Suchý šampon může být zabijákem vlasů. Na co si dát pozor při jeho používání

  • 0
Neslyšela jste ráno budík nebo musíte vyrazit na neočekávanou schůzku? První věc, po které nejspíš sáhnete, je suchý šampon. Pokud se v podobných situacích ocitáte často, zbystřete. Nadměrné používání suchého šamponu totiž může vaše vlasy pomalu, ale jistě zabíjet. Pozor hlavně na těchto pět možných problémů.

Při každém mytí vlasů je potřeba nejen šamponu, ale i kondicionéru. Čas od času neuškodí ani aplikace masky, regeneračního zábalu či oleje.

1. Není to tak úplně šampon

První úskalí se týká už jen samotného názvu, který je trochu zavádějící. Suchý šampon totiž šamponem v pravém slova smyslu není. Vlasy vám neumyje, nezbaví je nečistot, lupů ani zbytků jiných přípravků, třeba tužidel nebo laků. Díky obsahu škrobu umí pouze z vlasů vytáhnout přebytečnou mastnotu. Rozhodně by proto neměl nahradit klasické mytí.

Vlasy vás mohou varovat před nemocí. Pozor na lupy i ztrátu kštice

Suchý šampon, ať už ve formě spreje nebo pudru, používejte maximálně dvakrát po sobě a pak hlavu důkladně vymyjte, třeba i několikrát za sebou.

Tip: Někdy obyčejný šampon nepomůže, lepší je vzít na pomoc jeho speciální čisticí alternativu a pořádně jí vlasy promnout a promasírovat.

Nadměrné užívání suchého šamponu zbavuje pokožku hlavy ochranného filmu.

2. Vysušuje pokožku

Suchý šampon účinně zbaví naše vlasy mastnoty, ostatně proto je tak oblíbený. Jenže právě v tom tkví další problém. Jeho nadměrné užívání zbavuje pokožku hlavy ochranného filmu. Ta je pak vysušená a může se loupat, zvlášť pokud si vlasy pravidelně fénujete na vyšší teplotu, žehlíte nebo kulmujete.

Jemné vlasy nemusejí být problém. Udělejte z nich korunu své krásy

Běžným úkazem je i svědění, kvůli kterému máme tendenci se škrábat, a tím loupání a oslabování vlasů ještě podpoříme. Pokud tedy máte spíše suchou kůži a sklony k lupům, měla byste používání suchého šamponu omezit.

Zdaleka nejde jen kořínky a pokožku hlavy. Nadměrným používáním suchého šamponu trpí vlasy po celé délce.

3. Trpí i konečky

Možná se vaše vlasy mastí tak, že suchým šamponem ve spreji pro jistotu nastříkáte celou hlavu, čímž zplihlá hříva získá na objemu. Přípravek však vysušuje i konečky, které se pak snadno lámou.

Správné mytí vlasů? Od kořínků ke konečkům a vestoje ve sprše

Proto byste je měla dostatečně hydratovat šamponem či kondicionérem na suché vlasy, čas od času i peelingem, maskou a vlasovým olejem. V ideálním případě suchý šampon aplikujte jen na nejvíce zamaštěná místa u kořínků.

Nic se nemá přehánět. Pokud se bez suchého šamponu neobejdete, nezapomeňte o vlasy v mezičase řádně pečovat.

4. Může způsobit vypadávání vlasů

Vlivem častého a nadměrného užívání se suchý šampon na hlavě hromadí, ucpává vlasový folikul a brání kštici ve zdravém růstu. V extrémním případě můžou vlasy dokonce začít vypadávat.

Padání vlasů můžete zastavit. Změňte jídelníček i péči

Odolejte proto touze je pokrýt co nejsilnějším nánosem spreje, aby vypadaly opět umytě, a pomozte si jen úspornou vrstvou. Nechte chvíli působit a rozčešte. Potom případně lehce postříkejte ta místa, která by se vám přece jen pořád zdála mastná.

Vlasové pudry mají různé barvy, vybere si z nich proto každý. Zejména pro tmavovlásky je to řešení.

5. Pozor na nevzhledné skvrny

Suchý šampon má tendenci dělat nám ve vlasech nepřirozené šedivé fleky, kterých se často nejde zbavit ani po několikerém vyčesání. Zvlášť se tento problém dotýká brunetek a černovlásek.

Žena si barvila vlasy sama doma, odstartovala tím alergickou reakci

Abyste mu předešla, aplikujte sprej ze vzdálenosti dvaceti až třiceti centimetrů. K dostání jsou také barevné suché šampony, určené tmavým vlasům, nebo přípravky bezbarvé.

Zlatou střední cestou může být střídání suchého šamponu a klasického mytí vlasů.

Dobrá rada na závěr

To všechno však neznamená, že bychom měly na suchý šampon úplně zanevřít. Časté mytí vlasům také neprospívá, více se pak totiž mastí, protože pokožka se snaží obnovit svou ochrannou vrstvu.

Střídání klasické a suché „údržby“ tak může být zlatou střední cestou. Mějte však na paměti bod číslo 1: suchý šampon používejte maximálně dva dny za sebou a potom vlasy důkladně umyjte čisticím šamponem.

Pozor, jaro je pro vlasy nečekaným nepřítelem. Věnujte jim speciální péči

Odpovědí na vysušování pokožky, či dokonce řídnutí vlasů pak můžou být přírodní výrobky nebo šetrné produkty z lékárny, které neobsahují alkohol a mastek. Právě tyto složky jsou zodpovědné za svědění i loupání kůže.

Pokud máte citlivou pokožku, nebo vás už v minulosti potrápily alergické reakce na kosmetiku, produkt nejdřív vyzkoušejte na malém kousku kůže na krku či za uchem.

Jak často používáte suchý šampon?

celkem hlasů: 724
, pro iDNES.cz