Čtyři praktické triky, jak si udržet figuru, když nemáte čas na cvičení

  • 7
Dopracovat se ke štíhlé postavě a pevnému tělu není snadné, ale ještě složitější se nám často zdá si vysněný ideál udržet. Nebojte se, jde to. Dokonce i v případě, že musíte na krátkých čas polevit v tréninku. Jak na to?
ilustrační snímek

Hýbejte se, i když se vám nechce

Na podzim mnoho lidí ztrácí motivaci. Je brzo tma, v práci se vrší úkoly a jít pak ještě cvičit je někdy nad lidské síly. Jenže by byla škoda zahodit všechnu předchozí snahu, nemyslíte?

Ať už vás postihla krize, kdy vás cvičení nebaví, máte toho hodně v práci, nebo vás z tréninku vyřadilo zranění či nemoc, nepřestávejte se hýbat. Fyzická aktivita v jakékoliv formě je nezbytná, takže pokud vás přestalo naplňovat fitko, zkuste běh, nebo jděte aspoň na procházku.

„K udržení svalů i kondice mnohdy stačí pouhá jedna třetina obvyklého objemu cvičení za předpokladu, že si udržíte intenzitu tréninku,“ říká trenérka Hollmerová. Ta doporučuje třeba rychlé procvičení celého těla dvakrát týdně s jedním poctivým cvikem na partii. 

Steak z tuňáka s fazolkami

Najděte si kvalitní zdroj bílkovin

Správné stravování je důležité bez ohledu na to, jestli cvičíte či nikoliv. „Univerzální rada ani jídelníček pro udržení si hezké a zdravé postavy neexistuje. Obecným doporučením, které z mých zkušeností funguje, je vyrovnaná energetická bilance,“ doporučuje Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. 

Při nákupu potravin si vybírejte ty, které jsou co nejméně či ideálně vůbec průmyslově zpracované. Denně konzumujte dostatečné množství bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny. A především nedržte nesmyslné jednostranné diety. 

víno

Zapomeňte na večerní vínečko

Ačkoliv doporučení odborníků ohledně omezení konzumace alkoholických nápojů se u nás nesetkávají s pozitivním ohlasem, velká část výživových poradců, sportovců a lékařů trvá na tom, že alkohol škodí. Nejen proto, že likviduje prospěšné střevní mikroby, narušuje mikrobiální rovnováhu a zvyšuje střevní propustnost, ale také významně zvyšuje energetický příjem. 

„Čím více alkoholu vypijete, tím pomalejší bude redukce hmotnosti, protože tělo nejdříve musí spálit alkohol. Na druhou stranu mezi jednotlivými druhy alkoholu je nemalý rozdíl. Některé v rozumné míře neuškodí,“ tvrdí fitness trenérka Kateřina Hollerová.

Podle její zkušenosti je jedním z velkých nešvarů, s nimiž se potýkají její klienty, pravidelné popíjení vína každý večer. „Pokud tento zlozvyk odbouráte, půjde vám hubnutí půjde mnohem snadněji,“ radí.

Ilustrační snímek

Dobře se vyspěte

Kvalitní spánek je podceňovanou, ale veledůležitou součástí regenerace nejen v době, kdy aktivně sportujete, ale také v časech, kdy se cvičení z nějakého důvodu nevěnujete tak intenzivně.

Doporučená doba spánku je velmi individuální. Obecně se však má za to, že by měl kvalitní spánek trvat 6 až 8 hodin denně, ideálně 7 až 9 hodin. Před spaním nejezte těžké jídlo, nepijte alkohol ani nesledujte televizi a displeje s modrým světlem. Místnost, ve které spíte, by měla být dobře vyvětraná a neměla by být přetopená.