Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prostějov dá miliony na halu pro tenisový klub, opozici se to nelíbí

  11:25
Nová nafukovací hala se dvěma tenisovými dvorci zřejmě vyroste v blízké budoucnosti v Prostějově. Tamní zastupitelé pro ni totiž navzdory ekonomicky složité době schválili dotaci tři a půl milionu korun. Jde přitom o klub vlivného sportovního bosse. Dotace se tak stala terčem kritiky některých zastupitelů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Dáme tři a půl milionu na tenis, přestože je řada sportovních oddílů ve složité situaci. Tato částka by mohla ulevit rodičům a členům jiných spolků,“ kritizoval například Aleš Matyášek z hnutí Na rovinu!

Dalších osm milionů bude Tenisový klub Agrofert Prostějov čerpat z dotačního programu Národní sportovní agentury. A 400 tisíc přidá klub ze svých zdrojů. Jeho zástupci uvedli, že chtějí vybudovat betonový kurt se dvěma dvorci, na které by měl být nainstalován nejmodernější druh nafukovací haly.

„Hala bude splňovat veškeré nároky tréninkového programu dětí a mládeže, které mají velké úspěchy,“ stojí v jejich zprávě.

Tenisový klub musí garantovat i veřejné využití. Počet hodin však není specifikován. Redakce se pokusila klub kontaktovat, telefon uvedený na webu ale nikdo nezvedal a bez odezvy zůstal do uzávěrky i zaslaný e-mail.

„Máme další tři stovky investičních záměrů, navíc nevíme, jak často bude sportoviště pro školy a veřejnost zpřístupněno,“ upozornil právě na tento aspekt Jan Mochťák (Piráti).

Klub by měl přispět víc, říká část opozice

Podotkl, že tenisový klub skončil podle účetních závěrek v posledních letech v zisku, a novou halu by si tak mohl ze svého financovat výrazněji.

Pro dotaci na halu nakonec hlasovalo 26 zastupitelů, 6 bylo proti a 2 byli z jednání omluveni. Podporu tedy měla i od části opozice.

„Prostějov je bohužel turisticky nezajímavý až nudný. Turisty sem táhne hlavně sport a tenis už několikrát přitáhl lidi z jiných měst i států. Návrh jsem proto podpořil,“ řekl třeba zastupitel za SPD Pavel Dopita.

„Toto není ojedinělý případ, podporujeme i další spolky. Nedávno například lukostřelbu, také v řádu milionů. Není to nic výjimečného,“ hájil pak peníze na halu náměstek primátora Miloš Sklenka (ANO).

V důvodové zprávě nicméně není uvedeno ani to, kde by vlastně měl tenisový projekt vyrůst. „Nevíme, na kterých parcelách má hala stát ani kdo bude financovat správu majetku,“ vadí Mochťákovi.

Prostějovský tenis vládne republice

Prostějovští tenisté loni obhájili titul v tenisové extralize smíšených družstev. Jakub Menšík je světovou jedničkou do osmnácti let a hned tři Prostějovanky jsou v juniorském žebříčku v elitní desítce.

„Jsou to nejlepší junioři na světě, tak jim peníze dejme, když máme tu možnost. Už uspěli u Národní sportovní agentury a my řešíme, jestli jim přispějeme. Navíc to jsou všechno Prostějováci. Není to tak, že by sem přišli odjinud z republiky,“ přesvědčoval své kolegy primátor František Jura (ANO).

Ten připomněl, že město nedávno investovalo také do cyklistického velodromu. O tom se diskutuje rovněž v souvislosti se zastřešením. „Jenže to by byla investice v řádu stamilionů,“ poznamenal Jura.

„Nechci úspěchy tenistů znehodnotit. Je potřeba je podporovat. Trápí mě však netransparentnost,“ přiblížil svůj postoj Mochťák.

V podobném duchu se vyjádřil i zastupitel za hnutí Na rovinu! František Švec. „Je fajn, že máme takové talenty. Pokud ale město přispěje takovou částkou, pak bych očekával, že se zohlední, že je hala městské zařízení, a tento fakt se vezme v potaz při určování cen za pronájem kurtu,“ řekl. „Protože i když kurty vyrostou na území města, nájmy půjdou spolku,“ zdůvodnil.

Kromě toho se při svém vystoupení také řečnicky dotázal, zda není nikdo z přítomných ve střetu zájmů. Narážel tím na primátorův přátelský vztah s majitelem Tenisového klubu Agrofert Prostějov, vlivným sportovním manažerem Miroslavem Černoškem.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

21. června 2024  9:13,  aktualizováno 

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nesnesitelný hluk, stěžují si obce pod sedlem na motorkáře. Přijdou radary

21. června 2024  5:48

Motorkářská sezona začala a obyvatelé i chataři v okolí Červenohorského sedla opět přicházejí o...

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kraj cyklistů se snaží o nové trasy i lepší značení. Změny jsou žádoucí

17. června 2024  6:01

Značení cyklotras neodpovídá době, čeká je změna. Například povedou více po mimo silnice. Trendem...

Pouliční festival Olomouc (o)žije překvapil spektrem žánrů i smaženými červy

22. června 2024  23:18

Horním náměstím se rozeznívají první tóny bubnů. Děti sedí připravené u svých nástrojů a čekají na...

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

22. června 2024  18:42

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při...

K alchymii oceněné desky přispěl i „špinavý zvuk“, říkají November 2nd

22. června 2024

Premium Hranická kapela si napřed dala pauzu, aby načerpala sílu i nápady, teprve pak vytvořila album, za...

Singhateh netrénuje, nevrátil se z dovolené. Sigma jeho pokračování řeší

22. června 2024  12:05

Dvacetiletý fotbalový útočník Ebrima Singhateh se nezapojil do přípravy olomoucké Sigmy. Server...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...