Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Kulturní tipy Faiyo: Jágr, Kladeňák

  14:45
Nemáte kulturní program na nejbližší dny? Faiyo vám přináší několik tipů, kam do divadla, na koncert, výstavu či jaký film shlédnout. Inspirujte se... 

Film Bratři Bloomovi

Hudba: Astillero Tango

15. listopadu 2009, 19:30 Stavovské divadlo, Festival Struny podzimu

Argentinský soubor Astillero přiváží čistokrevné soudobé tango. Jejich hudba k sobě posluchače tiskne maximálně těsně svým rytmickým tahem a instrumentálními finesami. Je v ní násilí, vzrušení, melancholie i nostalgie, které evokují vznik tohoto žánru na počátku 20. století.

Astillero Tango

Připomeňme, že tehdy bylo tango nejoblíbenější zábavou dělníků a gangsterů v nočních podnicích Buenos Aires, kde ovšem kvůli obrovskému přílivu pracovní síly z Evropy tehdy žilo o sto tisíc mužů více než žen. Do tanga, provozovaného často pouze v mužské společnosti, se tehdy otiskla agresivita, všudypřítomná sexuální touha, argentinský machismus a v mimořádné přítomnosti ženy i dráždivá smyslnost či melancholie a nostalgie v důsledku zlomených mužských srdcí. Do tanga se tehdy otisklo fatální spojení vášnivé lásky a smrti.

Ze samotného názvu skupiny Astillero (vyslov: astijéro) vyplývá jeho hlavní účel: vrátit tangu vážnost, dostat ho zpět na výsluní a obnovit jeho význam. Členové skupiny se nejprve potloukali, živili a sbírali zkušenosti v nejrůznějších projektech tradičního i současného tanga po Buenos Aires. Zároveň studovali, prováděli výzkumy a posléze vyučovali na hudebních školách, aby se nakonec dali dohromady s ambiciózním cílem: vlít do milovaného žánru nový život po svém. Astilleru vévodí zpěv, který doprovázejí dva bandoneony, piano, cello, kontrabas a filmová projekce na motivy tanga.

Divadlo: Jágr, Kladeňák

Premiéra: 9. října 2009, Středočeské divadlo v Kladně, reprízy: 11., 20. listopadu, 3., 17. a 29. prosince atd.

Režie: Tomáš Svoboda, Hrají: David Matásek, Tomáš Petřík ad.

Velkou mediální pozornost si získala původní divadelní hra se zpěvy Petra Kolečka a Tomáše Svobody díky tomu, že pojednává o celebritě, která se světem divadla nikterak nesouvisí. Originálnímu humoru autorů se tak nicméně dostalo zasloužené publicity, protože kus rozhodně stojí zato vidět a nejvtipnější pasáže dávat pak ve společnosti k dobrému.

Samotný nápad spočívá v tom, že Jágra, který se kousek od Kladna narodil, začne po vítězství Naganu strašit jiný kladenský rodák, filosof Ludwig von Wittgenstein. Filosof v podobě brýlatého kloučka a jeho matka Poldi, podle níž jsou pojmenovány místní železárny, Jágrovi vtloukají do hlavy, že "Každý člověk musí dostát svému géniu, jinak je na světě zbytečný", jako kdyby Jágrův génius měl snad filosofické ambice.

Divadelní hra Jágr, Kladeňák

Je zřejmé, že když pozitivní sportovní přímočarost a tah na bránu naleptají intelektuální pochybnosti, vede to sice k hlubokému zamyšlení, ale nikdy k činu a tudíž ani ke gólu. Jágr se postupně hroutí, až odjede hledat filosofickou hloubku do Ruska, země Dostojevského a Děkabristů. Hra vysvětluje Jágrův život, včetně klubových přestupů a rozchodů s přítelkyněmi skrze smyšlený problém s Wittgensteinem a vzniká tak neotřelý humor, kterému se v baletních hokejových pasážích zasměje jak prostý Kladeňák, tak v části, kde Jaromír Jágr potkává v Omsku Čechovovy Tři sestry, kovaný intelektuál. V hlavní roli exceluje David Matásek.

Film: Bratři Bloomovi

Režie: Rian Johnson. Hrají: Rachel Weisz, Adrien Brody, Mark Ruffalo, Rinko Kikuchi ad.

Česká premiéra: 15. října 2009

Osvěžující komedie o dvou bratrech podvodnících, kteří nemohou žít jeden bez druhého, je jedním z mála filmů v momentální distribuci, které vám neotřelými nápady a přitom se vkusem zvednou náladu. Starší Stephen je autoritativní osobnost, mozek všemožných podvodů, které bratři provádějí už od dětství a jsou jim zdrojem velkého jmění. Podfuky probíhají vždy podle pravidla získat co nejvíce peněz od vyhlédnuté bohaté oběti tak, aby i ona se cítila obohacena, například nebezpečným dobrodružstvím.

Film Bratři Bloomovi

Mladší Bloom hraje v bratrových scénářích určené role svůdců a návnad. Problém je, že starší natolik manipuluje mladším, že ten vlastně nikdy nevěděl, kým je. Chce zkusit žít vlastní život, ale nemá na to sílu.

