Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Příběh Kamily: Nechci, aby moje děti byly ošizeny

  0:45aktualizováno  0:45
Před patnácti lety jsem si vzala vdovce s dcerou, kterou jsem mu pomohla vychovat. Dnes je dospělá, žije s přítelem. Manžel na ní nikdy nešetřil, což mi nijak nevadilo, beru ji jako vlastní. Máme ale spolu dvě děti a občas mám pocit, že manžel víc myslí na blaho své prvorozené dcery než na ně.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Ve třiceti letech jsem prožila ošklivý rozvod. Ztratila jsem veškeré iluze o lásce a věrnosti. Muž, kterého jsem z celého srdce milovala, dala mu všechno, mě nepokrytě podváděl. Zlomil mi srdce a já už mužům nevěřila.

Zhruba po dvou letech jsem ale poznala zajímavého muže, vdovce s třináctiletou dcerou. Zpočátku byl náš vztah ryze přátelský, časem ale přerostl v zamilování a lásku. Pavel je o téměř patnáct let starší a v době, kdy jsme se poznali, byl už tři roky vdovcem, žena mu zemřela a on zůstal sám na výchovu své dcery.

Naštěstí seznámení s jeho dcerou Kristýnou proběhlo bez větších zádrhelů. S tátou měla vždycky moc hezký vztah, sama je celkem rozumná, pochopila, že táta nechce zůstat sám, tak mě prostě bez nějakých větších cavyků přijala. Postupem času se náš vztah vylepšoval a já ji beru jako svou dceru.

S Pavlem jsme se vzali a postupně se nám narodily dvě děti, dceři je dnes třináct a synovi jedenáct let.

Byt pro Kristýnu

Můj muž je velmi starostlivý člověk, i když vím, že všechny tři děti jsou pro něj vším a má je všechny opravdu rád, stejně stále tak nějak cítím, že Kristýna má přednost. Nikdy nelitoval žádných výdajů, které ho stála. I když už jsme měli spolu děti, spořil jen Kristýně, omlouval to tím, že ona nás nejspíš brzy opustí, tak aby měla do začátků. Také se zadlužil, aby mohl Kristýně financovat soukromou vysokou školu. Já to respektovala, i když jsem si uvědomovala, že kvůli společnému jmění manželů dopadá dluh i na mě.

Když bylo Kristýně dvacet, zemřela manželova maminka a manžel zdědil její byt. Nejdřív uvažoval, že ho pronajme a získané peníze rozdělí na tři díly a bude je dávat spořit dětem. Sice jsem si pomyslela, proč i Kristýně, když už jí dlouho spoří, proč ne jen našim dětem, ale pak jsem to nechala být. Nechtěla jsem se zbytečně dohadovat. Bála jsem se, aby se to manžela nedotklo, stejně tak, kdyby se to dozvěděla Kristýna, mohlo by to nadělat zbytečné zlo.

Trvalo to zhruba půl roku, kdy byl byt pronajatý, až Kristýna přišla s tím, že by se chtěla osamostatnit. Manžela nenapadlo nic lepšího, než jí nabídnout byt po babičce. Prý se domluví s nájemníky, dá jim aspoň tři měsíce na to, aby si našli něco jiného, a Kristýna se tam bude moci nastěhovat.

Jak vymyslel, tak i udělal. Jenže Kristýna tam začala bydlet zadarmo, čímž odpadlo i spoření dětem z peněz z pronájmu. Dokud studovala, manžel platil úplně všechno, včetně peněz do fondu, elektřinu, vodu atd. Když dostudovala, ozvala jsem se, že by bylo minimálně výchovné, aby zadarmo nebydlela. Manžel nakonec přistoupil aspoň na to, že si bude platit za služby, elektřinu, internet apod. Ovšem žádný nájem neplatí. A to tam bydlí i s přítelem a oba dost slušně vydělávají. Řekla jsem manželovi, že by přece mohli dávat aspoň pár tisíc, a ty bychom pak dávali našim dětem na spoření. Ale on byl úplně pohoršený, že přece nebude chtít po vlastní dceři, aby mu platila za to, že může v bytě bydlet.

