Víte, jak mluvit s dámou, která si vzala pana Horáka, má jeho příjmení, ale ponechala si i svoje původní Nováková? Musíme jí říkat paní Horáková Nováková? A co si počít, když si vzala pana Straku a jeho příjmení převzala nepřechýlené? Pozdravíte ji „Dobrý den, paní Strako“? | foto: Seifertová Lucie

Dvě příjmení nebo nepřechýlená jsou častější. Pozor na faux pas při oslovení

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Víte, jak mluvit s dámou, která si vzala pana Horáka, má jeho příjmení, ale ponechala si i svoje původní Nováková? Musíme jí říkat paní Horáková Nováková? A co si počít, když si vzala pana Straku a jeho příjmení převzala nepřechýlené? Pozdravíte ji „Dobrý den, paní Strako“?

Pes aby se v tom vyznal, to si řekněme na rovinu. Dvě příjmení a taky příjmení nepřechýlená, která si při vdavkách pořizuje čím dál víc žen, způsobují při společenské konverzaci potíže. Už jen tím, že si je musíme zapamatovat.

Nevím jak vy, ale já mám se jmény potíže, až příliš často mi vypadnou z hlavy a při setkání trapně tápu, jak se osoba, se kterou se občas vídám, vlastně jmenuje. I proto jsem třeba při poslední řadě televizní soutěže StarDance soucítil s Markem Ebenem a Terezou Kostkovou.

Když se řekne – Setkal jsem se s paní Vrána, je to pro českou větu velmi cizorodé. Takže já bych řekl – Setkal jsem se s paní Vránou, protože to zapadá do logické výstavby věty.

Ladislav Špačekodborník na etiketu

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se