Meteoroložka Dagmar Honsová | foto: Anna Kovačič

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních meteorologických jevů, které se zapíšou do historie. „Největší vliv na jejich nárůst máme my lidé. A dopady klimatické změny také můžeme nejvíce ovlivnit,“ říká.

Tropické teploty, velké sucho, tornáda, povodně. Měli bychom si na tyto extrémní projevy počasí zvyknout?
Když se podíváme do historie počasí – do kronik a cestopisů – zjistíme, že jsme se ojediněle s takovýmito extrémy v počasí vždy setkávali a nějakým způsobem jim museli čelit. Nicméně podle závěrů studií klimatických změn jich bude přibývat, což již sami pociťujeme. Za současnou změnu klimatu jsou ale odpovědní z velké části lidé, ačkoli některé změny může přinést sama příroda, jako tomu bylo po velké erupci indonéské sopky Tambora v roce 1815. Kvůli tomu, že vychrlila obrovské množství sopečného popela, který odrážel sluneční paprsky, přinesla tak výrazné ochlazení, že rok 1816 byl v Evropě i Americe označen jako rok bez léta.

Lidé však mají v současnosti na změnu klimatu největší vliv. Skvěle to můžeme vidět například na datech z pražského Klementina, kde je nejdelší souvislá řada měření na našem území. Počet tropických dnů tu vzrostl za posledních sto let pětkrát. Přitom před sto lety byly tropické dny i v letních měsících spíše vzácností. Za posledních třicet let jsme také přepsali více než polovinu teplotních rekordů výrazně vyšší hodnotou. Nejvíce jich padlo v lednu, nejméně v měsíci září. Podobná situace platí i u sucha. S tím jsme se v minulosti také setkávali, nicméně sucho mezi lety 2015 a 2020 bylo nejvýznamnější v naší historii. Co se týče tornád, odborníci se shodují na tom, že spíše než nárůst množství se zvětší jejich intenzita a ničivá síla.

Zahradu nesekejte – čím vyšší porost a větší rozmanitost druhů, tím lépe pro klima. Neposekaná zahrada účinněji váže oxid uhličitý.

Dagmar Honsovámeteoroložka

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se