ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dokud můžeme, zůstaneme u rodičů, říká si čím dál víc Čechů. Hlavně muži

  • 137
Takzvaný mamahotel, tedy období života mladých lidí, kdy zůstávají dlouhé roky bydlet u rodičů, využívá velké procento Čechů. Ve věku mezi 25 až 34 lety zůstává doma každý třetí. Nejčastěji si mamahotel dopřávají na Slovensku, v Řecku a Chorvatsku. Vyplývá to ze zjištění statistického úřadu Evropské unie Eurostat.

26,2

Kdy zavřít mamahotel?

Popostrčte děti k samostatnosti

Ilustrační snímek

Když už se mladý člověk rozhodne opustit rodinné hnízdo, je mu v České republice průměrně 26,2 roku. V celé EU je průměr 26 let.

Dobré podmínky pro vlastní bydlení mají především Švédové, kde je průměrný věk odstěhování se od rodičů 18,5 roku, v Lucembursku pak 20,1 roku a v Dánsku 21,1 roku. V těchto zemích mileniálové odcházejí z domova krátce po dokončení školy.

Naopak až po třicítce opouštějí rodné hnízdo v Itálii (30,1), na Maltě (30,7), na Slovensku (30,9) a v Chorvatsku (31,8). Muži obecně odcházejí o několik let později než ženy.

1 200 000

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

V České republice žije 1,2 milionu mladých lidí ve věku 26 až 34 let. Když se chtějí osamostatnit, hraje v rozhodnutí velkou roli dostatečný pravidelný měsíční příjem. Nedostatek financí je důvod, proč Češi odcházejí z domu rodičů později než například mladí v severských státech.

32

Tolik procent mladých Čechů ve věku 25 až 34 let žije s rodiči v jejich bytě ve společné domácnosti. V Česku je to o trochu více, než činí průměr všech osmadvaceti států Evropské unie, který je 28,5 procenta.

60

Počty mladých, kteří žijí v bytě s rodiči, jsou nejvyšší v Řecku, na Slovensku a v Chorvatsku – průměrně je to téměř 60 procent. Může se zdát, že generace narozené po roce 1982 odmítají dospět a rády využívají výhod tzv. mamahotelu. Realita je ovšem komplikovanější a spíše vypovídá o ekonomické kondici jednotlivých evropských států a především o jejich přístupu k bytové a sociální politice.

75

Každý třetí mladý Čech, přesněji 75 procent lidí ve věku 25 až 34 let, míří po opuštění rodičovského bytu do nájmu, i přesto, že Česko je země s nejnižším podílem nájemního bydlení v Unii. Důvod, proč zvolí nájem a ne vlastní bydlení, je jednoduchý – nemohou si ho dovolit.