V případě péče o pleť platí, že nejdůležitější je prevence.

V případě péče o pleť platí, že nejdůležitější je prevence. | foto: Profimedia.cz

Pleti škodí špatná kosmetika, kouření a slunce. Chyby ale lze napravit

  • 15
V případě péče o pleť stejně jako ve všech oblastech medicíny platí, že nejdůležitější je prevence. Přestože obchody přetékají nabídkou krémů, gelů a pleťových přípravků, dopouštějí se ženy stále stejných chyb.

"Večer si pleť důkladně nevyčistí od nečistot a na noc neošetří," kárá ženy doktorka Marta Moidlová, primářka kliniky Laser Plastic. Další častou chybou je používání kosmetiky nevhodné k danému věku.

Na kvalitě záleží

Ve čtyřiceti letech není správné používat kosmetiku pro náctileté, i to ani tehdy, když se na ní objevuje akné. Kosmetika určená mladým totiž zralou pleť nejen příliš vysuší, ale navíc ji i podráždí a zcitliví. Samozřejmě to platí i obráceně. Nejlepší volbou jsou hypoalergenní přípravky, které vám poradí kosmetička, lékárník či lékař, často se v poslední době nazývají též pojmem kosmeceutika.

"Za největší chybu ovšem považuji nedostatečnou ochranu před slunečním zářením a kouření," přidává primářka Moidlová.

Existují ovšem problémy, se kterými si ani sebelepší krém neporadí a je potřeba radikálnější postup. Estetických dermatologických zákroků, které mají zdravotnickou indikaci, je celá řada. Patří mezi ně třeba odstranění nejrůznějších výrůstků na kůži – od bradaviček přes fibromky až po mateřská znaménka.

Lasery na bradavice i růžovku

"Používají se k tomu odpařovací lasery, které zcela přesně zaměří ošetřované místo a poté ho postupně šetrně odstraní po jednotlivých ultratenkých vrstvách kůže," vysvětluje dermatoložka.

Slovníček

  • Chemický peeling – na tvář se nanese peelingová směs různých látek, nejčastěji ovocných kyselin či enzymů, které naruší nejsvrchnější vrstvu pokožky. Ta se za pár dní sloupne a pod ní se objeví novější a vyhlazenější pleť.
  • Plazma – k přenosu energie dochází za pomoci plazmatu ionizovaného dusíku. Speciální přístroj vyšle milisekundový proud plazmatu, který pronikne do podkoží, kde vyvolává regeneraci tkáně. Kůže na povrchu ztmavne a vytváří nad ošetřenou tkání takzvaný biologický obvaz do doby, než se pod ní vytvoří kůže nová, omlazená. Původní kůže se po čtyřech až pěti dnech sloupne.
  • Radiofrekvence – jde o přístrojovou neinvazivní metodu, při které speciální elektrody vysílají radiofrekvenční vlnění. Tkáně v podkoží se tak zahřívají na vysokou teplotu, čímž se „vyprovokují“ k činnosti kolagenová vlákna. Zároveň jemně ošetří i povrch pleti.

Výrůstky se odstraňují hlavně proto, že bývají vystavené různému dráždění a mechanickému tření, což může způsobit další problémy – třeba zanesení infekce. Rizikovým místem jsou zejména oblasti, které si ženy pravidelně holí či depilují.

"Stejným způsobem se ošetřují i virová moluska a virové bradavice, na které často používáme i cévní laser. Ten se uplatňuje také při odstraňování hemangiomků – cévních červených kuliček na kůži, které po zatržení rády krvácejí," vysvětluje Moidlová a do výčtu přidává ještě léčbu rosacey neboli růžovky, kdy se redukují rozšířené žilky na obličeji.

Cévní laser je též jedinou léčbou ohně – souvislé červené plochy v obličeji či na těle.

Akné a jizvy

Na oddělení estetické medicíny či na některou z klinik s tímto zaměřením můžete zamířit i tehdy, máte-li problémy s akné a ty přetrvávají i v pozdějším věku. Dispozice k akné je dána geneticky, významnou úlohu hrají také hormony.

"Akné se často znovu objevuje třeba po vysazení antikoncepce, kterou jste brala po mnoho let, a řadí se mezi civilizační choroby. Na pleti se totiž – více než kde jinde – podepisuje život ve znečištěném prostředí, hormony a antibiotika, které přijímáme v potravě, hektické tempo, nevyvážená strava, stresy, práce v klimatizovaných prostorách," připomíná primářka.

Léčba akné závisí především na závažnosti kožních projevů. Na prvním místě je lokální léčba pomocí čisticích a mycích gelů, pleťových vod. Ideální volbou je především bylinná kosmetika založená na přírodní bázi, Pokud "běžná" kosmetika nestačí, nastupují vhodné dermokosmetické a léčivé krémy či roztoky s antibiotiky.

"U závažnějších projevů je nutná celková léčba antibiotiky, eventuálně přípravky na bázi derivátů vitaminu A. Ty se v současné době stále častěji doplňují o další léčebné metody, jako jsou chemické peelingy, laserová ošetření či ošetření radiofrekvencí. Díky nim dokážeme korigovat i následky po akné, jako jsou jizvičky nebo změny v pigmentaci pleti," popisuje odbornice a připomíná, že léčba se vždy zahajuje až po důkladném vyšetření u dermatologa.

U jizev se obvykle volí kombinovaná léčba – záleží na jejich vzhledu, velikosti, stáří a místě, kde se nacházejí. "Nejlepších výsledků dosahujeme kombinací různých postupů, především se užívají depigmentační, cévní, odpařovací, frakční lasery, dále plazma a radiofrekvence," vysvětluje Marta Moidlová.

Nejen obličej, ale i zbytek těla

Existují však i další zákroky na pomezí estetiky a léčby. Patří sem třeba léčba křečových žil, které dnes trápí až 55 procent populace. Momentálně je k dispozici několik metod, které si s tímto problémem dokážou poradit, a to bez nutnosti dlouhé hospitalizace a rekonvalescence. Patří sem především odstranění křečových žil laserem. Jde o velmi šetrný zákrok, kdy se do křečové žíly zavede optické vlákno laseru. Při jeho vytahování se celá poškozená žíla postupně zataví.

Na klinice plastické chirurgie vám pomohou třeba i s nadměrným pocením. To se týká především podpaží, čela a dlaní. Botulotoxin se aplikuje velmi tenkou jehličkou do konkrétního místa. Zákrok ovšem není trvalý a je potřeba ho opakovat – obvykle nejpozději po roce, u někoho i mnohem dříve.