Konec s prokrastinací. Tipy, jak se bez okolků pustit do práce

  • 16
Je to problém, o kterém se mluví stále častěji. Lidé odkládají důležité úkoly tak dlouho, až jim doslova teče do bot. Pak se stresují a nadávají si, že měli začít dřív. Zas a znova. Jak ze začarovaného kruhu ven?
ilustrační snímek

Přestaňte odsouvat úkoly na jindy

Kdo by neznal pořekadlo: co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek? Někteří lidé si ho už změnili na pravdivější: co můžeš udělat dnes, to do zítřka určitě počká. Zní to jako povedený vtípek, ale u některých povah to může vést k velkým problémům.

Pokud budete takto odsouvat důležité úkoly, které stejně jednou musíte splnit, dostanete se brzy do spirály stresu, z níž je těžké vystoupit. Lidé trpící dlouhodobě prokrastinací špatně spí a ztrácí úctu sami k sobě. A to je věc, kterou byste neměli podceňovat.

Každý z nás někdy něco odložil na jiný den. To ještě neznamená, že trpíte zmiňovaným stavem. Pokud tak činíte dennodenně a na konci to vede k práci pod tlakem, je třeba se nad sebou zamyslet. „Vědci si dříve mysleli, že prokrastinující lidé mají jen jiné vnímání času. Nedokážou si ho prostě zorganizovat,“ referuje psycholožka Elizabeth Lombardo. Teď mají jiný názor. 

„Dnes se spíš mluví o averzi k povinnostem. Jsou pro ně nepříjemné, zdlouhavé nebo vysilující. A tak je hrnou před sebou jako nechtěný odpad. A když se s nimi musí popasovat, je z toho krize,“ vysvětluje. Pokud si myslíte, že trpíte podobným problémem, zakročte. Dáme vám pár tipů, jak na to.

Definice prokrastinace

Stručně ji lze popsat jako odkládání úkolů, které musí být splněny, na neurčito. Také se o ní mluví jako o odmítání začít s nějakou činností nebo neschopnost ji dotáhnout do konce, přestože si je člověk vědom všech negativních důsledků, které toto jednání přinese.

V zaměstnání se může projevit neustálým odsouváním pracovních schůzek, nesepsáním reportu nebo zpráv, neschopnosti zatelefonovat a zařídit důležité věci. V soukromí se často objeví ve chvíli, kdy člověk neustále odsouvá důležitý rozhovor s partnerem o věcech, které je třeba vyřešit. 

V přiměřené míře není ani příliš nebezpečná – občas jí může propadnout kdokoli. Pokud však přeroste jistou hranici, pak hrozí i zdravotní problémy. Lidé, kteří prokrastinují pravidelně a v podstatě stále, mají neustále pocit tlaku a stresu. Často cítí úzkost a vinu a připadají si zbyteční a nevýkonní. Nedokážou s tím nic udělat. 

Ilustrační snímek

Volte menší kroky

Lidé často odkládají práci, protože jim přijde moc náročná. Ale když se rozloží do různých fází, najednou se dá zvládnout. 

Není to lenost

Prokrastinující jedinci si většinou najdou jinou činnost, kterou nahradí tu, do níž se jim nechce nebo je příliš náročná. Místo navržení projektu třeba zalijí kytky, uklidí celý byt, nebo vyplejí zahradu. Nesedí s rukama v klíně, jsou aktivní, ovšem svou energii nevydávají tím směrem, kterým by měli. Může to být i neschopností nastavit si správně priority. Často si to uvědomují a mají výčitky svědomí. Líný člověk naopak odkládá úkoly proto, že se mu do nich prostě nechce stejně tak jako do žádné jiné činnosti. Leží jen tak na gauči, nebo jde na kávičku s kamarády, čte si knížku. Někdy nedělá vůbec nic. Ale co je důležité – s tímto stavem je spokojený a nemá pocit, že by něco dělal špatně. 

