Alergologická poradna dr. Nouzy

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Nouza

Trpíte alergiemi? Máte problémy s imunitou? Na vaše dotazy odpovídá renomovaný imunolog MUDr. Martin Nouza. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Alergie na hmyzí jed
Dobrý den před 4 lety mě štípla vosa,ruka mi natekla a byla v tom i horkost.Pak jsem šla na alergologii,kde p.doktorka po testech mi nasadila vakcínu ALUTARD.Chodím na vakcínu již 3 roky, nemám žádné problémy, spirometr mám taky v pořádku.Jak dlouho bych měla ještě na vakcíny chodit.Co by se stalo, kdybych léčbu ukončila.Děkuji za odpověď. Irena
IRENA
MUDr. Nouza
Milá Ireno, léčba obvykle trvá 3 až 5 let, domluvte se tedy se svou lékařkou, zda ještě v léčbě pokračovat. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím mohu utlumit reakci na bodnutí komárem (jsem alergicka na pyly,trávy,roztoče,prach+astma) - po bodnutí mi oteče místo vpichu do průměru 10cm, dost opuchlé zčervenalé místo, nesvědí, spíš bolí jako modřina, na pohmat teplé. Děkuji za radu!!!
Veronika
MUDr. Nouza
Dobrý den, může se jednat o alergickou reakci, v tom případě by měl pomoci Zyrtec a podobné léky, nebo se jedná o jiný druh reakce. V tom případě by asi nepomohl, doporučil bych protizánětlivý krém, jako je voltaren, a chladný obklad. S pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den,pane doktore.Mou dceru bodla vosa,dost hodně ji to oteklo,dala jsem ji Dithiaden a ránu jsme mazali masti Fenistil gel.Otok zmizel,bodnutí přestalo svědit a zdálo se,že je už vše v pořádku.Bohužel asi po dvou týdnech se ji v místě bodnutí objevil hnis,kolem kterého to zčervenalo.Může to být ještě nějaka reakce na to bodnutí?Děkuji
ANNA
MUDr. Nouza
Milá Anno, je to smůla, že žihadlo bylo infikované. Věřím, že se to již nebude opakovat. Pokud byste chtěla vědět, zda je dcera alergická na vosí jed, je potřeba vyšetřit z krve tzv. specifické IgE - na vosí jed. Váš, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1 - Staré Město.
Alergie na hmyzí jed
Dobry den. Na chate mi pichla vosa do rtu. Zacal jsem otekat a ret me brnel jako po injekci u zubare :-) Asi po trech minutach,se mi zacalo delat spatne, zacal jsem rychle dychat, rozbusilo se mi srdce jako po 10-ti kilometrovem sprintu a najednou jsem vse videl rozmazane. Sedl jsem do kresla a manzelka rikala, ze jsem upadl do bezvedomi. Coz si vubec nepamatuji. Vim az, ze mi najednou brnelo a svedilo cele telo a vyskakala mi na nem vyrazka jako od popaleni od kopriv. Potom mi napuchla pusa jako bych mel zanet spodnich zubu. Nakonec jsem se z toho po hodine vylezel. Zadneho doktora jsem nenavstivil. Po nalehani manzelky jsem dnes zasel k alergologovi v miste bydliste a ten po me chce doporuceni od obvodniho lekare. Jenze ja zadneho obvodniho lekare nemam. U lekare jsem byl naposledy jako dite,tedy cca pred 30-ti lety. Tak nevim jak postupovat dal. Jestli to nechat byt nebo jestli me vezme jiny alergolog i bez doporuceni obvodniho lekare. Dekuji Vam za radu
Mirek
MUDr. Nouza
Milý Mirku, je to vážný stav, měl jste velké štěstí, které se příště již nemuselo opakovat. Najděte jiného alergologa, doporučení praktického lékaře není v tomto případě jistě nezbytné. Pokud byste neuspěli, obraťte se na nás cestou známého mailu objednani@centrum.cz. Přeji vám i tatínkovi pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den. Chci Vás poprosit o radu. Nikdy jsem nebyl alergický na hmyz, pouze na pyly + senná rýma. Letos se mi po kousnutí komárem tvoří otok v místě vpichu v průměru cca 5 cm a dlouho svědí. Následně se mi vytvoří modřina cca 1 cm a přetrvává dlouho - i 10 dnů, následně vybledne, ale patrná je i měsíc. Musím ještě dodat, že v poslední asi 2 měsíce mám mírně zvětšené krční uzliny, cítím se unavený a mám bolestivé svaly na krku, rovněž fascikulace (nejdříve v obličeji, dnes asi druhý den neustále pod pravým ramenem). KO + diff., antropozoonozy, ELISA borelioza, chlamydie pneu. negativní - chron. infekce neprokázána (chlam. poze v IgG). Ještě bych dodal, že před 15 lety jsem boreliozu prodělal. Může reakce na komára ukazovat i na jiné onemocnění, nebo doporučoval byste mi navštívit nějakého odborníka? Moc děkuji!
