ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nechce se dítěti spát? Možná je přetažené, uvedla psycholožka online

  • 0
Každé dítě je jiné, ale všechny potřebují kvalitní spánek. Těm nejmenším, které trápí noční děsy, pomůže přítomnost rodiče a objetí. Starší zase zkuste držet dál od monitorů, věnujte jim svůj čas, povídejte si, zjistěte, jakou hudbu poslouchají, poradila čtenářům online psycholožka Eva Šimotová.

„Uvádí se, že dítě školního věku by mělo spát 8 až 10 hodin. U pubescentů je potřeba spánku ještě zvýšená, trpí únavou v souvislosti s hormonálními změnami v organismu, které s sebou nesou změny fyzické i změny na psychickém prožívání,“ uvedla Eva Šimotová. 

Některé děti večer působí dojmem, jako by ožily a vůbec se jim nechce spát. Právě takový problém má se synem čtenářka Jarmila, která se ptala, co s tím. „Otázkou je, zda syn skutečně ožije, nebo zda už se jedná o tzv. přetažené dítě,“ konstatovala psycholožka. 

Podle ní se může jednat o situaci, kdy přehlížíme vysílané podněty dítěte ke spánku (zívání, tření očí, pokládání hlavy apod.). „Když se promešká přirozená doba ke spánku, tělo začne vylučovat stresový hormon, který dítě učiní živým, divokým a je obtížné ho zklidnit. Zkuste se zaměřit na to, zda syn není připravený na spánek dříve,“ navrhla Jarmile.

Odpovědi psycholožky Evy Šimotové si přečtěte ZDE.

Zejména menší děti se někdy v noci bojí, jako šestiletý syn čtenářky Patricie, který v noci vyžaduje objetí a spí s maminkou v posteli. „V tomto věku mohou děti trpět nočními můrami. Jejich nervová soustava ještě není dostatečně zralá a nedokáže zpracovat všechny vjemy z uplynulého dne,“ vysvětlila psycholožka Eva Šimotová.

„Možná ale také zahlédl nějaký méně vhodný pořad v televizi, něco, čemu nerozuměl a co v něm teď budí strach. Mnoho dětí také děsí různé stíny v pokoji, temná zákoutí, která ve dne hrůzu nenahání,“ uvažovala. „Zkuste s ním o tom mluvit, abyste našli příčinu těchto nočních děsů. Může pak pomoci přesunout postel, odstranit některé předměty v pokoji a podobně. Objetí, které mu poskytujete, je pak skvělý lék,“ dodala.

„Mnoho dětí tráví čas u mobilů a počítačů, protože to vidí nejen u vrstevníků, ale i u rodičů. Kdo z nás večer nesleduje televizi?“ odpověděla psycholožka na dotaz čtenářky, jejíž syn se před usnutím nemůže zklidnit. 

„Zkuste kromě vysvětlování trávit nějaký čas před spaním se synem, povídat si o prožitém dni, o kamarádech, jeho zájmech apod. Bylo by fajn, kdyby třeba před spaním mohl poslouchat hudbu. Jevte tedy zájem o to, jaký žánr poslouchá, nechte si některé skladby pustit, seznamujte ho s hudbou, kterou posloucháte vy, můžete zkusit najít i nějakou relaxační,“ poradila.

PhDr. Eva Šimotová

PhDr. Eva Šimotová se věnuje psychologickému poradenství pro děti i dospělé. Dlouhodobě působí na pozici psychologa v pedagogicko-psychologické poradně v Českých Budějovicích, pracoviště Písek a Tábor. Vystudovala obor Psychologie a speciální pedagogika na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala také několik kurzů zaměřených na psychologickou diagnostiku a intervenci. Její odborná zkušenost zahrnuje mimo jiné vyučování na Soukromé střední škole pedagogiky a sociálních služeb v Obratani, vedení přednášek i působení v mateřské škole jako školní psycholog. Orientuje se zejména na problematiku dětského prožívání a chování, na otázky spojené s rodičovstvím a výchovou, je příznivcem kontaktního a respektujícího rodičovství.