Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RETRO: Papírové šaty, plísňáky i tesil. I to se nosilo za socialismu

Seriál   1:07
Touha po módních trendech ženy v komunistickém Československu neopouštěla, navzdory zoufalému nedostatku kvalitních materiálů a textilního zboží. Na řadu proto musela přijít vynalézavost, nitě, knoflíky a šicí stroj. Symbolem luxusu se později stal Tuzex, kde se daly sehnat texasky a kousky ze Západu.
I socialistická móda byla občas zábavná a elegantní.

I socialistická móda byla občas zábavná a elegantní. | foto: Profimedia.cz

Ještě za války chodily československé ženy vkusně oblečené a upravené. Navzdory tomu, že si mohly dovolit sotva pár kousků oblečení, jim nechyběla elegance a styl. A směle se mohly poměřovat s půvabnými Francouzkami či výstředními Američankami. Také v prvních poválečných letech i u nás šaty vycházely ze siluety tzv. new looku. Ten přestavovala rozšířena sukně s mírným nabíráním, pásky, halenky a šaty se živůtkem. Oblibě se těšily kabátky ve zkrácené délce a kimonovými rukávy. Záhy se však oděv stal součástí komunistické propagandy. Na módu se začalo pohlížet jako na zbytečný luxus.

Slibně rozjeté podnikání prvorepublikových krejčovských salonů, modelových domů a šití na zakázku ukončilo znárodnění v dubnu 1948. Pod centrální řízení se už dříve dostaly také textilní továrny, které fungovaly zejména v německém pohraničí. 

Socialistická společnost založená na rovnosti najela na konfekční výrobu. Tu zajišťovalo několik národních podniků, které se zaměřovaly na výrobu různých textilií. Vedoucí úlohu měl podnik Textilní tvorba, který vznikl v roce 1949. V rámci reorganizace se z něho v roce 1958 stal Ústav bytové a oděvní kultury (ÚBOK). Jeho základním posláním bylo vytvářet kolekce kopírující světové trendy, které uspokojí jak domácí, tak i zahraniční trh. 

Oděv byl, stejně jako potraviny a další spotřební zboží, na příděl a potřebné věci často vůbec nebyly k mání. Situace se změnila k lepšímu až po měnové reformě v roce 1953, kdy přestala být móda vnímána jako výkladní skříň pracujícího lidu. Do té doby však socialistická žena měla myslet především na praktičnost svého oděvu, nikoliv na jeho estetiku. Filmové týdeníky z 50. let pak poskytují dostatečně ilustrativní obrázek, jak tehdy vypadalo odívání socialistické údernice. 

Úbor pracující ženy

“Pracovní oděv je důležitý, prvořadý pro náš život, je to oděv pro krásnou a významnou dobu dne. Pracovní oděv se tak stane středem pozornosti veškerého odívání, totiž takzvané módy,“ cituje oděvní historička Konstantina Hlaváčková v knize Móda za železnou oponou úryvky z dobového tisku. 

Stěžejním kouskem tehdejšího šatníku byly montérky, pracovní kombinézy a zapínací dlouhé šaty s pestrými vzory, které ze všeho nejvíce připomínaly zástěru. Klobouk nahradila ideologicky přijatelnější pokrývka hlavy, kterou byl šátek. Přichází i všudypřítomný tesil, který byl oblíbený pro svoji praktičnost. Materiál kombinující klasickou česanou vlnu a polyester se nemačkal a nešpinil. Ženy však na odívání úplně nezanevřely a stále ještě oblékaly i elegantní kostýmky, sukně do půli lýtek nebo pláště.

Minisukně a experimenty s materiály

Po roce 1956 komunistické vedení upouští od módního diktátu, takže se do Československa pozvolna dostávají západní trendy. Délka sukně se postupně zkracuje a mění se i silueta, nastupuje rozšířený áčkový nebo rovný střih. Ženy oblékají špičaté kosticové podprsenky, naopak přestávají v parných dnech nosit punčochy. Během 60. let se ke slovu stále více dostávala mladá generace a bylo jasné, že i oděvní produkce s ní bude muset držet krok. Přišly minisukně, úpletové a sametové komplety, šaty na ramínka nebo pouzdrové šaty s geometrickými vzory. Velkým hitem 60. let pak byly i kozačky, a to zejména ty plastové. Stále větší důraz je kladen na doplňky jako pásky s výraznou sponou, kabelky či sluneční brýle. Móda tehdy adoptovala nové syntetické materiály jako symbol pokroku. 

Ke slovu se dostalo i hnutí hippies. „Nosily se zvonové kalhoty a přes ně košilová halenka s výraznými špicemi na kraji límce,“ popisuje Konstantina Hlaváčková v pořadu Retru. 

Na konci 60. let přišla do Československa horká novinka. Papírové šaty Papitex. Výrobek národního podniku Vigona Svitavy byl k k mání v pestrobarevných populárních vzorech, dal se prát a žehlit. Jeho délka se upravovala zastřižením a podlepením lepicí páskou.

