Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Prostějov se pustil do nápravy křivd vůči Židům, začal poctou rabínovi

  12:52
Zpět na své místo se tento týden vrátil náhrobek nejvýznamnějšího prostějovského rabína Horowitze, který před dvěma lety zničil vandal. Akce navíc ukázala, že chystané rehabilitaci židovského hřbitova se dostává velké mezinárodní pozornosti, neboť do Prostějova přijel i velvyslanec USA v Česku.

Náhrobek nejvýznamnějšího prostějovského rabína Cvi Jehošui Ha Leviho Horowitze u základní školy a reálného gymnázia v Prostějově v místech starého židovského hřbitova poničil v dubnu 2017 školák. Policie, která se případem zabývala, nicméně tehdy vyloučila, že by čin měl antisemitský podtext.

Na původním místě je nyní nově pomník z bílého kamene, který tvoří jednoduchá deska ve tvaru původního náhrobku s historickým textem. Deska je zapuštěná do země a ční asi metr a půl nad povrchem. Vrchní rabín Horowitz, autor významných knih, je dodnes po celém světě uznávaným židovským myslitelem.

Dobročinná židovská nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer usiluje už několik let o rehabilitaci celého židovského hřbitova. U reálného gymnázia jsou dodnes v zemi ostatky až dvou tisíc židovských obyvatel Prostějova.

Odhalení náhrobku rabína

„Jsme tady, abychom si připomněli toto významné místo a tragédii, jež se zde před 70 lety stala. Chtěl bych ocenit současné vedení města Prostějova, které přichází s tím, že toto místo bude rehabilitované,“ řekl americký velvyslanec v České republice Stephen B. King, jenž do Prostějova na slavnostní odhalení pomníku přijel.

„Je to nádherná zpráva, kterou Prostějov vysílá do světa, že křivdy můžeme napravit. Od lidí u nás doma, kteří tuto věc sledují, jsem dostal řadu e-mailů. Psali, že bych tady měl být,“ dodal.

Negativní postoj dostal město i do zprávy o stavu lidských práv

Minulé vedení města přitom rehabilitaci židovského hřbitova nepřálo. V Prostějově se dokonce objevily vyloženě antisemitské reakce a vznikla také protestní petice. Zdejší dění si dokonce získalo negativní mezinárodní pozornost.

Na premiéra Andreje Babiše se pak letos v dubnu obrátila členka dolní komory amerického Kongresu a předsedkyně českého výboru Sněmovny reprezentantů Jan Schakowsky s žádostí o pomoc.

„Pětiletá snaha o rehabilitaci židovského hřbitova nemá pozitivní výsledek. Jsem přesvědčena, že pokud projekt osobně podpoříte, lze dosáhnout pozitivních výsledků. Vyřešení této záležitosti by přispělo k obnově pověsti města Prostějova jako destinace pro učence a turisty, kteří se zajímají o jeho židovskou kulturu a historii,“ napsala Schakowsky premiéru Babišovi.

Minulý týden primátor Prostějova František Jura (ANO) a zástupce židovské obce oznámili, že se na rehabilitaci židovského hřbitova dohodli. Celé místo, kde je dnes parkoviště, parčík a lidé zde venčí psy, by měl vymezit živý plot. Součástí bude skupina náhrobků a altánek s informacemi o historii hřbitova.

Primátor: Je to první krok k nápravě historických křivd

„Obnovení náhrobku rabína Horowitze je prvním krokem k nápravě historických křivd a k rehabilitaci celého místa. Je naší povinností najít odpovídající pietu. Věřím, že to povede k dobrému jménu města Prostějova,“ prohlásil na odhalení pomníku primátor. Dobročinná nadace se zavázala, že veškeré úpravy plochy zaplatí ze svých zdrojů.

Vedle rabína Horowitze jsou na hřbitově pochováni předkové filozofa Edmunda Husserla, zakladatel rodu literátů Zweigových, rabíni, lékaři a podnikatelé, kteří přispěli k rozvoji Prostějova v 19. století.

Podle židovské tradice se místa posledního odpočinku neruší a hřbitovy jsou považovány za svaté. V Prostějově, kde bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě, však starý židovský hřbitov za války zlikvidovala radnice poté, co ho zkonfiskovali nacisté. Od roku 2016 je kulturní památkou.

Vrchní prostějovský rabín Horowitz má letos 203. výročí úmrtí. U jeho obnoveného náhrobku se na slavnostním odhalení pomníku pomodlila třicítka rabínů z USA a Evropy včetně vrchního zemského rabína Karola Sidona a rabína Louise Kestenbauma z americké nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer.

Horowitz je uznávaným autorem náboženských knih Smichat Moše a Chidušej Hariboš, které dodnes studují členové židovských náboženských škol ješiv. Narodil se zřejmě v roce 1754 jako jediný syn slavného chasidského rabína Šmuela Šmelkeho, když jeho otec zastával úřad vrchního rabína v polském Ryžvalu. Pravděpodobně v roce 1811 byl zvolen vrchním rabínem v Prostějově, kde 16. listopadu 1816 ve věku 62 let zemřel.

„Úsilí o rehabilitaci prostějovského židovského hřbitova bude po celém světě vnímáno jako příklad dobré praxe v nápravě křivd holokaustu,“ ubezpečil americký velvyslanec Stephen B. King.

  • Nejčtenější

V Libavé už cvičí první ukrajinští vojáci, potvrdil generální štáb

Ukrajinští vojáci už cvičí ve vojenském újezdu Libavá pod vedením české armády. Celkem by jich v pěti postupných...

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Stál v čele nejhoršího rudého teroru. Bedřicha Reicina nakonec zničila sama KSČ

Premium Přesně sedmdesát let uplyne dnes od popravy přerovského rodáka Bedřicha Reicina, jednoho ze strůjců nejhoršího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jste hrdinové, chválil majitel Nutrendu dezinformátory. Teď zarytě mlčí

Premium „To jsou borci, kteří bojují za naši svobodu. Za to, aby bylo vše, jak má být, a aby tady nebyly takový prasárny, co se...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Výlet v zakázané zóně. Prozkoumejte vojenský výcvikový prostor Libavá

Třicet kilometrů od Olomouce leží Libavsko, kde ještě před odsunem žilo převážně německé obyvatelstvo. Po jejich...

Pitná voda v kraji zdraží až o třetinu, nejvíc na Šumpersku

Kubík za méně než sto korun už bude minulostí. Zvýšení cen vody chystají všechny velké vodohospodářské společnosti v...

Den a noc na spinningovém kole. Olomoučan zdolal rekord a pomohl dětem

Olomoučan Michal Sláma zdolal český rekord v nonstop jízdě na spinningovém kole. Z jeho sedla sesedl v sobotu v 10...

Kvádr se střešní observatoří, novou hvězdárnu navrhli architekti ze Slovenska

Prostějovská hvězdárna se po letech zcela promění. Hejtmanství místo původní staré budovy postaví úplně novou. Podobu...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...