Honza
MUDr. Nouza
Milý Honzo, reakce na komára neukazuje na jiné onemocnění. Pouze jako alergik můžete získat alergii na látky, které komáři vstřikují do kůže při kousnutí. Jsem rád, že všechny testy byly negativní. Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na vosí píchnutí. Moji přítelkini bodla asi pravděpodobně vosa( nevíme to jistě) před 3 dny do steheního svalu těsně nad koleno. Hodně moc ji to nateklo a teď nemůže skoro ani chodit, přitom na alergologii ji nikdy o alergii na včely a vosy nevarovali, pořád doufáme že aspoň ten otok spadne a bolest zmizí, ale moc to na to nevypadá, prosím můžete nám nějak poradit... Děkuji a s pozdravem Alexandr.
Alexandr
MUDr. Nouza
Dobrý den, na alergologii se běžně netestuje reakce na vosí či včelí jed. POuze tehdy, je-li nějaký problém po žihadle. Proto se obraťte na svého alergologa, jistě provede vše potřebné. Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o několik rad. Jsem astmatik a alergik (senná rýma, roztoči, křížená alergie na ovoce, zeleninu, oříšky...). Nedávno mne bodla vosa do špičky prstu a nepatrný otok byl citelný i v obličeji - kdo mi může udělat testy na alergii na bodnutí hmyzem - mohu se v této věci obrátit na svého alergologa? A druhý dotaz - Celiakie - od malička mívám potíže s trávením, trpím na kožní nečistoty a nedávno jsem zjistila, že má babička trpěla na reakce na lepek. Je možné, že na lepek mohu být přecitlivělá i já? A testy provádí opět alergolog nebo praktický lékař? Předem děkuji za Váš čas a odpověď. Přeji pěkný den.
Lenka
MUDr. Nouza
Milá Lenko, testy na specifické IgE na vosí jed, stejně i na transglutaminázu (test na lepek) vám udělá váš alergolog. Alespoň u nás to tak děláme :-) Hodně štěstí, váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, od mala jsem byla alergická na bodnutí vosou a ještě hůře včelou. Nemám zástavu dechu ale místo mi otéká, že jsem napříkla nemohla ohnout zápěstí, když jsem dostala žihadlo do hřbetu ruky. Otekko mi to až k lokti.To samé na nohách(asi v osmi letech jsem i omdlela). Nikdy jsem u alergologa nebyla a již cca10let mě ani včela ani vosa nebodly. Ale mám 2letého syna, a nevím jestli není alergický také a v jakém rozsahu. Měla bych s ním jít na alergologii a jak postupovat, když by dostal žihadlo? Teď v létě jak běhá v trávě, tak se toho docela bojím. Děkuji mockrát za odpověď. Mirka Černá
Mirka Černá
MUDr. Nouza
Vážená paní, sama byste měla vše probrat s praktickým lékařem, měla byste při sobě nosit základní léky na alergii. U vašeho syna se nemusíte alergie obávat. Pokud byste měla zájem, nechte jej vyšetřit na specifické IgE protilátky proti vosímu a včelímu jedu. Hodně zdraví a také štěstí, váš, dr. M. Nouza
Alergie na hmyzí jed
