Zdravá a mladá pleť. Tři kosmetické složky, které zvrátí stárnutí

  • 0
V dnešní době je možné takřka vše, stárnutí se však vyhnout ani mu zcela zabránit. Můžeme se však pokusit ho zpomalit. Stačí si zvolit správné kosmetické přípravky. Při jejich výběru se řiďte nejen typem a požadavky pleti, ale také klíčovými složkami, které jsou pro krásnou tvář nepostradatelné.

Elixír života

Při správné kosmetické péči příliš zkrášlujících přípravků potřebovat nebudete....

Koenzym Q10, název, který jste zajisté alespoň jednou v životě slyšela. Pokud nevíte, co si pod tímto pojmem představit, pak zbystřete. Jde o látku, bez níž nemůže žádná živá buňka existovat.

Je nedílnou součástí buněčného energetického metabolizmu, bez kterého nedokážou buňky produkovat energii potřebnou k řadě aktivit probíhajících uvnitř těla. Patří k významným antioxidantům a současně představuje nejpřirozenější způsob, jak doplnit zásoby energie v celém organizmu. 

Koenzym Q10 toho však dokáže mnohem víc. Má také vliv na krásu a zdraví pleti. Právě kůže potřebuje dostatek této aktivní látky, zejména pro zajištění neustálé obnovy a regenerace kožních buněk.

Znovu „dvacítkou“

Místo na cenu kosmetických výrobků koukejte na jejich složení. Foto: Eucerin

Čas, který se neúprosně podepisuje na naší tváři, trápí nejednu z nás. Čím jsme starší, tím více jsme ochotné investovat do kosmetických produktů a procedur. Jestli je však nějaká složka pro vypnutou tvář bez vrásek nepostradatelná, pak je to jednoznačně kyselina hyaluronová.

Nejúčinnější látka proti stárnutí pleti, tak lze bez nadsázky kyselinu hyaluronovou nazvat. V kosmetickém průmyslu se s ní setkáte ve formě injekcí používaných k vyplnění vrásek či zvětšení plnosti rtů, stejně jako je součástí speciálních pleťových krémů určených pro hloubkovou hydrataci a vyhlazení pleti. 

Ovšem své první využití našla při léčbě artrózou poškozených kloubů. Má výjimečné schopnosti vázat vlhkost. Funguje jako houba, která je schopna nasát až tisícinásobné množství vody, než je její vlastní hmotnost. Nalezneme ji v těch částech těla, které se bez vlhkosti neobejdou, například oční sklivec či spojovací tkáň, a také v tekutinách obklopujících naše klouby, kde zajišťují jejich dobrou pohyblivost. Kyselina hyaluronová má dále protizánětlivé účinky, působí na prostupnost našich buněk a napomáhá hojení.

Zajímavost: Zhruba od třiceti se úroveň kyseliny hyaluronové průběžně snižuje. Lidé po šedesátce mají pouze 10 procent množství kyseliny hyaluronové oproti mladším jedincům.

Nakopávač

Vitamín C je sázkou na jistotu pro zdraví i půvab.

Ovoce a zelenina jsou pro lidské zdraví nepostradatelnou součástí. Ovšem mnoho vitaminů obsažených v lehkých a svěžích pokrmech si žádá i pleť. Dopřejte pokožce vzpruhu v podobě nepostradatelného vitamínu C.

Vitamin C se řadí mezi nejdůležitější antioxidanty. Vychytává tolik škodlivé volné radikály, zmírňuje dopad reaktivních forem kyslíku, dusíku a organických látek, které kůži poškozují. Kromě toho potlačuje nadměrnou tvorbu vrásek a udržuje pleť projasněnou a elastickou. 

„Vitamin C pomáhá také při hojení ranek, eliminuje tvorbu pigmentových skvrn tím, že snižuje produkci kožního barviva melaninu, a zesvětluje pleť. Celkově přispívá k regeneraci kůže a k její ochraně před škodlivými účinky znečištěného životního prostředí, slunečního záření nebo například nikotinu,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Iva Obstová z MEDICOM Clinic.