Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Papír měl být v módě převratem, v Evropě ani USA se však příliš nechytl

Nízká hmotnost a cena – to jsou kvality, kterými si papír získal pozornost v módním odvětví. Papírové oděvy se nosily už ve starověké Číně, na Západě jsme jim dali šanci až ve dvacátých letech minulého století. Podle prognóz měl nastat „papírový věk“ a zprvu tomu vše nasvědčovalo. Přesto je dnes tento materiál v módě pouhou kuriozitou, či v lepším případě inspirací.
V 60. letech se z papíru vyráběly oděvy všeho druhu. Od sukní a kabátů až po...

V 60. letech se z papíru vyráběly oděvy všeho druhu. Od sukní a kabátů až po klobouky či plavky. | foto: Profimedia.cz

Letošní předávání cen Emmy bylo jako vždy okázalou přehlídkou večerních rób. Pozornost si získaly dobře známé tváře i jedna méně okoukaná. Simona Tabasco, představitelka lehké děvy Lucie Greco ze seriálu Bílý lotos, ohromila svým výběrem „papírových“ šatů pokrytých květy.

Model značky Marni některým připomínal projekt do výtvarné výchovy na prvním stupni, leckterý našinec si možná vzpomněl na socialistické papírové šaty Papitex. Ve skutečnosti byl vyroben z hedvábné směsi, která se papírem pouze inspirovala. Jednalo se tak o vyústění trendu starého stovky let.

Simona Tabasco v „papírových“ šatech na udílení cen Emmy (Los Angeles, 15. ledna 2024)

Zbroje z kartonu i levná náhražka

Tradice papírových oděvů sahá daleko do minulosti. V Číně se z papíru šily oděvy už ve druhém století našeho letopočtu, tedy dávno předtím, než se na něj začalo psát. Ceněný byl pro svou jemnost a izolační schopnosti. V hrubší vrstvě byl i překvapivě odolný, a vyráběly se z něj proto i zbroje. Japonští buddhističtí mniši zase nosili oblečení ušité z dokumentů, které již nepotřebovali.

U Chuejů, etnické menšiny v Číně, byl papír běžně používanou náhražkou textilu ještě v devatenáctém století. Udržela se zde také tradice kartonových zbrojí, složených ze třiceti až šedesáti vrstev papíru, které prý dokázaly odolat i výstřelu z pušky.

Kimono z tradičního japonského papíru washi, 19. století

Evropané a Američané tou dobou papírové oděvy teprve nedůvěřivě oťukávali. Ale ne příliš vážně: z krepového papíru se vyráběly kostýmy na maškarní nebo jednoduché oblečky pro děti.

Ne, to není kostým na maškarní. Světem módy se šíří móda ve stylu klaunů

To se mělo – aspoň podle některých – brzo změnit. „Papírové oblečení již brzy!“ hlásal deník New York Times v roce 1907. Na rozdíl od tehdy běžných materiálů se podle něj papír nesráží, za určitých podmínek je voděodolný a ohnivzdorný a mnohem levnější než bavlna. Měl se tedy stát materiálem budoucnosti.

Zmíněný výkřik byl první a nepříliš úspěšnou vlaštovkou. Teprve nedostatek textilních vláken za první světové války napomohl masovému rozšíření papírových oděvů. Vyráběly se v Rakousku-Uhersku a v Německu a po válce se začaly vyvážet do Británie, Turecka, Itálie a USA.

Za první světové války se v Německu vyráběly boty ze dřeva a papíru. Celý svět tehdy volky nevolky obdivoval německý důvtip.

Zprvu to skutečně vypadalo, že papír nad textilem převáží. Byl často tím jediným materiálem, který si válkou zbídačené obyvatelstvo mohlo dovolit. Třeba pánské obleky se vyráběly v padesáti různých provedeních, přičemž každý stál šedesát centů (v přepočtu na dnešní měnu asi 185 korun).

Zákazník si tedy mohl koupit nový oblek každý týden, přičemž všechny dohromady by ho stále vyšly na méně než jeden oblek z anglické vlny. Když se papírová varianta zašpinila, dala se navíc snadno vyčistit – pomocí gumy.

Na nižší třídy muselo papírové oblečení zapůsobit jako zázrak a vysvobození z tíživé situace. Realita však již tak růžová nebyla. Oděvy prý byly hrubé, špatně zpracované a nepříliš pohodlné. Textilky se tak sice nejdřív obávaly konkurence, už v polovině dvacátých let si však mohly oddechnout.