Pane doktore!Mám aler. na vosu a včelu,i jejich extrakt.Od mala,jako dítě jsem jezdila na alergolog. na Karlovo nám. v Praze k prof.Liškovi.Pod jeho vedením,mi píchali látku vyrobenou ve výskumném ůstavu,kde profesor pracoval.Bohužel,nemá nástupce,a takvše zkončilo jeho ůmrtím.Začala jsem navštěvovat proto krajskou poradnu pro alergii,podstoupila jsem léčbu autovakcínou,kterátrvala 3 roky.Poté mě lékař otestoval,ale nic se nezměnilo.Vím,že to mám na dosmrti,proto musím být opatrná.Dnes je mi 50 let,mé reakce jsou pokaždé jiné,někdy ještě za 2 hodiny se mi špatně dýchá.Jako dítě jsem upadla do bezvědomí,takže se musím hlídat.Mám Dithiaden,Prednison,Berotec ve foukačce.Jelikož žiji na vesnici,a mám zaměstnání ,kde jedu ve vlaku,potřebuji se zabezpečit.Chtěla bych injekci,myslíte,že ji mohu mít,a jestli ano jak se o ni starat?Děkuji
Jitka
MUDr. Nouza
Milá Jitko, ano, jistě máte nárok tuto injekci první pomoci mít při sobě. Požádejte o ni svého lékaře - jmenuje se Epipen - a nechte si vysvětlit podrobně jeji použití. Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den pane doktore, začal jsem být alergický na vosí/včelí bodnutí, ale až od cca 20-ti let.Teď mi je 37.Po bodnutí vyskákají pupínky/svědivá vyrážka po těle. Na alergologii jsem nebyl,ale od mámy,která je také alergická, nosím pro jistotu u sebe Dithiaden. Neměl jsem zatím takovou reakci, abych se dusil, ale u mámy prý v minulosti taková reakce byla. Myslíte, že bych měl na alergologii zajít a třeba zjistit víc podrobností a rozsahu své alergie, případně doporučil byste jiný lék kromě Dithiadenu?
Martin
MUDr. Nouza
Milý Martine, s alergií na hmyzí jed si není radno zahrávat. Nechte se vyšetřit a noste při sobě nejenom dithiaden - ten je dobrý na rychlý efekt, ale i další léky v tzv. balíčku 1. pomoci. Pokud byste jinde neuspěl, obraťte se na naše Centrum klinické imunologie - tel. 222 094 200, event. mailem: imunologie@volny.cz. S přáním pevného zdraví v Novém roce 2008, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den pane doktore, měla bych na Vás dotaz ohledně mého přítele. Má silnou alergii na bodnutí hmyzu. Jednou jsem byla bohužel svědkem, kdy ho bodla malinká lesní včelka do hrudi a do pár minut po celém těle opuchl, nemohl dýchat a kdybychom ho urychleně nedostali do nemocnice, umřel by. Takovou reakci měl už 3x v životě po bodnutí, přesto při alergologickém vyšetření zjistili pouze alergii na roztoče a pyl. Jak je to možné? Pani doktorka mu po našem naléhání předepsala alespoň ditiaden, který by měl pravidelně užívat, ale je z něho malátný a nemůže normálně fungovat. Chtěla bych se zeptat, zda neexistuje nějaký balíček první pomoci, případně injekce, protože jsem si naprosto jistá, že alergický na hmyz je. Předem moc děkuji za odpověď.
Petra
MUDr. Nouza
Milá Petro, určitě je potřeba, aby váš přítel nosil při sobě tzv. balíček první pomoci a patrně též autoinjektor - Epipen. Vedle toho je potřeba zopakovat vyšetření na alergie na hmyzí jed z krve. Toto vám jistě zajistí na spádové alergologii. Pokud ne, obraťte se na naše Centrum klinické imunologie - tel. 222 094 200, event. mailem: imunologie@volny.cz. S přáním pevného zdraví v Novém roce 2008, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, mám 1,5 ročního chlapečka a na noze ho poštípal komár. Má to červené fleky největší má kolem 2 cm, asi ho to svědí. Má to už druhý den. Poraďte co s tím. Může dostat šumivé tablety vápníku?
