Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

  • 8
Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají genetické předpoklady a postupující věk, v jaké míře a kdy se vrásky objeví, můžete z části ovlivnit.
Ilustrační snímek

Většina lidí si výskyt vrásek spojí pouze se stárnutím. Je pravda, že kůže postupem let ztrácí elasticitu, což se projevuje zpočátku jemnými liniemi ve tváři, které se postupně formují do hlubších vrásek. Ovšem existují i určité zlozvyky, každodenní návyky a rituály, které mohou zhoršovat stav pokožky, přispívat k tvorbě vrásek a celkově ji dělat zbytečně starší.

Některé faktory vedoucí k výskytu vrásek, jako je stav životního prostředí kolem vás, tak úplně ovlivnit nemůžete, ale zlepšením životního stylu můžete významně vylepšit i vzhled pleti.

Samozřejmostí by měl být pravidelný pohyb, který zlepšuje prokrvení kůže a pomáhá ji tak udržovat pevnou a zdravou. Odborníci se shodují na alespoň 30 minutách fyzické aktivity každý den.

Velký vliv mají také vaše stravovací návyky. Pokud je váš jídelníček složený z nadbytku sladkých a tučných pokrmů a chybí mu dostatečné množství vitaminů, minerálů, vlákniny a bílkovin z kvalitní stravy, neměly by vás překvapit předčasné příznaky stárnutí pleti, jako jsou právě vrásky a povadlá kůže.

Existují ale ještě další příčiny předčasného vzniku vrásek, které nemají nic společného se stárnutím. Přečtěte si, které to jsou, abyste se jich mohli popřípadě vyvarovat.

opalování

Sluneční záření

Hřejivé sluneční paprsky jsou velmi lákavé a mnoho lidí se jim v létě záměrně vystavuje, aby svou pokožku zbarvili do atraktivního bronzového odstínu. A to i přesto, že si jsou vědomi faktu, že opalování, zvláště bez ochranného opalovacího krému, stavu jejich pokožky vůbec neprospívá a je jedním z hlavních viníků předčasného a nadměrného výskytu vrásek. Opalování navíc zvyšuje riziko vzniku melanomu, tedy rakoviny kůže.

„První a nejčastější typ zvrásnění kůže pochází z chronického poškození od slunce,“ tvrdí dermatolog Jerome R. Potozkin z Kalifornie. Ten vysvětlil, že vystavení se slunečním paprskům vede ke ztrátě kolagenu a elastinu, což má za následek zvrásnění pokožky.

Doktor Potozkin proto doporučuje používat krém na opalování s ochranným faktorem nejméně SPF 30 pokaždé, když vyjdete na slunce. Někteří odborníci radí, abyste se mazali opalovacím krémem, i když venku prší, nebo je zataženo. To platí především pro jedince s citlivou a světlou pokožkou.

(ilustrační foto)

Znečištěné životní prostředí

Možná moc nevnímáte okolní prostředí, ve kterém žijete, ale vězte, že může mít zásadní vliv na stav pokožky a přispívat k výskytu hlubokých i jemných vrásek.

„Znečištění je dalším environmentálním faktorem, který přispívá k poškození pleti volnými radikály,“ upozornila doktorka Maral K. Skelseyová, dermatoložka a ředitelka Dermatologického chirurgického centra ve Washingtonu.

Studie z roku 2010 zveřejněná v časopise Journal of Investigative Dermatology ukázala, že ženy, které žily v městském prostředí, měly více vrásek a stařeckých skvrn než ženy žijící ve venkovských oblastech. Pokud bydlíte v hustě osídleném městě, doktorka Skelseyová radí především důkladnou očistu obličeje každý večer před spaním, abyste odstranili znečištění, které přes den ulpí na kůži.

Dermatoložka Jana Votrubová z kliniky Esthetic Medical doplnila, že ženy ve městech jsou sice více vystaveny vlivu znečištěného prostředí, ale na venkově zase ženy častěji pracují venku, kde je více ohrožuje takzvaný fotoaging neboli stárnutí pleti způsobené sluncem.

Lékařka Votrubová radí bojovat proti znečištěnému prostředí dostatečným příjmem tekutin, pravidelným čistěním pleti a její hydratací, pravidelným používaným fotoprotekce a vyhýbáním se zakouřenému prostředí.

Ilustrační snímek

Nedostatek spánku

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je nezbytný pro celkové zdraví, pomáhá mimo jiné chránit před srdečními onemocněními, přispívá k udržení zdravé váhy, snižuje riziko cukrovky i Alzheimerovy choroby. Kromě toho vám ještě pomůže udržet pokožku hladkou a bez vrásek.

