Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Depku má občas každý. Pravdy a mýty o depresi

U každého pátého člověka se alespoň jednou za život vyskytne deprese. Pravdou je, že jí netrpí jen dospělí. Mýtem zase to, že kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji. Kdo se s depresí setkal, ví, že to není jen špatná nálada.
Deprese není jen smutná nálada. Ilustrační foto

Deprese není jen smutná nálada. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Deprese je snad nejčastější onemocnění dnešní doby. Světová zdravotnická organizace se obává, že deprese by se v roce 2020 mohly stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním.

1. Deprese se dá překonat aktivitou

Určitě je dobře, když člověka s depresí nenecháte o samotě, aby se trápil, a snažíte se ho dostat mezi lidi. Pravda je však taková, že deprese není lenost ani obyčejný smutek, nýbrž nemoc. Člověk ponořený ve svých chmurách zpravidla není schopný prožívat radost, nedokáže se z ničeho těšit. Nejlepší službu mu tedy prokážete, vezmete-li jej k odborníkovi.

2. Depku máme občas každý

To možná ano, ale záleží, co si jako onu často zmiňovanou depku definujeme. Pokud za ni považujete jen klasickou špatnou náladu po hádce s partnerem nebo šéfem, není to nic vážného - naopak by bylo zvláštní, kdyby vaše nálada nikdy nezakolísala.

Deprese je oproti tomu dlouhodobý stav smutku a apatie, kdy dotyčný ztrácí sebeúctu a utápí se v sebenenávistných náladách, v nichž se bezdůvodně obviňuje ze všech možných neúspěchů a neštěstí.

3. Léky na depresi zaberou hned

To není pravda, antidepresiva, která vám může předepsat jen lékař, nezafungují hned poté, co si je vezmete. Jejich účinek se rozvine až po dvou až třech týdnech pravidelného užívání. Je třeba je brát i poté, co se váš zdravotní stav zlepší, jinak by mohl hrozit návrat potíží.

4. Deprese je dědičná

Ano, do jisté míry deprese dědičná je. Je prokázáno, že má-li jedno jednovaječné dítě depresi, depresí se sedmdesátiprocentní pravděpodobností onemocní i to druhé. Počet onemocnění u dětí depresivních rodičů je třikrát až čtyřikrát vyšší než v běžné populaci. Aby deprese propukla, většinou ji musí něco spustit. Startérem potíží může být stres, ale také dlouhodobá nespokojenost a užívání léků, jako jsou některé preparáty na vysoký tlak nebo antikoncepce.

5. Depresí trpí jen dospělí

Nikoli, ohrožené jsou i děti. Až do sedmdesátých let minulého století se nevěřilo, že toto duševní nemocí mohou trpět, nyní se však už děti s depresí běžně léčí.

Jak už bylo řečeno, deprese u dětí se objevuje zejména v rodinách, které jsou v tomto směru zatížené. Statistika mluví o jednom až osmi procentech dětí a adolescentů, kteří mají psychické potíže tohoto druhu. Některé příznaky, jako například smutek, jsou podobné jako u dospělých, jiné jsou specifické jen pro děti. Mohou být hyperaktivní, zhoršuje se jejich prospěch ve škole, trpí nočním pomočováním a ranním zvracením a stěžují si na různé bolesti. Typické je také spojení s úzkostmi a fobiemi.

Tyto děti svůj život a utrpení často ukončí vlastní rukou, riziko spáchání sebevraždy je u depresivních dětí dvacetkrát vyšší než v běžné populaci. Pro rodiny, kde se deprese vyskytuje ve více generacích, odborníci navrhují jako ideální řešení rodinnou terapii.

6. Kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji

Sebevražedné tendence jsou jedním z projevů těžké deprese. Takový člověk si nezaslouží odsouzení za to, že pohrdá svým životem, nýbrž pomoc. U lidí nemocných depresí se vyplatí sledovat, zda o smrti hovoří a zda se to náhodou nestupňuje. Čím konkrétněji se o sebevraždě člověk vyjadřuje, tím více hrozí, že se o ni pokusí. Není pravda, že ti, kteří si na život opravdu sáhnou, o tom nikdy předtím nemluvili. Podle odborníků je dokonce prokázáno, že většina sebevrahů se pokoušela v posledním roce života najít pomoc.

Ilustrační fotografie

7. Depresi může způsobit štítná žláza

Hormonální nerovnováha, kterou má na svědomí snížená funkce štítné žlázy, může skutečně způsobovat poruchy nálad a vyústit až v depresi či úzkostnou poruchu. Dalšími příznaky jsou například zimomřivost nebo výrazné změny hmotnosti.

