Matka puberťačka

  0:31aktualizováno  0:31
Tento fejeton je výstražným upozorněním pro všechny mladší i starší dívky, které stále žijí se svou mladší či starší matkou. A pokud v něm svou rodičku poznají, rozhodně by jí ho měly dát přečíst.

Berenika Kohoutová | foto: David PortMF DNES


Dcery, jistě je vám všem známé, že maminka má vždycky pravdu. Že maminka vše myslí dobře. Že jen díky mamince jste tak krásné a sympatické. Také vám ale občas vrtá hlavou, kdo vlastně tu roli maminky v rodině zastává?

Zamyslete se: jak často se vám stalo, že jste zpocené čekaly na to, až se vaše už lehce přihysteričtělá matka rozhodne, jestli si vezme tyhle, nebo tamty boty? Kolikrát jste si všimly, že za vámi matka už popáté přišla, aby se vás zeptala, co si má vzít na sebe, popřípadě – a na to obzvlášť pozor – jestli si může půjčit vaše šaty? Kdy naposledy jste své matce musely nasazovat náušnice a česat jí vlasy?

Pokud vám všechno, co jste potud přečetly, až nebezpečně sedí na vaši matku, nejste na tom ještě tak špatně. Vaši matku lze stále ještě naučit samostatnosti. Ale čtěte dál!

Pokud se vám vaše matka svěřuje se svými objevy, pokud vám dává přečíst (a nevadí, že ne úplně všechny) maily, dopisy a esemesky od svých milenců, a pokud od vás dokonce vyžaduje, abyste jí poradily, co na ně má odepsat, jste, milé mladé dámy, na velmi tenkém ledě.

Ale situace, kdy už opravdu není úniku, nastává, když přesune vaši oslavu narozenin, protože se jí ozval bývalý milenec a ona chodí nervózně po bytě, má křečovitý úsměv, trhané pohyby a volá všem kamarádkám. A teď si jasně vzpomeňte, kdy vám naposledy vaše drahá maminka s dospělým nadhledem radila, že na zprávy od kluků se má odepisovat s nejméně jednodenním zpožděním. Že abyste se nakonec dostavily na rande, musí vás váš chlapec neúnosně dlouho přemlouvat, a že když se s vámi rozejde a vy ho potkáte za týden s jinou, existuje jen jedna možnost, jak vyváznout ze zapeklité situace s hrdě vztyčenou hlavou, a to: usmívat se, usmívat se, usmívat se.

A nyní si vybavte, kolikrát jste se přestaly k vaší matce hlásit, když se rozplakala, protože v kavárně potkala svého bývalého a on ji nepozdravil. Kdy naposledy si na večírku někoho vyhlídla a začala se před ním nepřirozeně předvádět a kdy se zabarikádovala ve svém pokoji, protože jí její přítel už jeden celý den neodepsal, a vy, chudinky, jste jí tam musely nosit tuny čokolády a krabice s kapesníky. Tak tady přestává legrace. Vaše matka je puberťačka! Projevují se u ní všechny známé znaky puberty: vzdor, hysterie, naivita a hledání sebe samé.

A co s tím? Jako správný rodič byste měly pro svou matku chtít to nejlepší, tedy aby získala zkušenosti a nabrala trochu více sebevědomí. Možností je mnoho, záleží na typu matky a na typu puberty. Nejrozumnější by ale asi bylo poslat ji tak na rok do ciziny. Ať si užije jiné ovzduší a jinou kulturu. Jestli se vyléčila, se dozvíte tak, že se vrátí. A když se nevrátí, asi je to s ní beznadějné. Nebo to ale může znamenat, že si našla nějakého dospělého přítele, který na ni dává pozor. Vaše matka vám bude tak třikrát do týdne volat, možná vás i poprosí o radu, ale to jen, jestli její přítel bude bohatý a ochotný jí zaplatit dlouhé hovory.

Autorka BERENIKA KOHOUTOVÁ (16) studuje státní konzervatoř v Praze – obor herectví a je dcerou známé české spisovatelky Ireny Obermannové. Hrála princeznu v televizní pohádce Tři srdce, která běžela na druhý svátek vánoční, a v tomto roce ji uvidíme v hlavní roli televizního filmu Tatínkova holčička, který v cyklu Ženské příběhy uvede televizní stanice Nova.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 20. do 26. května

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Příběh Anežky: Manžel chce dceři říct, že není její otec

Ilustrační snímek

Po několika letech známosti jsme se s přítelem rozešli. Několik týdnů jsme dokázali být každý zvlášť, až jsme se...

Chtít dítě bez partnera je průmyslová úvaha na hranici etiky, míní expert

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Rodičovství je na výsluní, ale zapomíná se, že základem rodiny je spokojené partnerství, říká psycholog Pavel Rataj u...

Najdete na iDNES.cz