Do děje vstupujeme, když se bratři dohodnou, že spáchají svůj poslední podvod. Stephen společně se svou extravagantní japonskou "asistentkou" Bang Bang, která za celý film téměř nepromluví, zato se baví neustálým odpalováním glycerinových nádrží, vyhledá mladou osamělou milionářku. A mladší Bloom se zamiluje. Není divu, Penelopa v podání Rachel Weisz je okouzlující, zakletou princeznou, navíc podobné krevní skupiny jako bratři sami.

Postupně začne být divákovi i samotným postavám záhadou, kdo na koho zrovna šije boudu. Samozřejmě, že se na konci zamotaného příběhu dobereme reality, ale jaká bude? Stačí se držet sloganu filmu: Nikdy by nedopustili, aby je rozdělila pravda.

Výstava: Je Suis Dada, vlámský design mezi snem a realitou

Uměleckoprůmyslové muzeum, Praha 23. října 2009-29. listopadu 2009

Úžasný svět snového designu plný poezie, vtipu a surrealistické hry mezi snem a realitou nabízí mimořádná putovní výstava, kterou Belgie prezentuje Evropské unii umění svých dvaatřicet tvůrců. Humoru není v melancholickém podzimním období nikdo dost, a tak ptačí klícka na kostky cukru nebo sáčky na cukr, sypaný ve tvaru dávkovací cukřenky, žárovka se závitem na boku nebo kalíšky na vajíčka ze slepičích pařátků potěší o to více.

Návštěvník expozice se ocitá ve snové bílé krajině přímo mezi předměty a může si třeba připadat absurdně jako jeden z nich. "Je to otevřená bílá krajina, ve které se předměty vznášejí a vyprávějí příběhy," vyjádřila se Inge Vrankenová ze skupiny Design Flanders, která výstavu pořádá. Za čtyřmi oponami se ukrývá náhrdelník s labutěmi, magrittovská buřinka nebo obří lustr z mušlí, tradiční symbolu surrealismu.

Výstava Je Suis Dada, vlámský design mezi snem a realitou

Povedenou scénografii Pietera Boonse, v níž koexistuje žité i volné umění, ruku v ruce pozorují krákorající havrani. Není divu, že výstava zaznamenala nebývalý ohlas už v Turíně, Bruselu a Vídni, kde vzbudila nebývalý ohlas. Komentované prohlídky probíhají 10. a 24. listopadu od 17:00 hodin.

Kniha: Reva Mannová - Rabínova dcera

Jota, Brno 2009. Přeložila Sabina Čechová

Autobiografický román letos dvaapadesátileté autorky se před dvěma lety stal v Británii bestsellerem. Vnučka hlavního rabína Izraele, dcera váženého londýnského rabína a maniodepresivní matky nesnesla v mládí přísnost své náboženské výchovy a stala se černou ovcí rodiny. Její příběh o střetu ortodoxní víry, alkoholu, sexu a drog je příběhem intenzity prožitku, ať už v synagoze, v lesbickém vztahu se spolužačkou nebo při nevěře s drogově závislým známým.

"Ujížděla jsem tehdy na drogách stejně jako na Bohu," říká o svém mládí Mannová. "Jsem totiž dost extrémní osobnost, která stále vyhledává extázi. A náboženství ani sex k tomu neměly daleko." Mannová žije se svými třemi dětmi v Izraeli, a proto knihu raději vydala v Londýně. Izraelský tisk označil její dílko za senzacechtivou literaturu pro voajéry, nicméně intimní ženský pohled autorky na uzavřený svět ortodoxních Židů má svou výpovědní hodnotu a odkrývá nám zajímavá tajemství.

Autor:
  • Nejčtenější

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Pětinásobná matka sdílela devítitýdenní proměnu po porodu dvojčat

Dvaatřicetiletá Chontel Duncanová ukázala světu, že i po pátém dítěti může mít žena skvělou postavu bez pomoci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blanka zhubla 40 kilogramů. Teď si místo XL kupuji velikost XS, říká

Mladé mamince Blance osud nadělil postavu „krev a mlíko“, časem však nabrala tak, že si v každém oblečení připadala...

Radka roky tajila mezerník. Ve Vysněné kráse získala zuby i mladší obličej

Na prahu padesátky se rozhodla vydat za vysněnou krásou a příjemným úsměvem. Radka se trápila desítky let pro vytržené...

Leinweberová: Se stářím jsem se srovnala, ale LDN mne v dětství děsila

Už na první pohled působí Eva Leinweberová jako herečka zejména komických rolí. Pravda ale je, že za usměvavou tváří se...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Nejslavnější influenceři, kteří inspirují milovníky tetování

Sledují je miliony lidí po celém světě a inspirují se tetováním, které buď sami vytvářejí, nebo je hrdě nosí na těle....

Cosmo Beauty Awards. Hlasujte pro svého favorita a vyhrajte kosmetiku

Sedmý ročník Cosmo Beauty Awards je v plném proudu. Stejně jako každý rok jste i letos hlavními porotci právě vy....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opálená pleť je sexy. Zdůrazněte ji líčením ve zlatých a měděných tónech

Stačí pár minut na slunci a naše rázem pokožka získá tolik atraktivní bronzový nádech. Využijte toho a podpořte smyslné...

Overaly, zvonáče a nepřehlédnutelné vzory. Zařaďte do šatníku disco styl

Seriál Pomalu ale jistě se vracíme do poměrů doby předcovidové i se všemi večírky, oslavami a diskotékami. Staly se takovým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...