Kde se vzaly módní ikony? V biografu, královských rodinách i politice

  • 1
Marlene Dietrichová začala veřejně nosit kalhoty, Audrey Hepburnová proslavila černé koktejlky, Brigitte Bardotová zase třeba minisukně. Pojďme se v den, kdy všechny ženy slaví svůj svátek, zaměřit na módní ikony minulosti i současnosti.

Půvabná Adina Mandlová ve své době udávala tón v módě (snímek z filmu Kristián).

Módní lavinu spustil film

Nedá se říci, že by před tím, než se na plátnech kin začaly pohybovat „živé obrázky“, neexistovaly módní ikony. Tuhle funkci většinou plnili příslušníci šlechty, vyhlášeným „modemanem“ byl například francouzský král Ludvík XIV., tón doby prý určovala i rozmařilá Marie Antoinetta, žena Ludvíka XVI., či později Alžběta Bavorská neboli Sisi, provdaná za Franze Josefa I. Ale jen málokdo je mohl plně napodobovat, málokdo na to totiž měl.

Více ikon, a nejenom těch módních, se rodilo poté, kdy se v novinách a časopisech začaly otiskovat fotografie. Prvním, kdo na ně hodně sázel, byl osvícený novinář a vydavatel Joseph Pulitzer. Už na konci 19. století věděl, že noviny nemohou být jen šedými sloupci písmen, ale k oživení nutně potřebují obraz. A ten postupně představoval i to, do čeho se významní lidé odívají.

Z chudé dílny do salonu v paláci. Úspěch židovské návrhářky uťali až nacisté

Nejvíc pro zrod módních ikon ale nejspíš udělal film. S ním přišly opravdové hvězdy, které bylo záhodno napodobovat. Těmi prvními se staly například herečky Lillian Gishová, Mary Pickfordová, Greta Garbo nebo držitelka prvního Oscara Janet Gaynorová. Vystupovaly sice v němých filmech, přesto mluvily jasnou řečí. Čím víc se filmový průmysl rozjížděl, tím víc celebrit vznikalo a tím spíš bylo koho napodobovat.

U nás před druhou světovou válkou udával módní tón především čtyřlístek Gollová, Mandlová, Baarová a Vítová. Tyhle populární herečky většinou šily v předních módních závodech, třeba u Hany Podolské, nicméně divačky byly schopné okoukat z filmů nebo fotek v časopisech, co měly jejich idoly na sobě, a pak to doma ušít z něčeho levnějšího.

Některé ikony zprvu šokovaly. Když se například Marlene Dietrichová ve 30. letech začala na veřejnosti objevovat v kalhotách a oblečení v pánském stylu, o němž tvrdila, že je velmi pohodlné, byl to poprask. Pak se ale pozvolna přidávaly další ženy a dnes by nikoho nenapadlo, že ještě před sto lety byly kalhoty pro dámy tabu.

Audrey Hepburnová proslavila mimo jiné lodičkový výstřih a malé černé (snímek je z filmu Snídaně u Tiffanyho).

Návrháři se snaží

Pokud jste módní designéři a vaší klientkou se stane obsazovaná herečka, populární zpěvačka či jiná známá žena, můžete si být jistí, že časem dobudete slávy. Vzájemně si pomůžete, vy z ní uděláte větší hvězdu a ona vám oplatí stejnou mincí.

Pro nejvýraznější módní ikony vždy pracovali velcí návrháři. Oscarová herečka Grace Kelly, která se stala monackou kněžnou, si nemohla vynachválit módní spolupráci třeba s Christianem Diorem nebo Cristóbalem Balenciagou, velkou poklonu jí ovšem složil módní dům Hermès, když po Grace pojmenoval ikonickou kabelku.

KVÍZ: Šaty dělají ženu. Znáte ty nejslavnější modely?

S tou Kelly hrála ve filmu Chyťte zloděje, který měl premiéru roku 1955, jen pár měsíců před Graceiným sňatkem s knížetem Rainierem III., a tak si tašku oblíbila, že následně obletěly svět její fotografie, na nichž si kabelkou zakrývá těhotenské bříško.

