Příběh Hedy: Snacha si ze mě dělá služku, kvůli synovi to snáším

  • 30
Jsem již několik let v důchodu, před rokem a půl jsem navíc ovdověla. Těším se dobrému zdraví, bydlím ve vlastním bytě a mohla bych si ještě užívat spoustu hezkého. Jenže jsem unavená a nevím si rady se situací, do které jsem se svojí nekonečnou ochotou dostala.
Ilustrační snímek

Mám třicetiletého syna, kterého jsme si s manželem pořídili ve vyšším věku. Byl naším vymodleným dítětem, ze zdravotních důvodů se mi nedařilo dříve přijít do jiného stavu. Dítě jsme si s mužem velmi přáli a naštěstí nám bylo dopřáno stát se rodiči. Honzík byl naším sluníčkem na stáří, jak jsme někdy v legraci říkávali. Nikdy nás nezklamal, velmi dobře studoval a nyní pracuje ve vysoké pozici v jedné zahraniční firmě a daří se mu dobře.

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Musím dodat, že syn je ženatý a má dvě malé děti. S rodinou bydlí v rekonstruovaném domě nedaleko od mého bytu. Zdálo by se tedy, že je všechno v nejlepším pořádku. Mám mladé blízko, kdybych něco potřebovala. Dočkala jsem se hezkých a šikovných vnoučat. Přesto není vše tak růžové, jak by mohlo být.

Hlavním zdrojem mého stresu jsou moje vztahy se snachou. Je hodně přísná a striktní, nedá se jí moc oponovat. To, co si ona přeje, to se obvykle stane. Každý jí raději ustoupí. Ani nevím, jak se to stalo, ale nechala jsem se dotlačit do situace, kdy jsou děti u mě častěji než doma. Hlídám je, ať jsou zdravé, nebo nemocné. Dělám s nimi úkoly do školy, vyzvedávám je z kroužků. Ona nemá čas, má podobně jako syn náročnou práci.

Kromě toho ode mě očekává, že k nim domů aspoň jednou za týden zajdu a vyžehlím prádlo, pomůžu s úklidem, uvařím nebo udělám něco na zahradě. Jsem z toho často hodně unavená, ale nestěžuju si. Vím, že je syn se snachou šťastný, a nechci, aby byly v rodině problémy.

Příběh Veroniky: Matce je jedno, jak se mi daří. Nechce ani vidět moje děti

Je to ale docela vyčerpávající. Děti jsou fajn, ale někdy trochu divočejší. Se snachou se navíc neshodneme ohledně výchovy. Já dávám přednost laskavosti, hravému přístupu a domluvě, zatímco ona je přísnější a trvá na svých pravidlech. To mezi námi vytváří napjatou atmosféru, která se občas přenáší i na děti.

Máme také problém otevřeně se spolu bavit o tom, co některou z nás trápí nebo rozčiluje. Buď spolu skoro nemluvíme, nebo se naopak pohádáme, často kvůli nějaké malichernosti. I když mám na mysli hlavně štěstí mého syna, někdy se cítím velmi vyčerpaná a nešťastná. Mám pocit, že se obětuji pro ostatní a nikomu na mě nezáleží.
Heda

Názor psycholožky čtěte na další straně.

Názor odbornice Promluvte si se synem

Vážená Hedo, z toho, co popisujete, máte na starosti několik pracovních úvazků. Suplujete mladé rodině paní na úklid i paní na hlídání. Snacha navíc není bez výhrad vděčná za vaši pomoc, ale snaží se prosazovat do vašeho přístupu svoje zásady.

Předpokládám, že na vlastní život při těch všech povinnostech nemáte nárok, což rozhodně není v pořádku. Promluvte si se svým synem. Vysvětlete mu, že nemáte neomezeně sil. Že byste ráda někdy odpočívala či se věnovala něčemu svému.

Je moc fajn mít kontakt s vnoučaty a budovat si s nimi vztah. Ovšem suplovat veškeré rodičovské povinnosti byste skutečně neměla. Konec konců má snacha na výchovu dětí jiný názor než vy, měla by tedy dostat šanci jej na dětech uplatnit. A k té vší péči o děti máte ještě na starost péči o domácnost syna a snachy.

Můžete začít tím, že se zamyslíte, čemu by vás bavilo se ve volném čase věnovat. Ráda se hýbete? Nebo jste si vždycky přála učit se cizí jazyk? Či chodit na keramiku? Když budete mluvit se synem, pokuste se mu vysvětlit, že byste ráda měla s pravidelností nějaký čas sama pro sebe a pro činnost, které se chcete věnovat.

Mladá rodina by si tak alespoň část výpomoci mohla zajistit jinde (třeba si sehnat paní na uklízení nebo se domluvit s jinými rodiči na střídání se ve vyzvedávání dětí, variant je více).

Kdybyste si chtěla utřídit myšlenky a dostat psychologickou podporu, můžete se samozřejmě obrátit na některou z manželských a rodinných poraden. Jistě vám pomůže správně zformulovat, co vlastně chcete synovi říct a také jak mu to říct, abyste zbytečně neskončili v konfliktu, ale naopak dospěli ke konstruktivní debatě.

PhDr. Magdalena Dostálová

Co má Heda dělat? Hlasujte v anketě na další straně.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1178