Potíž je v tom, že když se nepřijde na původce strastí, nezabere klasická léčba deprese. Pokud tedy na sobě pozorujete popsané příznaky, neotálejte. Základní vyšetření by vám měl udělat váš praktický lékař, usoudí-li, že štítná žláza by mohla být příčinou obtíží, pošle vás na endokrinologické vyšetření.

8. Deprese je totéž co stres

Ne. Stresem psychologové nazývají reakci organismu na nadměrnou zátěž, stresory jsou pak konkrétní věci, které nás zatěžují. Stres může být i pozitivní a motivující, v takovém případě se mluví o eustresu. Můžete ho zažít při očekávání něčeho příjemného nebo při překonávání překážek. Distres je oproti tomu vždy nepříjemný.

Jestliže na organismus působí mnoho stresorů a míra zátěže je neúnosná, může stres zafungovat jako spouštěč deprese, nikoli však příčina. Jedinec však musí mít k depresi předpoklady.

9. Při depresi pomůže pohyb a lehké jídlo

Samo o sobě nikoli. Je dobré vědět, že nemocný léčící se s depresí nemá mnoho energie, a proto by ho okolí nemělo nutit do namáhavých fyzických aktivit. Mnohem víc prospěje krátká procházka nebo výlet. Později, až se nemocného stav upraví, pohyb pomáhá, protože se při něm vyplavují endorfiny -hormony dobré nálady. Prospěšná je lehká strava, doporučuje se omezit tuky a zařadit ovoce a zeleninu.

10. Deprese se nikdy nezbavím

Bude záležet jen na vás a na tom, jakou zvolíte léčbu. V temných obdobích se vám sice může zdát, že svět je černý a vy se nikdy utrpení nezbavíte, ale nemusí to tak být. Při těžkých depresích je důležité brát léky dostatečně dlouho, případně podstoupit psychoterapii.

Kdy si dávat pozor

12 let
Zpravidla začíná puberta, rodiče přestávají být autoritou, dívky se srovnávají s okolím i s ikonami z módních časopisů, ohrožuje je mentální anorexie. Neinformované dívky může zaskočit a vyděsit první menstruace.

13 let
U chlapců puberta začíná později, rychle rostou, bývají často unavení. Pokud jsou jejich vrstevníci vyspělejší, může to být příčina psychických obtíží.

18 let
Přechod k nezávislosti, což může být pro labilní jedince neúnosné.

20 let
Výrazné psychické obtíže mohou přinést problémy při navazování vztahů s opačným pohlavím, mohou vyprovokovat agresivitu nebo uzavření se do sebe.

25 let
Důležitým mezníkem bývá porod, může se objevit poporodní deprese způsobená hormonální bouří. Ještě větší zátěží může být potrat.

30 let
Polovina manželství u nás končí rozvodem, ten představuje druhou nejvíce zatěžující událost v životě člověka, hned po úmrtí partnera či partnerky.

45 let
Klimakterium přináší nejen tělesné, ale také psychické obtíže. Ženy jsou náladové a plačtivé. Příznaky přechodu lze tlumit pomocí hormonální léčby.

Krize středního věku, muži často bilancují. Později cítí, že jim ubývá životních sil, mají tendence utíkat k mimomanželským vztahům. Důležitým mezníkem v partnerském životě je definitivní odchod dětí z domova.

65 let
Stárnutí přináší problémy jako odchod ze zaměstnání, případnou ztrátu partnera. Starší lidé mohou mít trauma bydlet v bytě, který už přepsali na "mladé", objevuje se týrání seniorů.

  • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Z modelky se stala superhrdinkou. Ženě stačily pouze barvy na tělo

Modelka Amanda Nicole ráda na sociálních sítích provokuje fotografiemi, které odhalují její zaoblené křivky. Někdy se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Se mnou se ta moje pořádně nevožrala ještě ani jednou, stěžoval si manžel

Vesnický život pětičlenné rodiny ze Lkáně nastavil buldozerista Luděk, který si k domku přál i malé hospodářství. Jeho...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Oči na home office trpí. Co dělat, abychom je ochránili?

Když se řekne práce z domova, většina jedinců si představí pohodové chvilky na gauči, ale kdepak. Je tomu spíše naopak....

Teď se každé ráno pochválím, říká Kateřina, která shodila 11 kilogramů

„Dlouho jsem si hmotnost držela, ale po padesátce jsem začala znovu nabírat,“ popsala čtenářka stav, kdy se rozhodla...

Ztráta čichu po covidu-19 nás okrádá o emoce při sexu, tvrdí nová studie

Ztráta čichu, která často provází onemocnění covidem-19, má vliv na sexualitu. Podle vědců vede k tomu, že mají lidé...

Za vědomosti o rakovině vyhráli knihu. Vyzkoušejte si kvíz také

Soutěž Rakovina postihne v Česku každého třetího obyvatele, každý čtvrtý na ni zemře. Velkou roli v úspěšnosti léčby hraje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...