A před pár dny dokonce přišel s tím, že byt na Kristýnu přepíše, že jí ho prostě daruje. Když jsem mu řekla, že má tři děti, ne jen jedno, proč tedy chce byt darovat jen jednomu, tak se urazil. Prý má poslední dobou pocit, že snad žárlím na jeho dceru, je už dospělá a on by jí rád usnadnil start do života. Naše děti jsou ještě malé a nemůžu mít přece pocit, že by je nějak šidil. A máme snad ještě jeden byt, ten, ve kterém bydlíme, tak až tady jednou nebudeme, bude stejně jejich. Jenže on si neuvědomuje, že bude částečně i Kristýny a hlavně, my tady můžeme být ještě hodně dlouho a děti se taky jednou budou chtít osamostatnit, ale nezbyde jim nic jiného než se zadlužit, aby si pořídily vlastní byt, nebo platit drahý nájem.
Kamila

Názor odbornice: Pozvěte na pomoc nestrannou osobu

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Kamilo, vnímáte nerovnováhu v manželově přístupu k dětem. Když tohle téma s mužem otevřete, má tendenci vás podezírat ze žárlivosti na Kristýnu. Viděla bych proto jako výhodné zainteresovat do celé záležitosti nestrannou osobu, a to buď odborníka manželského a rodinného poradce nebo mediátora. Neslibovala bych si, že by zde vystupoval v roli soudce. Za úspěch práce takového odborníka bych považovala, kdybyste byli oba s mužem schopni hovořit o svých přáních i obavách. Váš vztah má jistě více dobrých stránek, troufala bych si odhadnout, že je dost vlastností, za které si muže vážíte. Nebylo by tedy šťastné, kdyby váš vztah utržil možná i nevratné trhliny kvůli majetkovým neshodám. Žel byste však nebyli první ani poslední, jejichž vztah nefungující komunikace o majetku ohrozila či dokonce narušila. Odborník pomůže, abyste oba byli schopni otevřeně hovořit o svých přáních a motivech, abyste byli schopni je tomu druhému srozumitelně a nekonfliktně vysvětlit. Což samozřejmě neznamená přesvědčit jej o své pravdě. Někdy bývá úspěchem společné dospění ke kompromisu.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1180

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

2. Mám manželovi navrhnout, ať daruje byt všem třem dětem, ať se stanou všechny tři spolumajiteli? 611
3. Mám manželovi navrhnout, ať byt prodá a výtěžek rozdělí na tři díly? 224
4. Mám si promluvit s Kristýnou, aby pochopila, že svým postojem chráním své vlastní děti a ona sama by mohla s otcem celou věc probrat, aby to bylo spravedlivé? 181
1. Mám se smířit s tím, jak se manžel rozhodl? 164


Autoři:

Vánoce

Advent je tady a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Po porodu mě Viktor seřval a pomohlo to, přiznala Petra v dokumentu

Ačkoli Petra i Viktor vyrůstali ve městě a svatbu měli v Praze na Staroměstské radnici, rozhodli se pro život na vsi....

Premium

Nejraději mám vibrátory na klitoris, přiznává testérka erotických pomůcek

Na svou první erotickou pomůcku narazila Veronika u své maminky v ložnici a ze zvědavosti ji vyzkoušela. Od té doby...

Jen láska a zábava k udržení rodiny nestačí, zjistil pár z dokumentu

„Jsem do něj zamilovaná, a pak máme společný názor na to, jak chceme žít, starat se o rodinu, a je s ním zábava,“...

Nesnažte se, aby vás měli všichni rádi. Nejdůležitější je sebeláska

Existuje tisíc důvodů, proč člověk během života ztratí svoje já. Aby to nebylo doživotně, je třeba si ztrátu včas...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krásná Kendall Jennerová je hvězdou přehlídkových mol i sociálních sítí

Čtyřiadvacetiletá kráska Kendall Jennerová měla dveře do showbyznysu vždy otevřené. Než se stala vyhledávanou...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky
Premium

Nejraději mám vibrátory na klitoris, přiznává testérka erotických pomůcek

Na svou první erotickou pomůcku narazila Veronika u své maminky v ložnici a ze zvědavosti ji vyzkoušela. Od té doby...

Sebeobětování je cesta do pekel. Proč mít sebe na prvním místě?

Při poklesu tlaku v kabině letadla musíte nasadit kyslíkovou masku nejprve sobě a teprve potom dětem. To není sobectví,...

Neplánovala jsem rodit před kamerou, přiznala porodní asistentka Gábina

Pořad Malé lásky, který autenticky ukazuje zázrak zrození, zaujal diváky od prvního dílu. Bez ochoty a spolupráce...

Premium

Nezničitelná babička prorazila skleněný strop a změnila životy amerických žen

V 86 letech je nejstarší soudkyní Nejvyššího soudu USA. Má osobního trenéra, třikrát porazila rakovinu. Milovnice opery...

Najdete na iDNES.cz