, jako je dvojité či rozostřené vidění. Tři čtvrtiny postižených popisují ranní ztuhlost kloubů – pocit tuhosti při napnutí prstů (obvykle na rukou) a neschopnost ohnout drobné klouby.

Běh na dlouhou trať

Právě tato široká škála nejrůznějších příznaků a dosud neznámá příčina onemocnění způsobují, že stanovení diagnózy bývá často zdlouhavé a problematické. Mnozí pacienti s fibromyalgií mají tak za sebou dlouhou historii utrpení, než se dočkají přesné diagnózy.

Lékaři zatím nemají jasno ani v tom, zda tato nemoc spadá do oblasti revmatických, či neurologických potíží. Choroba je provázená onemocněním nervového systému – mozku a míchy, varovným příznakem je snížení tloušťky mozkové kůry (podle odhadu odborníků za rok s fibromyalgií mozek zestárne o tři roky).

Varovné signály těla. Pozor na nafouklé břicho i rychlou mluvu

Organizace ACR (American College of Rheumatology) stanovila kritéria, která slouží jako orientační pomůcka pro lékaře při stanovení diagnózy fibromyalgie: bolesti v nejméně třech oblastech těla, které přetrvávají alespoň tři měsíce, a jedenáct bolestivě hmatatelných spoušťových bodů. Přičemž pacienti mohou pociťovat bolest různým způsobem – jako vrtání, pálení, řezání či jako tupý tlak.

Zdravý jídelníček

Fibromyalgii, bohužel, není možné vyléčit, lze pouze zmírnit její příznaky. Kromě podávání léků (antidepresiva, antiepileptika aj.) tvoří základ terapie vhodná relaxace, rehabilitace, fyzioterapie nebo psychoterapie.

Hlavně se nestresovat

Důležitou roli při zmírnění příznaků této nemoci hraje i pravidelný pohyb, ideálně takový, který příliš nezatěžuje klouby, například plavání nebo nordic walking. Příznivý efekt má také taj-či a různá relaxační cvičení. Obecně pak jakékoli aktivity, které snižují stres a pomáhají načerpat nové síly, teď v zimě může být například velmi příjemná návštěva sauny.

Důležitý je i zdravý životní styl. Pacienti by měli mít pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem vitaminů, minerálů a stopových prvků. Při fibromyalgii se doporučuje vegetariánská s velkým množstvím čerstvého ovoce a zeleniny, což má pozitivní vliv na rovnováhu kyselin a zásad v organismu.

Z konkrétních živin je důležitý draslík, vápník, hořčík, vitamin E nebo koenzym Q10. Dále pak L-karnitin, látka podobná vitaminům, která zvyšuje svalovou sílu a tělesnou výdrž, zmírňuje bolesti a rovněž sklony k depresivním stavům.

Pacienti by měli pravidelně doplňovat také omega-3 nenasycené mastné kyseliny, zinek, selen, vitamin C a vitaminy skupiny B. Zároveň je vhodné omezit konzumaci alkoholu, a pokud možno nekouřit.