Půlka astmatiků bere léky až při záchvatu. Ničíte si plíce, říká lékař

  1:38aktualizováno  1:38
Dříve se na astma běžně umíralo a mladí lidé končili i v invalidním důchodu. Dnes moderní medicína dokáže většině pacientů zajistit život bez omezení. Přesto má polovina astmatiků v Česku denně obtíže, protože zapomínají na léky a berou je až při záchvatu. Tak si však nevratně oslabují plíce, upozorňují lékaři.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nejen v Česku, ale i ve světě patří astma k nejčastějším chronickým nemocem. A to i u dětí. Konkrétně v České republice se s touto nemocí potýká 10 až 12 procent z nich.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Vezmete-li v úvahu třídu se třiceti žáky, tak v průměru třetí a čtvrtý v ní by podle statistik měli trpět některou formou astmatu,“ říká Petr Pohunek z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Ačkoli při dnešních možnostech léčby nemusí diagnóza astma představovat pro většinu pacientů žádné zásadní omezení v běžném životě a obávané záchvaty by teoreticky mohly patřit minulosti, neděje se tak. V řadě případů jsou bohužel na vině samotní pacienti, u dětských astmatiků pak jejich rodiče.

„V některých rodinách musí dítě bohužel skončit dvakrát třikrát v nemocnici, aby rodiče pochopili, že opravdu musí brát léky,“ zdůrazňuje Tomáš Kočí z Astmacentra Česká Lípa s tím, že u astmatu je obzvláště důležité užívat takzvané protizánětlivé léky dlouhodobě, ačkoli třeba pacient nemusí pociťovat větší obtíže.

Polovina pacientů užívá léky nesprávně

Právě s dodržováním dlouhodobé léčby měla potíže také dvojnásobná mistryně Evropy, plavkyně Petra Chocová, která se s astmatem potýká od dětství.

„Upřímně musím přiznat, že jako pacient jsem byla strašná a pravidelné braní léků mi dělalo problém. Musím také prásknout na mého tatínka, který mě do 19 let trénoval, že měl tendenci můj stav zlehčovat,“ vzpomíná sportovkyně, která se dnes i přes svou diagnózu může věnovat vrcholovému sportu, a to jen díky pravidelné a dlouhodobé protizánětlivé léčbě.

Fakta o astmatu

* Na celém světě postihuje astma na 300 milionů lidí, převládají ženy.
* V Česku na astma zemře 130 lidí ročně.
* Jen v Evropě trpí touto nemocí asi 30 milionů dětí a dospělých pod 45 let. Prudký nárůst výskytu u dětí ve většině evropských zemí naznačuje, že na dnešní geneticky náchylnou populaci působí faktory související s životním prostředím.

Neuvěřitelných 50 procent léčených astmatiků podle lékařů neužívá své léky správně. Po medikaci sahají až v případě nouze – nejčastěji když se objeví astmatický záchvat, kdy už jim dokážou pomoci jen silné úlevové léky. Právě tyto záchvaty jsou noční můrou každého astmatika i odborníků. Po každém z nich totiž dochází k nevratnému oslabení plic.

„Záchvat se dá přirovnat k infarktu nebo mrtvici. I když pacient záchvat překoná, a on ho většinou překoná, jeho plíce už nikdy nebudou stejné jako předtím,“ vysvětluje Milan Teřl z Lékařské fakulty v Plzni.

Autoři:

Nejčtenější

Od floutka si poroučet nenechám! Ve Výměně manželek se křičelo i plakalo

Gábina žije s manželem Robertem už dvacet let.

Ve Výměně manželek se tentokrát na obou stranách plakalo i křičelo. Gábina z domku se spoustou zvířat se v ostravském...

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

Ženě kvůli hustému obočí lidé hrozí smrtí, vytrhat si ho nenechá

Sophia Hadjipanteli

Modelka Sophia Hadjipanteli (22) má obočí jako umělkyně Frida Kahlo. Každý den si ho pečlivě upravuje a češe a nikdy se...

Rozhodnutí donosit postižené dítě nikdy neodsuzuji, říká přední gynekolog

Gynekolog Pavel Vlašín působí v oboru více než 25 let.

S pomocí ultrazvuku dokáže během několika minut zjistit, zda žena nosí pod srdcem zdravé dítě. Gynekolog Pavel Vlašín...

Váš šatník za vás práci neudělá, říká módní guru Anna Wintourová

Nejobávanější osobnost módního světa Anna Wintourová výjimečně bez svých...

Přísná, ale spravedlivá. To se často ozývá na adresu šéfky amerického magazínu Vogue, jedné z nejvlivnějších osobností...

Další z rubriky

Na co se připravit, bát se agresivity? Deset otázek o alzheimerovi

Ilustrační snímek

Alzheimerovy choroby se bojí snad každý. Ať už máte obavy z toho, že postihne vás, nebo že onemocní vaši blízcí, je...

Rakovina, klouby, cukrovka. Co všechno prozradí oko o vašem zdraví

Ilustrační snímek

Oko je zdravotní mapou člověka, a pokud v ní lékař umí číst, může pacientovi dokonce zachránit život, řekl pro týdeník...

Endometrióza potrápí každou desátou ženu, léčí se jen těžko

Ilustrační snímek

Endometrióza postihuje řadu žen v plodném věku, přitom se toho o ní moc neví. Jisté ale je, že ovlivňuje menstruaci,...

Najdete na iDNES.cz