Texasky a Burda

Velký poprask pak způsobily džíny, které byly dlouhou dobu vnímány jako symbol revolty proti systému. Lidé využívali nejrůznější způsoby, jak se k nim dostat. Proto nakonec komunističtí funkcionáři ustoupili a vydali se opačnou cestou. Nabídli občanům lokální napodobeninu zvanou texasky. Kalhoty značky Vinettou z oděvního podniku Prostějov se na trh dostaly v roce 1967. 

Jak jsme se hýbali

Další díl z osmidílného RETRO seriálu bude o tom, jak jsme se za socialismu hýbali. Sledujte 16. listopadu. V posledním díle vás čeká kvíz a deset vylosovaných čtenářů, kteří uspějí, získá obrazové publikace Retro.

Unikátní obrazové publikace Retro věnovalo čtenářům OnaDnes.cz nakladatelství...

Běžnou součástí šatníku se však staly až o dekádu později. Postupně se měnil jejich tvar, lidé si je různě upravovali a zdobili. Poznávacím znamením 80. let se pak staly plísňáky. Džíny, které si doma lidé upravovali pomocí Sava. Stačilo malé množství čisticího prostředku a originální vzhled kalhot byl na světě. 

Zatímco 50. a 60. léta vykazovala alespoň elementární přítomnost vkusu, i co se týká konfekční módy, s příchodem normalizace se prohloubila uniformita a šeď. Převažovaly nekvalitní materiály a nelichotivé střihy. Ženy proto byly nuceny si oblečení šít, plést či háčkovat. K tomu jim měl sloužit časopis Burda, inspiraci našly i v Praktické ženě a některých dalších dámských magazínech. Hlavním módním časopisem byl měsíčník Žena a móda, který měl za úkol ovlivňovat vkus žen a vytvářet představu o novém životním stylu.

„Již od roku 1948 platilo, že touží-li žena po novém módním oblečení, musí si ho ušít sama, nebo nechat ušít. Za méně obvyklou se stále považovala možnost, že by žena mohla zajít do obchodu s konfekcí a vybrat si, co právě chce,“ líčí socialistickou módu kniha Kytky v popelnici. 

Pleteniny a divoké vzory

V 70. letech se délka sukní opět o něco prodlužuje a kalhoty u dívek začaly převažovat nad sukněmi. Objevuje se oblečení v etno stylu, zvyšuje se zájem o pleteniny jako sukně, svetříky, ale i plavky. Plátěné jarmilky nahradily baleriny, oblíbené byly také boty na platformě a sandály. V zimě lidé obouvali plstěné polovysoké boty se zipem na přední straně, kterým se říkalo důchodky. „Československou specifikou bylo domácí pletení bačkor obyčejně s velkou bambulí na nártu z chemlonu. Měly tu výhodu, že se daly praním snadno udržovat v čistotě,“ popisuje Konstantina Hlaváčková..

Následující dekáda s sebou přináší obří saka a košile s vycpávkami na ramenou, křiklavé elasťáky, pláště, šortky, netopýří rukávy, zvířecí vzory, neonové barvy, kůže a široké pásky. Dominovaly syntetické materiály jako dederon nebo krimplen. 

Na nákupy

Komunistické vedení se snažilo oživit trh a uspokojit poptávku po módním oblečení skrze obchodní domy Bílá labuť, Femina, Prior, Kotva nebo Máj. Ikonou socialistického luxusu pak byl Dům módy na Václavském náměstí. V prvních letech po svém otevření v roce 1956 nabízel výběrové zboží v malých sériích a dalo se zde sehnat i to, co jinde chybělo. V 70. letech se prodejna orientovala více na běžné zboží a „usměrňovala vkus běžných spotřebitelů“. 

Za vysněními nákupy se tedy vyráželo do Tuzexu. Nejprve do Prahy, v 70. a 80. letech i do větších měst. Původně měly prodejny tuzemského exportu prodávat jen československé výrobky ve vývozní kvalitě, které by byly doplněny zahraničním zbožím. Postupně se však orientovaly stále více na dovážené produkty. Tuzexové poukázky tzv. bony se oficiálně mohly získat pouze v bance výměnou za valuty, avšak i ti, kteří neměli devizové příjmy, se k nim mohli dostat na černém trhu. Přestože ceny zboží v Tuzexu dosahovaly závratných výšek, lidé neváhali šmelit s veksláky, aby se dostaly k vytouženým spotřebním kouskům. Například potravinám, elektronice, kosmetice, metrovému a kusovému textilu nebo třeba džínům. 

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte, co je to za erotickou pomůcku?

10. dubna 2024

Zpestřit si intimní chvilky ve dvou nebo o samotě můžete v současnosti díky spoustě vychytaných...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Zázračná vláknina pomáhá s trávením i hubnutím. Kolik bychom jí měli sníst?

17. dubna 2024

Kdo chce žít a jíst zdravě, slyší o ní pořád. Právě ona je základem každé dobré stravy, ale i...

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Otevírání hlavy u bdělého pacienta mě napoprvé vyděsilo, líčí anestezioložka

16. dubna 2024

Premium Občas jí nějaký pacient na sále řekne, že má hezké oči. Víc z ní za rouškou ani nevidí. Jako...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...