Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Prostějov se pustil do nápravy křivd vůči Židům, začal poctou rabínovi

  12:52
Zpět na své místo se tento týden vrátil náhrobek nejvýznamnějšího prostějovského rabína Horowitze, který před dvěma lety zničil vandal. Akce navíc ukázala, že chystané rehabilitaci židovského hřbitova se dostává velké mezinárodní pozornosti, neboť do Prostějova přijel i velvyslanec USA v Česku.

Náhrobek nejvýznamnějšího prostějovského rabína Cvi Jehošui Ha Leviho Horowitze u základní školy a reálného gymnázia v Prostějově v místech starého židovského hřbitova poničil v dubnu 2017 školák. Policie, která se případem zabývala, nicméně tehdy vyloučila, že by čin měl antisemitský podtext.

Na původním místě je nyní nově pomník z bílého kamene, který tvoří jednoduchá deska ve tvaru původního náhrobku s historickým textem. Deska je zapuštěná do země a ční asi metr a půl nad povrchem. Vrchní rabín Horowitz, autor významných knih, je dodnes po celém světě uznávaným židovským myslitelem.

Dobročinná židovská nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer usiluje už několik let o rehabilitaci celého židovského hřbitova. U reálného gymnázia jsou dodnes v zemi ostatky až dvou tisíc židovských obyvatel Prostějova.

Odhalení náhrobku rabína

„Jsme tady, abychom si připomněli toto významné místo a tragédii, jež se zde před 70 lety stala. Chtěl bych ocenit současné vedení města Prostějova, které přichází s tím, že toto místo bude rehabilitované,“ řekl americký velvyslanec v České republice Stephen B. King, jenž do Prostějova na slavnostní odhalení pomníku přijel.

„Je to nádherná zpráva, kterou Prostějov vysílá do světa, že křivdy můžeme napravit. Od lidí u nás doma, kteří tuto věc sledují, jsem dostal řadu e-mailů. Psali, že bych tady měl být,“ dodal.

Negativní postoj dostal město i do zprávy o stavu lidských práv

Minulé vedení města přitom rehabilitaci židovského hřbitova nepřálo. V Prostějově se dokonce objevily vyloženě antisemitské reakce a vznikla také protestní petice. Zdejší dění si dokonce získalo negativní mezinárodní pozornost.

Na premiéra Andreje Babiše se pak letos v dubnu obrátila členka dolní komory amerického Kongresu a předsedkyně českého výboru Sněmovny reprezentantů Jan Schakowsky s žádostí o pomoc.

„Pětiletá snaha o rehabilitaci židovského hřbitova nemá pozitivní výsledek. Jsem přesvědčena, že pokud projekt osobně podpoříte, lze dosáhnout pozitivních výsledků. Vyřešení této záležitosti by přispělo k obnově pověsti města Prostějova jako destinace pro učence a turisty, kteří se zajímají o jeho židovskou kulturu a historii,“ napsala Schakowsky premiéru Babišovi.

Minulý týden primátor Prostějova František Jura (ANO) a zástupce židovské obce oznámili, že se na rehabilitaci židovského hřbitova dohodli. Celé místo, kde je dnes parkoviště, parčík a lidé zde venčí psy, by měl vymezit živý plot. Součástí bude skupina náhrobků a altánek s informacemi o historii hřbitova.

Primátor: Je to první krok k nápravě historických křivd

„Obnovení náhrobku rabína Horowitze je prvním krokem k nápravě historických křivd a k rehabilitaci celého místa. Je naší povinností najít odpovídající pietu. Věřím, že to povede k dobrému jménu města Prostějova,“ prohlásil na odhalení pomníku primátor. Dobročinná nadace se zavázala, že veškeré úpravy plochy zaplatí ze svých zdrojů.

Vedle rabína Horowitze jsou na hřbitově pochováni předkové filozofa Edmunda Husserla, zakladatel rodu literátů Zweigových, rabíni, lékaři a podnikatelé, kteří přispěli k rozvoji Prostějova v 19. století.

Podle židovské tradice se místa posledního odpočinku neruší a hřbitovy jsou považovány za svaté. V Prostějově, kde bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě, však starý židovský hřbitov za války zlikvidovala radnice poté, co ho zkonfiskovali nacisté. Od roku 2016 je kulturní památkou.

Vrchní prostějovský rabín Horowitz má letos 203. výročí úmrtí. U jeho obnoveného náhrobku se na slavnostním odhalení pomníku pomodlila třicítka rabínů z USA a Evropy včetně vrchního zemského rabína Karola Sidona a rabína Louise Kestenbauma z americké nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer.

Horowitz je uznávaným autorem náboženských knih Smichat Moše a Chidušej Hariboš, které dodnes studují členové židovských náboženských škol ješiv. Narodil se zřejmě v roce 1754 jako jediný syn slavného chasidského rabína Šmuela Šmelkeho, když jeho otec zastával úřad vrchního rabína v polském Ryžvalu. Pravděpodobně v roce 1811 byl zvolen vrchním rabínem v Prostějově, kde 16. listopadu 1816 ve věku 62 let zemřel.

„Úsilí o rehabilitaci prostějovského židovského hřbitova bude po celém světě vnímáno jako příklad dobré praxe v nápravě křivd holokaustu,“ ubezpečil americký velvyslanec Stephen B. King.

  • Nejčtenější

Za dostavbu D1 budou pro ŘSD dál bojovat i autoři útočné komiksové kampaně

Přes všechny pochyby, které loni vyvolaly karikatury a komiksy namířené proti odpůrcům navržené trasy dálnice D1 kolem...

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého...

Králíkova kremace a jiné vtipné zprávy vynesly strážníkům nominaci na cenu

Přerovskou veřejnost baví i informují už dlouho, v posledních měsících však zprávy o netradičních i běžných zásazích...

Řemeslník vjel autem před vlak, prorazil závoru a přišel o převážená okna

Na železničním přejezdu na Olomoucku narazil vlak do nákladního auta převážejícího plastová okna a dveře. Přejezd je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Provoz na D35 a tahu z Moravy do Čech ztěžovaly u Mohelnice nehoda a sníh

Provoz na dálnici D35 u Mohelnice ráno a dopoledne komplikovalo počasí a dočasně musela být dokonce zcela uzavřena...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Lidé nakupují chaty a chalupy, mnozí mají také zájem o delší pronájmy

Chaty i chalupy se v Olomouckém kraji staly ceněnou komoditou. Jejich ceny vzrostly v porovnání s dobou před pandemií...

Kostelní vrata z dob Marie Terezie se dočkala obnovy, teď budou sloužit dál

Už zhruba dvě a půl století jsou v Olomouci němým svědkem dění na dnešním náměstí Republiky. Nedávno se ovšem vstupní...

Na traily v Rychlebských horách padly stromy, poničil je kůrovec i houby

Adrenalinové jezdce vládní opatření na traily do Rychlebských hor sice ještě nepustí, ale provozovatelé tamních tratí...

Prostějovská radnice si chce pro sebe zabrat parkoviště, čelí kritice

Prostějovská radnice před časem v nenápadné zprávě na webu města oznámila změny ve smlouvách o pronájmu veřejných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...