andrea
MUDr. Nouza
Dobrý den, vápník může dostat, ale jen velmi malou část tablety, doporučil bych spíše Fenistil gel. Dr. Nouza
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, mého syna něco štíplo do pravé hýždě a má viditelný vpich ve středu a okolo červený lem. Je to již déle jak měsíc. Lékařka udělala testy na boreliozu a to je negativní. Minulý týden jej opět na vycházce něco štíplo, ale do stehna a jeví se to naprosto stejně, ale zatím menší. Lékařka nyní předepsala Vercef. Poraďte mi prosím, nevím co s tím dáledělat.Jana
Lískovcová Jana
MUDr. Nouza
Vážená pani, těžko poradit, musel bych ten šťípanec vidět. Budete to muset vyřešit s praktickou lékařkou. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den pane doktore, můj syn(9 let)má alergické reakce na bodnutí komárem. Místo vpichu začne mokvat, a rána se hojí jen velmi pomalu.Praktický lékař tvrdí,že na tyto problémy medikamenty nexistují Předem děkuji za radu Martin
Martin
MUDr. Nouza
Martine, zkusil bych po dobu "komáří" sezóny lék na alergii Xyzal podávat denně, místo vpichu ošetřit framykoinem mastí. Věřím, že to pomůže. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu,mám 5-letou dceru,která prudce reaguje na bodnutí komárem.Místo oteče,vytvoří se kolem zarudlé kolo, místo hrozně svědí,antihismatika nepomáhají.Na alergologii jsme nebyly.Otok se do 24 hodin ztrácí a bledne.Prosím poraďte mi,co nejúčinějšího by na bodnutí komárem pomohlo.Děkuji
Kamila z Brna
MUDr. Nouza
Milá paní Kamilo, s komáry je problém, žádná dobrá rada není. Nejlépe prevence, čili repelenty, sítě apod., pokud nepomáhají antihistaminika jako je Zyrtec, zkuste šumivý vápník. S pozdravy, dr. M. Nouza
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli existuje nějaká injekce nebo prášek, která by zabránila nadměrnému opuchnutí po štípnutí hmyzu. Jsem alergická na štípnutí od komára. Po štípnutí mi to do cca hodiny strašně napuchne. Asi jak kdyby mě štípla vosa. Vím, že to není nic katastrofického, že na to nemůžu umřít. Ale velice mě to trápí. U alergologa jsem nebyla. Zyrtec a Fenistil gel mi nepomáhají. Nemůžu jít nikam do přírody, sedět venku při světle. Mám už z komárů panickou hrůzu. Jsem žena, která chce vypadat dobře, ale s "boulí" na čele od komára to skutečně nejde :-D Předem děkuji za odpověd.
Eva
MUDr. Nouza
Milá Evo, zřejmě se nejedná o alergii, to by vám přeci jenom Zyrtec pomohl, máte asi citlivou pleť a tak reagujete více než ostatní. I když po komáru asi otečeme každý :-) Jinak zkuste preventivně B-komplex, přejde-li do potu, prý odpuzuje hmyz a proti otokům Calcium v šumivé tabletě. Také je dobré používat repelenty, třeba pak na vás komáři nepůjdou. Přeji vám pevné zdraví. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, s.r.o.
Alergie na hmyzí jed
Jaké jsou indikace a kontraindikace ve vakcinací Alutardu ( hmyz )
Maruška
MUDr. Nouza
Milá Maruško, veškeré informace najdete v příbalovém letáku a jistě také od svého lékaře. Zkráceně řečeno, jedná se o AIT, čili alergenovou imunoterapii, v tomto případě určenou k léčbě a prevenci závažných alergických reakcí na hmyz. Považujeme tuto léčbu za zásadní v předcházení možných komplikací u těžkých alergických stavů. Hodně zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, má přítelkyně je alergická na bodnutí hmyzem. 1. Má pohotovostní balíček. Jak vhodné je při bodnutí kombinovat léky z tohoto balíčku s dalšími antihistaminiky? 2. Jak rychle a jakým způsobem by měli postupovat s vyšetřením na alergologii? Přijde mi, že postup je nobratný a zdlouhavý. Pouze zjištění alergie a nic víc. Za odpovědi moc děkuji.