Doktorka Skelseyová vysvětlila, že nedostatek spánku přispívá k výskytu vrásek, jelikož mění přirozené pH pokožky a snižuje schopnost kožních buněk udržovat vodu. Během spánku se navíc vylučují toxiny z těla. Pro zmírnění výskytu vrásek je proto ideální dodržovat doporučovaných 6 až 8 hodin spánku za noc.

Ilustrační snímek

Stres

Nabitý pracovní diář, problémy v milostném či rodinném životě a další stresující faktory si vybírají svou daň nejen na duševní a emocionální pohodě, ale i na fyzickém stavu a vzhledu vaší pleti.

„Stres zvyšuje hladiny kortizolu, což snižuje schopnost pokožky udržet si vlhkost,“ objasnila dermatoložka Skelseyová a dodala, že zvýšení hladiny krevního cukru při stresu navíc poškozuje kolagen a elastinová vlákna v kůži. Tyto důležité podpůrné struktury zabraňují povadání pokožky a vzniku vrásek.

Snažte se proto najít způsoby, jak stres ze svého života odstranit, nebo ho alespoň zmírnit. Existuje nespočet relaxačních a meditačních technik, které můžete vyzkoušet. Proti stresu také pomáhá pravidelný pohyb či procházky v přírodě.

Ilustrační snímek

Nadbytek cukru

Určitě víte, že strava bohatá na cukry vede ke zvýšení hmotnosti, zejména v oblasti břicha, a obecně vašemu zdraví vůbec neprospívá. Existuje však i další důvod, proč si sladkosti a sladké limonády odpustit - způsobují předčasné stárnutí kůže.

Podle doktorky Kristiny Goldenbergové z Goldenberg Dermatology v New Yorku nadbytek cukru v jídelníčku vede k předčasnému stárnutí kvůli procesu zvanému glykace. K tomuto jevu dochází, když se nadbytek glukózy v pokožce spojí s kolagenovými a elastinovými vlákny, a tím způsobuje jejich poškození. Glykace v kůži poškozuje kolagen, snižuje elastičnost pleti a je příčinou povadlosti kůže, výskytu vrásek a poruch kožní struktury.

„Jednoduché cukry k sobě spojují jednotlivá vlákna kolagenu v kůži i jiných orgánech a ta poté nejsou schopna reparačních procesů,“ vysvětlila lékařka Jana Votrubová a doplnila, že spíše než konkrétní potraviny ke stárnutí kůže přispívá jejich nevhodná úprava - smažení či grilování.

cigareta, kouření

Kouření cigaret

Určitě nikoho nepřekvapí, že mezi nejčastější příčiny vzniku vrásek patří právě kouření. Tento zlozvyk má velmi neblahý vliv nejen na vaše zdraví, ale také na stav pokožky. Stačí se podívat na pleť dlouhodobých kuřáků a kuřaček a porovnat ji s jejich vrstevníky, kteří kouření neholdují. Rozdíl v míře vrásek a celkovém vzhledu pleti je velmi nápadný.

„Nikotin v cigaretách způsobuje zúžení krevních cév v kůži a činí ji tak náchylnější k vráskám, protože důležité živiny nemohou zasáhnout epidermis (povrchová vrstva kůže),“ vysvětlila doktorka Skelseyová a přidala varování, že kouření cigaret je spojeno s rakovinou plic a kardiovaskulárními onemocněními.

Ilustrační snímek

Mračení, mžourání a pití brčkem

Pokud už roky nosíte stejný starý pár brýlí a zoufale potřebujete nové, neubližujete jen svým očím. Doktorka Goldenbergová uvedla, že mžourání a jiné nepřirozené výrazy obličeje jsou výsledkem svalové kontrakce a tyto pohyby svalů způsobují, že se kožní buňky stlačují a vytvářejí se vrásky. „Nadměrné mžourání a mračení proto povede k hlubším vráskám a ztrátě elasticity kůže.“

Doktorka Goldenbergová radí, abyste si nechali změřit zrak odborníkem a pořídili si kvalitní brýle, které vás nebudou nutit ke mžourání. Na slunci byste pak vždy měli nosit sluneční brýle.

K výskytu vrásek kolem úst také přispívá pití brčkem. Sice tím zabráníte obarvení a poškození zubů při pití tmavších a sladkých tekutin, ale opakované pití slámkou vede k výskytu hlubších vrásek v okolí úst.

, pro iDNES.cz