Olympijské kolekce se nesou v retro duchu. Nejpovedenější mají Slováci

  • 18
Po čtyřech letech opět odstartovaly zimní olympijské hry, jejichž pořadatelství se tentokrát ujal Peking. Na své si i při této ryze sportovní události přijdou také milovníci módy: olympijské kolekce bývají záležitostí, která se probírá ve všech kruzích. Podívejte se na to nejlepší, co bude letos na svazích a stadionech k vidění.

Čeští bobisté a krasobruslařka Eliška Březinová při představení kolekce oblečení pro zimní olympijské hry v Pekingu.

Česko

Oděvní firma Alpine Pro vyrábí české olympijské kolekce už od roku 2009. V minulých letech se inspirovaly významnými umělci i sportovci, tentokrát ale zvítězilo národní cítění. Hlavní moto kolekce je „Made in Czech Republic“, tedy „Vyrobeno v České republice“, a dekor, pod nímž je podepsaný akademický malíř Milan Jaroš, představuje rozloženou českou vlajku.

Sportovci by v oblečení měli s přehledem vydržet i ty nejtužší mrazy: nanomateriály vyvinuté vědci na Technické univerzitě v Liberci jsou určeny až do -30 stupňů Celsia. Nechybí ani čepice Raškovka, která debutovala před čtyřmi lety v Pchjongčchangu. Odkazuje na skokana Jiřího Rašku, který pro Československo v roce 1968 vybojoval na zimní olympiádě první zlatou medaili.

Královskou modř vyměnili designéři za šedomodrou a přidali nálož béžové. Výsledek se povedl.

Slovensko

Slovenská olympijská kolekce je inspirovaná folklórem a drsnou přírodou: arktickým ledovcem, výpravami do Himálaje, extrémními povětrnostními podmínkami, ale i futuristickým viděním světa. Klasickou trikolóru vyměnila firma 4F za trochu jiné barevné odstíny, přidala béžovou a vše ozdobila čatajským vzorem, který se objevil v olympijské kolekci už loni v Tokiu. A nezbývá než dodat, že se jedná o jeden z nejvydařenějších módních počinů letošní olympiády v Pekingu. Jednotlivé kousky, spojující moderní funkční styl s odkazy na historii, tvoří harmonický a originální celek.

USA

Tým USA, který již tradičně oblékla značka Ralph Lauren, se podřídil momentálně v módě vládnoucí devadesátkové nostalgii. Mohutné bundy na zavazování v pase možná nejsou tak úplně slušivé, každopádně jsou však opět trendy. Retro dojmem působí také velká kapsa na hrudi.

Nenechme se ale zmást, ve skutečnosti je americká kolekce plná nejmodernějších vychytávek. Bundy například obsahují speciální vrstvu, připomínající včelí plástev, která se rozšiřuje a smršťuje v závislosti na okolní teplotě.

Sportovci navíc nafasují spodní prádlo a pyžama značky Skims, kterou založila Kim Kardashianová. Na závěrečném ceremoniálu pak oblečou bundy s dřevorubeckým kostkovaným vzorem a roláky. Sportovat však budou v oblečení značek Nike, Columbia a Volcom.

Velká Británie

Britskou kolekci má na svědomí značka Ben Sherman, která s olympijským týmem spolupracuje podruhé. Sportovci tentokrát dostali tmavé parky, pod kterými probleskuje vlněný svetr s rolákem s motivem vlajky Union Jack, a tmavé boty Chelsea. Na rozdíl od ostatních kolekcí se tato nese v ležérním duchu, kvůli převládajícím tmavým barvám však spíš zapadne. Závěrečného ceremoniálu se Britové zúčastní v kostkovaných svetrech, závodit však budou v oblečení značky Adidas.

Německo

Za spíš nenápadnou německou kolekcí stojí značka Adidas. Vévodí jí národní barvy žlutá, černá a červená a podle designérky Meliny Hartmannové má celek reprezentovat odvahu a sílu, to vše v respektu a úctě k pořadatelskému městu. Hold Pekingu i čínskému roku tygra má vzdát symbol vodního tygra, který zdobí nákrčníky a čepice.

