Zůstává ve vašem kartáči víc vlasů než obvykle? Může to být přechodný stav, ale...

Zůstává ve vašem kartáči víc vlasů než obvykle? Může to být přechodný stav, ale i příznak onemocnění. | foto: Profimedia.cz

Co může za padání vlasů? Hormony, rozvod i životní styl

  • 0
Vlasy padají všem, je to forma regenerace. Nadměrné vypadávání čili alopecie má ovšem spoustu podob i příčin. Může být dědičnou záležitostí, příznakem kožní nebo hormonální poruchy, ale také důsledkem životního stylu.

Odborný zásah

Prohlédněte si slevy do vyhlášených kadeřnictví na Raketa.cz. Profesionálové vám poradí a pomohou.

Na první pohled jde sice o kosmetickou záležitost, ale alopecii řeší lékaři. "V normě je 100 až 120 vypadaných vlasů za 24 hodin," upozorňuje dermatoložka Lenka Pavlíčková ze společnosti Medicon. Bohužel existuje jediná metoda, jak to změřit: vypadané vlasy během jednoho dne důsledně počítat.

"Obvykle tomu však předchází vyšetření, kdy se stanoví rodinná anamnéza. V minulosti pacienta pátráme po různých onemocněních nebo kontaktu s toxickou látkou, jako je arzén. Zjišťujeme, jestli netrpí psychiatrickým onemocněním nebo neužívá hormonální antikoncepci," popisuje lékařka.

Ženy a kouty?

Velmi často se ukáže, že jde o alopecii androgenní, za kterou může zvýšená hladina testosteronu. Je nevratná, většinou dědičná a běžnější u mužů. "Obvykle začíná mezi dvacátým a třicátým rokem. Vlasy se ztenčují a kštice řídne na spáncích a na temeni, vlasová hranice postupně ustupuje," říká Lenka Pavlíčková. Kůže na hlavě je navíc sušší a mohou se tvořit lupy.

U žen je to trochu jinak. "Hranice vlasů neustupuje, vlasy prořídnou jen na temeni," vysvětluje dermatoložka. Pokud by se objevily i typicky mužské "kouty", měly bychom podle její kolegyně, endokrinoložky Alice Zadražilové, zpozornět: "Pokud alopecii doprovází výraznější růst chloupků na místech, jako je brada, horní ret, břicho či okolí bradavek, nejspíš má žena zvýšenou hladinu mužských hormonů."

Podstatná je prevence

Nemusí jít o závažný problém, jen o víceméně kosmetickou poruchu, kterou vyřeší holítko nebo vosk. "Může to ale také být příznak závažného onemocnění vaječníků či nadledvin." Proto je namístě domluvit si preventivní prohlídku na endokrinologii.

Ta mívá co do činění s padáním vlasů obecně. "Kvalita vlasů se totiž často zhoršuje i při snížené funkci štítné žlázy," podotýká Alice Zadražilová. "Bývají slabé, jemné a často výrazně řídnou."

Ilustrační snímek

Ruku v ruce s tím jdou další příznaky: únava, zimomřivost, velmi suchá kůže a někdy i deprese. V případě takové diagnózy počítejte s hormonální léčbou a návštěvami endokrinologa i dermatologa.

Méně vlasů po rozvodu

Faktorů, které k padání vlasů vedou, může být mnohem víc a některé můžeme ovlivnit i my samy. Záměrně píšeme "samy": zatímco u mužů hrají hlavní roli geny, u žen může být padání vlasů otázkou nejen fyzického zdraví, ale i životního stylu. Před dvěma lety se na to zaměřili vědci z americké Case Western Reserve University.

Tým plastického chirurga Bahmana Guyrona zkoumal tři stovky identických dvojčat, kdy 66 sourozeneckých dvojic tvořili muži a 84 ženy. Protože dvojčata mají stejné genetické předpoklady, dalo by se počítat s tím, že i jejich vlasy se budou vyvíjet totožně. Výsledek studie překvapil, aspoň tedy v případě žen.

Ty, které měly za sebou rozvod, trpěly padáním vlasů víc než jejich šťastně zadané sestry. Stav kštice zhoršovaly i další vlivy: kromě kožních onemocnění, vysokého tlaku či cukrovky to bylo kouření, nepravidelný spánek a stresové faktory jako náročné zaměstnání nebo výchova více dětí najednou.