Honza
MUDr. Nouza
Milý Honzo, jestli máte spolu s přítelkyní jakoukoliv nejasnost, je nutné, zvláště u alergie na hmyzí jed, vše probrat s alergologem. Balíček slouží jako první pomoc, než se člověk dopraví k lékaři. Na stupni závažnosti reakce na jed pak záleží, jaký další postup se volí, alergologie nabízí velmi účinnou desenzibilizaci, neboli alergenovou imunoterapii. S pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobry den, jezdim zavodne cyklistiku a asi tri dny zpet me pri vyjizdce neco bodlo nebo kouslo do spodniho retu.Vosa nebo neco jineho nevim.Pote jsem jeste jel asi hodinu,ale behem te doby mi,se mi udelal obrovsky otok na prave strane obliceje a take cely spodni ret.Po 2 dnech otok opadl,ale porad me na dotek boli ta prava strana obliceje a cela prava strana krku od ohryzku az po zatylek.A citim se velmi unaven.Muzete mi poradit,zda je opravdu nunte navstivit lekare a nebo jeste par dni pockat,Je mi 25 let a nikdy jsem takove problemy pri jeste nemel pri pobodani vcelou a pod.Je mozne ,ze treba ten hmyz co me pichnul ,mel mimorande silny jed.Predem dekuji a hezky den
Pavel Zapletal
MUDr. Nouza
Vážený pane, tím, jak je ret hodně prokrvený, tak i hmyzí jed se v něm výrazněji uplatní než jidne po těle. Takže spíš předpokládám, že to nebyla alergická reakce a normální reakce na jed s otokem zarudnutím, prosáknutím měkkých tkání. Přesto, pro Váš klid bych doporučil alergologické vyšetření na ověření reakce na vosí/včelí jed. Přeji vám hodně zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na hmyzí jed
Dobrý den, mám alergii na vosí jed. Před třemi roky jsem navštívila alergologii, kde mi lékařka předepsala dosti drahé kapky, které jsem měla užívat. Ty jsem si dvakrát zaplatila, ale vzhledem k tomu, že se nemůžou užívat v době nachlazení, nikdy jsem je nevypotřebovala a musela si kupovat další. A u sebe jsem nosila pohotovostní balíček s práškem na alergii, čípkem a práškem na srdce. Když jsem se ptala, zda se nedají předepsat injekce, tak mi doktorka řekla, že ne (a to i přesto, že koho znám, že má tuto alergii, nosí u sebe pouze injekce a jinak žádné léky neužívá). Nedovedu si totiž představit, jak si na veřejnosti zavádím čípek:-) Chtěla bych se zeptat, zda je skutečně nutné užívat kapky a nedá se to řešit pouze pohotovostními injekcemi? A kam se případně mohu obrátit, se svoji lékařkou nejsem spokojená.
Petra
MUDr. Nouza
Vážená Petro, věc je trochu složitější než jste možná informována. Pokud jste někdy měla hodně velkou reakci na vosí píchnutí, můžete být při dalším kontaktu s jedem v ohrožení života. Proto vám lékařka správně naordinovala kapky. Že jsou drahé bohužel není naše vina... Jinou možností, která vede k vyřešení alergie i na vosí jed je alergenová imunoterapie, tentokrát v injekcích. Je to jediná možnost, jak se alergie zbavit a nebýt v riziku těžkých komplikací při střetu s vosou. Pohotovostní balíček se ve složení liší také podle závažnosti reakce. Čípek má sílu kortikoidní injekce, která není k dispozici pro laické použití někde v terénu a když je zle, tak i na veřejnosti člověk použije čípek. Pokud byla vaše reakce hodně silná, pak byste měla mít jako první pomoc při sobě i autoinjektor, čili injekci k laickému použití, třeba i přes kalhoty, jednou z možností je Epipen. Doporučuji vám tedy znovu svůj problém s vosí alergií probrat s alergologem a rozhodnout se pro správnou léčbu. Pokud budete mít zájem, můžete se obrátit i na naše pracoviště, tel. 222 094 200.
Alergie na hmyzí jed
Dobry den pane doktore,ctela bych Vas poprosit o radu.Vlonskem roce me na malinach bodla vosa a nez jse stacila dobehnout 300m domu zacalo se mi spatne dychat a tocit hlava. dala jsem si fenistl kapky a trochu se mi ulevilo potom jsem prospala cely den ale i druhy den jsem byla malatna. Rekla jsem to svemu prakt. lekari a ten me neposlal na alergologii ale rekl mi at si vemu Dithiaden.Mam ale strach ze nez tableta zabere tak muze byt pozde.Doporuceni mi odmitl napsat.Sysela jsem o nejakem pohotovostnim balicku. Poradite mi:?? dekuji Hasalova HasalovaI@seznam.cz
HasalovaIlona
MUDr. Nouza
Vážená paní, dávám vám jednoznačně za pravdu. Je potřeba podstoupit alergologické vyšetření, kdy vám alergolog vyšetří stupěň přecitlivělosti proti vosímu jedu a pokud se toto prokáže, pak vám navrhne alergenovou desenzibilizaci. Samozřejmostí pro vás bude i pohotovostní balíček první pomoci, kde bude vedle dalších léků asi i dithiaden. Návštěvu alergologie neodkládejte. Pokud byste neuspěla v místě bydliště, můžete se obrátit i na naše pracoviště, jistě vám vyjdeme rychle vstříc.