Francie

Tvorby francouzské olympijské kolekce se nově ujala starobylá značka Le Coq Sportif, která nahradí známější firmu Lacoste. Pro Le Coq Sportif, která dřív oblékala slavné sportovce, ale časem její úroveň upadla, je to velké privilegium, ale i závazek. Olympijský tým bude šatit nejen v Pekingu, ale také za dva roky v domovské Paříži. Zakázky získala údajně hlavně díky tomu, že devadesát procent všech materiálů, které používá, se vyrábí ve Francii. Kolekce je celkem povedená, ale také nijak objevná. Na druhou stranu mezi velkým počtem států, které se honosí stejnou trojicí národních barev, je těžké uspět či vůbec najít něco, co tady ještě nebylo.

Švédsko

Švédové se letos zahalí do čistého minimalismu. Japonská firma Uniqlo se návrhu a tvorby švédské olympijské kolekce chopila podruhé. Úzce spolupracovala s jednotlivými sportovci, kteří pro ni oblečení testovali v mrazivých skandinávských podmínkách.

Návrhář Masahiko Furuta navíc přišel s nápadem „chytrého vrstvení” – úbor má čtyři vrstvy, které lze nosit samostatně, nebo v případě obzvlášť tuhé zimy dohromady. Sedmdesát procent švédských svršků bylo vyrobeno z recyklovaného materiálu a modrá barva bund byla dosažena použitím přírodního barviva indigo.

Norsko

Norové, podobně jako Slováci, zvolili trochu jiný odstín modré a i tato změna působí velice osvěžujícím dojmem. Stejně jako Švédsko, obrátilo se i Norsko na japonskou firmu, v tomto případě na léty prověřeného výrobce sportovního oblečení Phenix. Moderní bundy jsou vyrobeny ve dvou provedeních – krátké světle modré a dlouhé bílé. Samozřejmě nesmí chybět klasické norské svetry s charakteristickým vzorem značky Dale of Norway, které je olympijský tým věrný už řadu let. Doplňují je pletené čepice a čelenky, opět s retro nádechem, a také vlněné spodní prádlo značky Pierre Robert.

Finsko

Finská kolekce je podle tvůrců z oděvní firmy Icepeak inspirovaná arktickou zimou, permafrostem a světlem, čemuž odpovídá i chladivá barevná paleta. Bílá a modrá, finské národní barvy, jsou zkombinovány s velkými plochami šedé a celek působí velice minimalisticky a možná až příliš fádně. Část kolekce pochází z recyklovaných materiálů a honosí se nízkou uhlíkovou stopou.

Kanada

Na velmi módní monochromatismus vsadila značka lululemon, která obléká kanadské sportovce. Jednotlivé kousky jsou dvojího rázu, buďto čistě červené, nebo smetanové, což odpovídá kanadské vlajce. Za svůj počin však firma sklidila spíš kritiku. Fanoušci jí vytýkají přemrštěné ceny, za které svršky nabídla ke koupi obyčejným smrtelníkům v obchodech, a také fakt, že oblečení nebylo vyrobeno v Kanadě. 

Na druhou stranu se vancouverská firma chlubí využitím moderních technologií. Většina sportovců byla naskenována, aby jim jednotlivé kousky opravdu sedly jako ulité. Tým designérů také pečlivě studoval oblasti lidského těla s největším úbytkem tepla a vymyslel hned několik vychytávek, které by tomu měly zabránit. Asi není třeba dodávat, že oblečení bylo testováno v drsných kanadských podmínkách.

Rusko

Zdá se, jako by ruská kolekce tak trochu zamrzla v dobách Sovětského svazu, ale možná je její retro vzhled záměrem. Značka Zasport, která ruské sportovce šatí od roku 2017, v tomto duchu vytvořila pestrou škálu oblečení – od triček a spodního prádla až po kukly a kombinézy. Kvůli dopingové aféře i letos Rusové startují pod symbolem Ruského olympijského výboru, jehož logo se objevuje na jednotlivých kouscích kolekce místo tradiční vlajky.

Ukrajina

Už podruhé se tvorby ukrajinské kolekce chopila firma Peak. Drobný vzor zdobící většinu kousků vychází z kombinace ukrajinské vlajky a národního erbu, který zdobí zlatý trojzubec. Jako mnoho dalších kolekcí, i tato vznikala ve spolupráci se samotnými sportovci, k jejichž přáním a požadavkům výrobce přihlížel.

Která olympijská kolekce pro ZOH v Pekingu se vám líbí nejvíc?

celkem hlasů: 1235
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 12. února 2022. Anketa je uzavřena.
, pro iDNES.cz