Belgičtí módní návrháři vládnou světu. Jeden z nich, Raf Simons vede globální značku Dior.

Belgičtí módní návrháři vládnou světu. Jeden z nich, Raf Simons vede globální značku Dior. | foto: Reuters

Místo piva a vaflí extravagantní móda. I malá země může být velmocí

  • 13
Řekne-li se móda, módní trendy a ti nejlepší návrháři, všichni si automaticky vybaví Francii, Itálii a Ameriku. Zároveň jsou země, které si s nejlepší módou moc lidí nespojuje - Německo, Česká republika či Belgie. A právě posledně jmenovaný stát hraje mimořádně důležitou roli a ovlivňuje naše šatníky více než kterákoliv jiná země.

Malá země, známá spíše pro pivo, čokoládu a vafle, se stejným počtem obyvatel jako Česko, hýbe celým módním světem a dokazuje, že se nemusíte narodit v New Yorku či Paříži, abyste dosáhli celosvětového věhlasu.

Belgie hraje v historii odívání obrovskou roli, její významné postavení se datuje již od 13. století. Nenápadný region se stal kolébkou spousty významných módních osobností.

Jména jako Raf Simons, Olivier Theyskens, Haider Ackermann, Martin Margiela, Ann Demeulemeester, Jean Paul Knott, Dirk Bikkembergs, Veronique Branquinho, A. F. Vandevorst či Dries Van Noten patří mezi absolutní světovou špičku a jejich vliv najdete prakticky na každém kroku. I ve své skříni jistě najdete vliv belgických tvůrců, kterými se nechávají inspirovat ostatní designéři i módní řetězce.

Haider Ackermann kolekce podzim - zima 2012/2013
Jean-Paul Knott, prodává Dušní3
Maison Martin Margiela kolekce jaro - léto 2013

Inovace a avantgarda podpořená Číňany

Úspěch místních tvůrců spočívá v jejich přístupu k oblečení, mají rádi avantgardu i minimalismus, nebojí se posouvat hranice. Jsou progresivnější než jejich francouzští či italští kolegové. Jejich typickou estetiku si navíc velmi oblíbila bohatá klientela východní Asie v čele s Čínou, což v módním byznysu tvoří klíčový faktor pro úspěch.

Belgičané, na rozdíl od Francouzů, nemají tak silnou historii v moderní módě, nemusejí tudíž navazovat na tradice jako jejich kolegové ze země galského kohouta. Tradice a jasně definovaný styl jim nesvazuje ruce, tudíž mohou svobodněji tvořit a více experimentovat. Obecně se tak všichni perfektně trefili do aktuální nálady ve společnosti, a proto se jim daří. Představme si slavná jména, jejichž tvorbu si můžete dopřát i v českých buticích.

Raf Simons – pan Dior 21. století

Dior Haute Couture kolekce podzim - zima 2013/2014
Dior: kolekce jaro - léto 2014
Minimalismus, pop-art a surrealismus se výborně doplňují, jak dokazuje kolekce...

V loňském roce jmenoval ikonický francouzský módní dům Dior Belgičana Rafa Simonse na post kreativního ředitele. Simons, který předtím tvořil pro značku Jil Sander, převzal otěže po Johnu Gallianovi a stal se rázem klíčovým hráčem ve světě nejvyšší módy. Jeho první kolekce byly přijaty s nadšením, jeho vášeň pro minimalistické formy se výrazně podepsala na estetice tradičního pařížského domu.

Simons radikálně změnil styl oblečení i doplňků a postupně si získal přízeň všech, zejména pak zákazníků, kteří neváhají utratit značné sumy za luxusní konfekční kolekce, a jeho haute couture kreace za miliony také značce přinášení kromě prestiže nemalé peníze. Jeho pohled na aktuální konfekci se blíží propracovaností a náročností materiálů až k hranicím couture, což si rozmazlená elitní klientela pochvaluje ještě více.

Martin Margiela – neznámá superstar

Maison Martin Margiela patří mezi nejsledovanější a nejdražší módní značky na...
O kreativním týmu Maison Martin Margiela se dá říci, že to jsou alchymisté své...
Každá z masek na přehlídce byla originál. Módní dům Maison Martin Margiela...

Vlámský rodák Martin Margiela patří mezi pilíře belgické módní scény a zároveň k nejvlivnějším designérům v moderní historii. Tajemný Margiela se nikdy moc neukazoval, nenechával se fotograf, přehlídky osobně neukončoval, jak bývá zvykem. Vždy za sebe nechával plně hovořit svou práci a vlastní vize. Tajuplná osobnost ovlivnila a stále ovlivňuje zástupy návrhářů, i když již několik let podle všech informací nenavrhuje a ani nefiguruje ve značce Maison Martin Margiela, kde vznikají kolekce dámské a pánské konfekce, nápadité doplňky i luxusní extravagantní haute couture linie.

Margiela vždy stál mimo hlavní proud a vytvářel kreace navzdory obecně přijímaným pravidlům. Používal plasty, ještě než je objevili ostatní, prostřihy, kdy trendy diktovaly elegantní klasiku. Jeho dokonale propracované a promyšlené střihy a smysl pro krásné materiály vás donutí přemýšlet, zkoušet si oděvy, které na ramínku vypadají jako nedefinovatelný a nenositelný kus látky, ale na těle oděvy ožívají a při chůzi vytvářejí rafinovanou siluetu.

Jean Paul Knott – globální pohodlí

Belgický návrhář Jean Paul Knott většinu života cestuje, což se od počátku jeho kariéry projevuje kosmopolitním stylem. Vystudoval newyorský Fashion Institute of Technology, poté zamířil do italské značky Krizia. Za pouhý rok již pracoval pro tradiční pařížský dům Yves Saint Laurent, kde se podílel na linii Rive Gauche. 

V každé z kreací luxusní konfekce nesoucí jméno Jean Paul Knotta se snoubí ženská rafinovanost s pánskou strohostí i originální směs historie a futurismu. V jeho oděvech se cítíte maximálně pohodlně a snadno se v nich zabydlíte. Nehýří barvami, naopak s nimi šetří, o to více však vynikne samotná forma.