Pálení očí

  8:54aktualizováno  8:54
Při práci u počítače oko nemrká tak často, jak potřebuje. Tvoří se méně slz a oči častěji zčervenají.
V souvislosti s prací na počítači se mluví o takzvaném syndromu kancelářského oka.

V souvislosti s prací na počítači se mluví o takzvaném syndromu kancelářského oka.

Očím škodí zejména pobyt v suchém prostředí, například v klimatizované místnosti nebo v letadle. Nebezpečný je ale jakýkoliv čas strávený před počítačem. Proč?

Při pohledu na obrazovku totiž člověk zdaleka tak často nemrká, přitom ideální je mrkat jednou za deset vteřin. A protože se kvůli nemrkání netvoří slzy, máte pocit, že oči pálí. Podobné problémy trápí také uživatele kontaktních čoček.

V souvislosti s poškozováním zraku při práci na počítači mluví lékaři o takzvaném syndromu suchého oka, někdy mu dokonce přímo říkají syndrom kancelářského oka. Oko je při něm dlouhodobě méně zvlhčováno, slzný film se postupně ztenčuje, odpařuje, což vede k potížím. Podle odhadů trápí skoro třetinu populace. K pochopení, proč problémy vznikají, je třeba vysvětlit, jak oko funguje..

"Oční povrch musí být neustále zvlhčován, slzy jsou po něm roztírány pohyby víček a vytvářejí slzný film,“ vysvětluje předsedkyně České oftalmologické společnosti Šárka Pitrová, která působí na soukromé oční klinice JL v Nových Butovicích v Praze.

Pokud je funkce slzného filmu narušena, slzy se neudrží na povrchu oka. Oko pálí, slzí, cítí tlak a objevit se může i rozostřené vidění. V tu chvíli už unavený člověk složí hlavu do dlaní, prsty si mne oči a více mrká.
U někoho se mohou potíže objevit po dvou hodinách práce, jiný vydrží víc.

Bolest očí, kterou způsobuje únava z práce s počítačem, se může projevovat častěji či intenzivněji u lidí, kteří mají nějakou oční vadu, tedy například potřebují brýle či úpravu dioptrií. Navíc je prokázáno, že u lidí se skrytou oční vadou či špatnou korekcí zraku přichází zraková únava při práci s počítačem dříve a potíže bývají větší.
U dospělých lidí je nejčastější oční vadou dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus.

Při něm kvůli nestejnému zakřivení struktur oka – rohovky či čočky – dochází k poruše vidění. Světelné paprsky nedopadají na sítnici rovnoměrně, a proto nejsou pozorované předměty vnímány stejně ostře. Porucha se upravuje brýlemi s cylindrickými čočkami. Pokud špatně vidíte text na obrazovce, máte problémy s jeho čtením, měli byste zajít k očnímu lékaři, aby zkontroloval, zda nepotřebujete brýle. .

Uspořádejte si stůl, dejte pozor na okna
Jak se únavě očí spojené s prací na počítači bránit? Především je třeba vhodně uspořádat pracovní stůl, nastavit správně počítač, upravit i kancelář – počítač by například neměl být umístěn tak, aby na něj dopadalo sluneční světlo z okna. Je třeba dělat přestávky, kompenzační cvičení a doba práce strávená u obrazovky by neměla přesáhnout šest hodin.

Problémy se suchým okem pak pomohou řešit různé kapky a roztoky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Někdy stačí jen kapky, které zmírní podráždění, a pokud jde skutečně o syndrom, nabízejí se dvě řešení. Buď slzy doplnit, nebo přímo zajistit, aby se nepřestávaly tvořit. Je to důležité, protože jinak se oko může i poškodit.

"Nemocní si stěžují na různé pálení, řezání či svědění, často udávají i pocity cizího tělesa v oku. Občas říkají, že mají pocit, že jim víčka po povrchu očí dobře nekloužou. Při objektivním vyšetření můžeme vidět zarudlé oko a někdy i drobné povrchové defekty na rohovce,“ uvádí Pavel Rezek, zástupce primáře Oční kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka a prezident České kontaktologické společnosti.

Pokud je defekt nerozpoznán, podceněn či neadekvátně léčen, může být příčinou velmi vážných problémů, například poškození rohovky nebo i ohrožení zraku.

Slzy ve spreji nebo v kapkách
V současné době je na trhu i přípravek, který podle Pavla Rezka přímo ovlivňuje funkci slzného filmu, řeší tedy příčinu potíží. Zajímavé je, že se aplikuje přes zavřená víčka. Jak je to možné? Obsahuje malinké tukové částice, které po aplikaci samy snadno pronikají štěrbinou mezi víčky až na povrch oka, kde obnoví jeho zvlhčování. Zmírňuje i svědění, zbavuje bolesti a přispívá k rychlému hojení možného zánětu.

Po aplikaci se roztok několika mrknutími víček rozetře po očním povrchu. Používat by se měl třikrát až čtyřikrát denně, v závažných případech častěji. Nebojte se, vznik závislosti nehrozí.

Trápí Vás pálení očí po sezení u počítače?

Umělé slzy účinně příznaky zmírní. Pořiďte si Visine Classic za 114 Kč.

Přípravek může být dokonce nastříkán i přes nalíčené oči, aniž by si ženy rozmazaly make-up. Je vhodný i pro pacienty, kteří nosí kontaktní čočky. Před aplikací je nemusíte vyndat, protože roztok nepoškozuje jejich povrch. Uživatelé kontaktních čoček by však měli myslet na to, aby potížím předcházeli. Proto je tak důležité, aby se před koupí čoček poradili se specialistou, nenakupovali na internetu a starali se o čočky přesně tak, jak popisuje návod.

Chcete vědět více?

Každý den najdete v MF DNES jeden díl Domácího lékaře.
Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Další z rubriky

Chronický únavový syndrom

student, únava, studium, učebnice, zkouška

Chronický únavový syndrom se projevuje pocitem trvalého a hlubokého vyčerpání. Pacienti nejsou ani po dlouhém spánku...

Bipolární afektivní porucha

Smích. Ilustrační foto

Bipolární afektivní porucha (dříve nazývaná maniodepresivní psychóza) je onemocnění, při kterém se střídají manické a...

Downův syndrom

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Downův syndrom je genetická porucha 21. chromozomu, kdy se místo dvou chromozomů vytvoří chromozomy tři. Nemoc bývá...

Najdete na iDNES.cz