Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Možnost uniknout boji odmítl, pak u Sokolova zemřel jako válečný hrdina

  12:52
Bitva u Sokolova, od které tento měsíc uplynulo 78 let, se u nás stala díky výrazné roli československých jednotek jednou z nejznámějších bojových operací druhé světové války. V březnu 1943 při ní mimo jiných padl i Kurt Wolf z Mohelnice, jehož tragický osud občas zůstává ve stínu pohnutého příběhu jeho nejbližších příbuzných.

Kurt Wolf padl v boji, jeho bratra Ottu umučili kozáci ve službách nacistů. Úkryt své rodiny ale nevyzradil. | foto: Deník Otty Wolfa

Kurtovi rodiče, sestra a mladší bratr Otto odmítli coby židé nastoupit do nacistického transportu, tři roky se pak za protektorátu ukrývali. A to i v lese navzdory počasí. Otto tuto strastiplnou dobu popsal v teprve nedávno knižně vydaném deníku, často až mrazivé zápisky bývají srovnávány s mnohem slavnějším deníkem Anny Frankové.

Sám Otto však byl v dubnu 1945 těsně před koncem války umučen ruskými vojáky ve službách německé armády. Jeho o dvanáct let starší a milovaný bratr Kurt zemřel již v březnu 1943. Jako hrdina v boji s nacisty na východní frontě.

Na tu se dostal, když stejně jako tisíce dalších lidí nejprve utekl z protektorátu, do té doby žil s rodinou v Mohelnici. Coby žid měl Kurt Wolf oprávněný strach o život. Narodil se 13. února 1915 v Lipníku nad Bečvou, v době, kdy odcházel, mu chyběla jen jediná zkouška k tomu, aby na brněnské Masarykově univerzitě odpromoval a stal se lékařem.

Při svém útěku zamířil nejdřív do Polska, po jeho obsazení Němci pokračoval stejně jako řada uprchlíků do Sovětského svazu. Tady se nejprve díky svým znalostem medicíny začal na venkově věnovat práci ranhojiče, mezi místními byl díky tomu velice oblíbený.

Místo léčení trval na zařazení do boje

Zlomové pro Kurta Wolfa bylo, když se dozvěděl, že československý důstojník Ludvík Svoboda dává pro boj s nacisty v Sovětském svazu dohromady 1. československý samostatný prapor. Wolf se přihlásil mezi prvními.

O jeho odvaze svědčí i to, že když mu velení praporu vzhledem k medicínskému vzdělání nabídlo místo ve zdravotní jednotce, odmítl. A to s tím, že lékařem může být po válce, ale teď si chce v boji vyřídit účty s nacisty.

Armádní zkušenosti přitom Wolf neměl žádné. Podobně na tom byla většina uprchlíků. Jeden z tehdejších nováčků to ve vzpomínkách vyjádřil trefně: „Plukovník Svoboda nás v Buzuluku naučil štípat dřevo. My jsme byli samí městští kluci a neuměli jsme to.“

Do své první bitvy Kurt Wolf odjížděl v hodnosti četaře, stal se i velitelem družstva. Československý prapor vstoupil do bojů druhé světové války 8. března 1943 u Sokolova.

Jeho úkolem bylo bránit postupu Němců na Charkov. Wolf a jeho spolubojovníci dostali na starost deset kilometrů široký pás na čáře Arťuchovka – Sokolovo. Spolek pro vojenská pietní místa pak uvádí, že Kurt Wolf patřil mezi ty poddůstojníky, kteří povzbuzovali vojáky především vlastním příkladem.

Dne 9. března 1943, druhý den bitvy, dostala jeho rota krajně nebezpečný rozkaz: překvapivý útok na německé pozice. Riziko, že padnou, bylo pro Wolfovy vojáky obrovské. Měli na sebe totiž navázat hlavní síly nepřítele, zatímco na sousedním úseku měly jednotky sovětské 25. gardové divize provést rozhodující úder.

„Prosil mě, abych ho zastřelil“

Wolfova skupina postupovala po zledovatělém terénu přímo na čele útočné vlny. Vojáci se ale dostali do prudké palby. Rozpoutalo se peklo, čelili i desítkám tanků.

Když dal Wolf povel k útoku, byl těžce zraněn střepinami minometného granátu. Poslední kruté chvíle jeho života později popsal spolubojovník Alexandr Beer, s nímž se Wolf spřátelil při výcviku.

„Měl strašnou ránu v břiše, uniforma mu mokvala krví. Když si rozerval blůzu, odhalila se mu střeva. Prosil mě, abych ho zastřelil, že jako lékař moc dobře ví, že je s ním konec, a že v žádném případě nechce, aby ho zajali nacisté,“ vylíčil Beer před několika lety.

Beer ale kamaráda vzal při ústupu s sebou a vlekl ho přes zamrzlou řeku. Po ledě se za nimi táhla krvavá šmouha. Wolf neustále naléhal, aby ho Beer zastřelil. Ten ale prožíval strašlivé dilema. Sám už byl na konci sil, nechtěl však umírajícího druha opustit.

Nakonec nechal Kurtovi pušku a sám se se zraněnou nohou belhal k druhému břehu. Ani po desítkách let si rozhodnutí vyslyšet prosby, aby kamaráda opustil a sám přežil, nepřestal vyčítat. Jen po pár krocích za sebou tehdy zaslechl výstřel.

Kurt Wolf bojoval pouze krátce, přesto patřil k největším osobnostem Svobodovy armády. V Mohelnici tak má pamětní desku na domě, v němž rodina Wolfových žila, další je na zdejším hřbitově či v loštické synagoze. In memoriam pak obdržel sovětské vyznamenání Řád rudého praporu a československý Řád bílého lva. Nakonec se Kurt Wolf stal i lékařem, Masarykova univerzita mu titul in memoriam udělila v roce 1947.

  • Nejčtenější

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Zavíráme, nechodí lidé. V centrech velkých měst zeje stále víc prázdných výloh

23. května 2024  4:54

Lékárnu, jež v domě U Černého orla na prostějovském hlavním náměstí T. G. Masaryka sídlila už od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Slivovice bude vzácnost. Mrazy spálily úrodu, pálenice čekají bídnou sezonu

20. května 2024

Loni tragédie, letos bída. Tak označují majitelé pálenic v Olomouckém kraji loňskou a letošní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidičku překvapila mokrá silnice, dodávka skončila po nehodě na střeše

19. května 2024  12:52

Mokrá silnice zřejmě překvapila řidičku Škody Fabie, která způsobila v neděli dopoledne nehodu obce...

Na fotbalovém stadionu opět zazní hity v nezvyklém podání s filharmonií

25. května 2024  6:56

Prostory určené běžně hráčům a fanouškům fotbalu budou již za necelé dva týdny hostit velkolepý...

Živé pasti. Lidé uvidí v Olomouci hladové masožravky, některé spolknou i hlodavce

24. května 2024  14:12

Masožravé asijské liány lovící hlodavce i velké exempláře masožravek staré třicet let představují...

Zdrogovaný opilec boural na minibiku. Byl agresivní, záchranka přivolala policii

24. května 2024  11:55

Na lesní cestě na Přerovsku, kam nemají motorová vozidla přístup, ve čtvrtek večer havaroval muž na...

Banány v čokoládě se „oblékly“ i do bílé, Orion novinkou oslaví výročí

24. května 2024  10:53

Už téměř století si pochutnávají milovníci cukrovinek na Banánech v čokoládě. Jejich výrobce Zora...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...