Půlka astmatiků bere léky až při záchvatu. Ničíte si plíce, říká lékař

  1:38aktualizováno  1:38
Dříve se na astma běžně umíralo a mladí lidé končili i v invalidním důchodu. Dnes moderní medicína dokáže většině pacientů zajistit život bez omezení. Přesto má polovina astmatiků v Česku denně obtíže, protože zapomínají na léky a berou je až při záchvatu. Tak si však nevratně oslabují plíce, upozorňují lékaři.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nejen v Česku, ale i ve světě patří astma k nejčastějším chronickým nemocem. A to i u dětí. Konkrétně v České republice se s touto nemocí potýká 10 až 12 procent z nich.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Vezmete-li v úvahu třídu se třiceti žáky, tak v průměru třetí a čtvrtý v ní by podle statistik měli trpět některou formou astmatu,“ říká Petr Pohunek z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Ačkoli při dnešních možnostech léčby nemusí diagnóza astma představovat pro většinu pacientů žádné zásadní omezení v běžném životě a obávané záchvaty by teoreticky mohly patřit minulosti, neděje se tak. V řadě případů jsou bohužel na vině samotní pacienti, u dětských astmatiků pak jejich rodiče.

„V některých rodinách musí dítě bohužel skončit dvakrát třikrát v nemocnici, aby rodiče pochopili, že opravdu musí brát léky,“ zdůrazňuje Tomáš Kočí z Astmacentra Česká Lípa s tím, že u astmatu je obzvláště důležité užívat takzvané protizánětlivé léky dlouhodobě, ačkoli třeba pacient nemusí pociťovat větší obtíže.

Polovina pacientů užívá léky nesprávně

Právě s dodržováním dlouhodobé léčby měla potíže také dvojnásobná mistryně Evropy, plavkyně Petra Chocová, která se s astmatem potýká od dětství.

„Upřímně musím přiznat, že jako pacient jsem byla strašná a pravidelné braní léků mi dělalo problém. Musím také prásknout na mého tatínka, který mě do 19 let trénoval, že měl tendenci můj stav zlehčovat,“ vzpomíná sportovkyně, která se dnes i přes svou diagnózu může věnovat vrcholovému sportu, a to jen díky pravidelné a dlouhodobé protizánětlivé léčbě.

Fakta o astmatu

* Na celém světě postihuje astma na 300 milionů lidí, převládají ženy.
* V Česku na astma zemře 130 lidí ročně.
* Jen v Evropě trpí touto nemocí asi 30 milionů dětí a dospělých pod 45 let. Prudký nárůst výskytu u dětí ve většině evropských zemí naznačuje, že na dnešní geneticky náchylnou populaci působí faktory související s životním prostředím.

Neuvěřitelných 50 procent léčených astmatiků podle lékařů neužívá své léky správně. Po medikaci sahají až v případě nouze – nejčastěji když se objeví astmatický záchvat, kdy už jim dokážou pomoci jen silné úlevové léky. Právě tyto záchvaty jsou noční můrou každého astmatika i odborníků. Po každém z nich totiž dochází k nevratnému oslabení plic.

„Záchvat se dá přirovnat k infarktu nebo mrtvici. I když pacient záchvat překoná, a on ho většinou překoná, jeho plíce už nikdy nebudou stejné jako předtím,“ vysvětluje Milan Teřl z Lékařské fakulty v Plzni.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Bez chemie a levně. Povolejte k boji proti běžným neduhům bylinky

bylinky

Zázvor a česnek nasadí při viróze kdekdo, příroda ale nabízí mnohem víc. Zkuste smrkové výhonky nebo třeba kopřivu....

Zastavte svou mysl. Pomůžete imunitě a zbavíte se stresu i úzkostí

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Meditaci, která slaví 21. května svůj světový den, si možná spojujete jen se spirituálně založenými lidmi. Říkáte si,...

Cukr je i ve vlašském salátu a slaných výrobcích, zaznělo v Rozstřelu

Nutriční specialistka Blanka Procházková v diskusním pořadu Rozstřel (17....

U žádné potraviny se nedá říct, že je nezdravá, uvedla v Rozstřelu nutriční specialistka Blanka Procházková. Podle ní...

Najdete na iDNES.cz