Jiná slavná ikona Audrey Hepburnová, která ženy naučila nosit větší klobouky, malé „bonbonky“, černé koktejlové šaty, perlové náhrdelníky, ale i úzké kalhoty doplněné balerínami, se přátelila s návrhářem Hubertem de Givenchym. Ten ovšem pracoval i pro Grace Kelly, Jackie Kennedy a další známé ženy. Jeho největší múzou však byla právě Audrey.

Móda podle prvních dam. Která udávala trendy a které se naopak národ smál

A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Dalo by se totiž říct, že každý, kdo chce ve světě módy něco znamenat, vymyslí aspoň čas od času nějaký „ohoz“ pro celebritu. Některé známé ženy se ale nesmíří jen s tím, že by měly nosit něčí modely. Navrhují si je samy a pak začnou odívat další zájemkyně.

Příkladem je třeba bývalá členka dívčí skupiny Spice Girls Victoria Beckhamová. Dnes už si na ni jenom skalní fanoušci muziky z 90. let vzpomenou jako na zpěvačku s příjmením Adamsová, v současné době je Victoria hlavně módní návrhářkou.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová patří k nejlépe oblékaným dámám Evropy.

Inspirují i ženy z politiky

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je zajímavá a přitažlivá nejenom tím, co si myslí a říká, ale také tím, co nosí. Udává tón v módě, podobně jako další ženy, které mají něco do činění s politikou.

Bývají to většinou první dámy. Ikonou byla již zmíněná Jackie Kennedy, u nás pak Hana Benešová. Choť Edvarda Beneše se dokázala vybraně oblékat, ale ti, kdo ji znali, tvrdili, že ji zdobil hlavně charakter.

Móda podle světových političek. Libují si v leopardích vzorech i teniskách

V roce 2011 vyhlásil prestižní módní časopis Vogue, že se na prvním místě mezi deseti nejlépe oblékanými ženami planety umístila Michelle Obama, manželka tehdejšího amerického prezidenta. Symbolem elegance byla i její předchůdkyně Barbara Bushová, žena George Bushe staršího. A umí to také první dáma Francie Brigitte Macronová.

Kapitola sama pro sebe jsou ovšem dámy z Windsoru. Královna Alžběta II. sice občas šokovala barevnými kostýmky a klobouky, ale nedal se jí upřít vlastní styl. Vzory pro miliony žen se staly také její snacha Diana a manželky jejích vnuků Kate a Meghan.

Herečka Jana Plodková inspiruje české ženy (snímek z 30. ročníku Českého lva).

Nestojíme stranou

Ptáte se, zda máme i u nás nějaké výrazné módní ikony, které by navazovaly na věhlas těch prvorepublikových? Takové, co umí vynést mezi lidi zajímavé modely s přirozenou elegancí? Samozřejmě!

Celá léta byla ikonou kupříkladu Jana Brejchová. Mezi osobité ženy, které dávají směr módě, patří i Aňa Geislerová, sluší jí ryze dámský styl, třeba šaty, ale i ten pánský. Podobně jsou na tom také například herečky Jitka Schneiderová a Jana Plodková či modelka Daniela Peštová.

OBRAZEM: Módní ikony karlovarského festivalu. Tyto dámy nikdy nezklamou

Módními ikonami mohou být i herečky Eliška Balzerová a Dagmar Havlová anebo Andrea Bartošková, manželka šarmantního Jiřího Bartošky, ty by mohly vytříbený vkus a eleganci i vyučovat.

Herečka a moderátorka Queen Latifah dokazuje, že i ženy při těle mohou být šik.

Větší velikosti nevadí

Někdo by mohl namítnout: „To se to lehce stává ikonou, máte-li konfekční velikost 36!“ Štíhlounká postava ovšem není podmínkou pro to, aby se žena stala pro ostatní módní inspirací.

Mohly by o tom vyprávět třeba světoznámá sopranistka Anna Netrebko, herečka Queen Latifah, zpěvačka Mariah Carey, tenistka Serena Williamsová či u nás zpěvačka Ewa Farna.

„Nechci být supermodelka, chci být vzor. Každá žena je královnou a každá má co nabídnout,“ tvrdí Queen Latifah, která své udávané míry 114-109-114 umí odít do příkladné elegance.

OBRAZEM: Jak nosit kila navíc? Inspiraci hledejte u slavných boubelek