Papír se v Evropě ani v USA ve větším neujal a jeho obliba skomírala. Nic na tom nezměnila ani velká hospodářská krize. Lidé raději nosili své vlněné obleky do roztrhání, než aby se uchýlili k nepohodlnému papíru.

Někteří výrobci lákali zákaznice na vidinu, že si mohou šaty samy pomalovat a všelijak vylepšit.

Papír jako inovace a inspirace

Uběhlo pár dekád a papír se opět nakrátko vynořil. Firma Scott Paper Company chtěla v roce 1966 podpořit prodeje, a tak vyrobila reklamní předmět: šaty z celulózy. Stály pouhých 1,25 dolaru, přesto nevzbudily téměř žádný ohlas.

To se změnilo až poté, co k nim zákaznice začaly dostávat poukazy na další nákup papírenského zboží. Reakce všechny překvapila. Za pár měsíců se prodalo asi půl milionu šatů a slevychtivé dámy je skutečně začaly nosit.

RETRO: Tesil, krimplen, dederon a mini pod zadek. Co se nosilo v 60. letech

Střihů na výběr moc nebylo, převažovaly jednoduché áčkové minišaty, zato ve vzorech se výrobce vyřádil. Papír dal dobře vyniknout tehdy módním velkým, téměř psychedelickým vzorům a křiklavým barvám. Cena těchto šatů ovšem byla tak nízká, že Scott Paper Company jimi sotva pokryla výrobní náklady a profit byl minimální. Už po půl roce byl proto prodej ukončen.

Nápadu se však chopili jiní. Elisa Daggsová byla první designérkou, která začala tvořit oblečení z papíru, nabízela přitom rozličné oděvy v mnoha střizích. Navrhla dokonce i úbory letuškám aerolinek Air India a Trans World Airlines. Jistý obchodní dům v Brooklynu zase najal Andyho Warhola, aby pro něj vytvořil sérii šatů, které by si zákaznice mohly samy vylepšit vodovými barvami.

Papírové šílenství inspirovalo také řadu firem, které neměly s módou nic společného. Třeba americká potravinářská společnost Campbell Soup Company nechala vyrobit šaty s motivem plechovek, jejichž autorem je taktéž Andy Warhol.

Potravinářská společnost Campbell Soup Company si nechala vyrobit šaty se slavnými plechovkami Andyho Warhola.

A jak tomu bývalo u jiných západních trendů, také papírové ohlasy se donesly za železnou oponu. Národní podnik Vigona Svitavy začal v roce 1969 chrlit papírové šaty Papitex. Nositelka je mohla zastřihnout podle vlastního vkusu a snadno podlepit lepicí páskou, daly se ručně prát i žehlit.

Druhý papírový boom u nás i na Západě trval jen pár let. Nevýhody opět převážily nad všemi pozitivy. Oděvy působily neforemně a byly nepohodlné, barvy se navíc rychle stíraly. Na začátku sedmdesátých let se šaty téměř přestaly vyrábět, o něco déle přežily některé další kousky: převážně spodní prádlo a plavky, ale třeba také pršipláště. Mnohým pamětníkům na mysli vytane „papírová“ bunda italské výroby, která se v Československu nosila v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Alternativou k běžnému sportovnímu batohu může být ruksak vyrobený z pratelného papíru. Je lehký, skladný, pojme toho však hromadu.

V současnosti papír do módy proniká jen zřídka. Protože málo vydrží, je považován za součást rychlé módy. Mnohem častější jsou tak hrátky s materiály, které jej pouze připomínají.

Vzpomeňme třeba návrhářku Rei Kawakubo, která v roce 1992 vydala kolekci křehkých prostřihávaných modelů. Na pohled vypadaly jako ušité z papíru, ve skutečnosti šlo o směs celulózy, polyesteru a viskózového hedvábí. Podobný přístup zvolil také Francisco Risso, kreativní ředitel značky Marni, když tvořil „kolážové šaty“, jež na Emmy vynesla Simona Tabasco.

Oblíbeným moderním materiálem je pak pratelný papír, který svým vzhledem připomíná kůži. Vyrábějí se z něj kabelky, batohy, peněženky, ale také různé interiérové doplňky. Vzniká z odpadového dřeva a je recyklovatelný, tím pádem i šetrný k přírodě.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...