„Já se třeba chystám napsat knihu. Jako celek to je hrozivé. Nesedla bych si k počítači,“ udává konkrétní příklad životní koučka Celestine Chua a navádí dále: „Ale když si to rozdělím do jednotlivých fází, které si budu odškrtávat, je ta představa už přijatelná a zajímavá.“

Nejprve si udělá rešerše, pak vymyslí hlavní téma, sestaví osnovu, napíše prvních pět kapitol, pak dalších pět… Každý den zvládne něco a má z toho radost. A podobně můžete postupovat takřka u jakékoli náročné činnosti.

Ilustrační snímek

Když nad námi vítězí prokrastinace aneb Zítra je taky den

Pozor na prostředí

Často člověk pracuje v prostoru, který k produktivitě zrovna nevybízí. Když si sednete k pracovnímu stolu, chcete u něj chvíli zůstat, nebo jít hned pryč? 

Pokud platí druhá možnost, pravděpodobně vám na něm něco hezkého chybí. Může to být květina, fotografie, kamínek z dovolené. „Hodně lidí také pracuje bez výhledu ven. Je to zásadní chyba. Člověk by měl vidět kolem sebe, když se má soustředit,“ radí koučka.

Ilustrační snímek

Výmluvy neplatí

Mnoho lidí tvrdí, že se jim mnohem lépe pracuje pod tlakem. Vědci však zjistili, že je to nesmysl. Když je člověk napjatý a cítí nad sebou pověstnou dopadající tvrdou pěst, udělá méně práce a její kvalita je rovněž nižší.

Prokrastinujte efektivně a naučte se správně zahálet

Existují i další běžné výmluvy pro odkládání činností. Musí se třeba stát to nebo ono, abych začal. Nebo je potřeba dostat se do správné nálady. Případně vyčkat, až nastane ten nejlepší čas.

„Promiňte mi to, ale všechno to jsou jenom kecy. Když nezačnete hned, vždycky najdete důvod, proč to neudělat ani později,“ nebere si servítky Celestine Chua.

práce, děti, žena, matka

Mějte parťáka

Je prokázáno, že pokud lidé pracují sami, mnohem lépe se jim nahrazuje skutečná povinnost jinou aktivitou. Ale když se domluvíte s oblíbenou kolegyní a budete se o dosažení dobrého výsledku snažit obě, je pravděpodobné, že jí nebudete chtít zkazit radost. 

A už vůbec ne tím, že vy osobně nic neuděláte. Také se člověk spíše snaží ukazovat v lepším světle a být za lenocha k tomu rozhodně nepřispěje. Proto to na mnohé funguje.

Jak vám pomůžou barvy?

Jednoduchým pomocníkem v boji s prokrastinací je i obyčejný papír, propiska a barevné zvýrazňovače, případně diář a barevné papírky. 

Každý den ráno si napište seznam toho, co musíte zvládnout. Různými barvami si označte věci podle jejich důležitosti – červená značí to, co je potřeba nutně udělat dnes a do čeho se vám chce nejméně. Zelená znamená méně důležité věci a třeba modrá ty, jež se klidně dají v případě nedostatku času přesunout na další den. 

V této fázi však musíte být naprosto spravedliví a upřímní sami k sobě. Pak se na věci vrhejte právě podle těchto barev. Když zvládnete to nejhorší jako první, většinou dokážete odškrtat během dne seznam celý. 

Ilustrační snímek

Prokrastinace není legrace, v boji s ní se spolehněte na odborníky

Nepeskujte se

Tím, že si budete nadávat za předchozí selhání, si nepomůžete. Naopak. Dostane vás to do stavu naštvanosti vůči sobě a ten k větší aktivitě nikdy nevede. 

Zapomeňte tedy na to, že jste dříve prokrastinovali. Víte, že se chcete změnit. Proto se pokaždé, když něco zvládnete tak, jak jste si předsevzali, odměňte. Kávičkou, sušenkou, písničkou, čímkoli. Protože zlomit toto prokletí není lehké. A jste dobří i proto, že se o to tak snažíte.