Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Film o povstání v Přerově poodhalil okolnosti poprav či smrti partyzána

  12:52
Příběhy účastníků Přerovského povstání z 1. května 1945 ožily v uplynulých dnech na filmovém plátně. Dokumentární film, jenž vznikl k 75. výročí události, která vstoupila do českých dějin jako vůbec první z květnových povstání národa proti nacistické okupaci, zachytil autentická svědectví dosud žijících pamětníků. Řada z nich přitom překvapila i historiky.

Přerované uvěřili 1. května 1945 mylné zprávě o konci války, oslavy však byly předčasné. | foto: Muzeum Komenského

„Výpovědi některých účastníků povstání nám přinesly nové, až přelomové poznatky, které pomohou doplnit celkový obraz událostí. Hlavním účelem filmu však bylo zprostředkovat autentický prožitek současníkům,“ řekl historik Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově. Právě na objednávku muzea snímek vznikl.

Film s názvem Přerovské povstání… 75 let poté natočila přerovská dokumentaristka Svatava Měrková.

„Přináší dobové záběry amatérských filmařů, ale především rozhovory s posledními pamětníky povstání. Poprvé jsme využili i hrané sekvence,“ popsala Měrková.

Spolu s kameramanem zpovídala deset lidí. Osm z nich jsou přímí účastníci událostí, dva jsou potomky obětí. Celá vyprávění pamětníků se do filmu nevešla, jejich výpovědi však budou uloženy v archivu muzea k dalším badatelským účelům.

Film měl mít premiéru už na jaře, ale kvůli epidemii koronaviru se nemohla uskutečnit. Nynějšího slavnostního uvedení už se bohužel nedožil jeden z hrdinů snímku.

Mylné zprávě uvěřili jak Přerované, tak zprvu i Němci

Přerovské povstání začalo první květnový den roku 1945 poté, co velitelé policie Švehlák a Vitásek v městském rozhlase veřejně oznámili mylnou zprávu o kapitulaci německých vojsk a konci války. Přerované, kteří byli přesvědčeni o její pravdivosti, v nadšení vyvěšovali národní vlajky, zpívali hymnu, ale také odzbrojovali německé vojáky.

Když si však Němci odpoledne ověřili, že informace o kapitulaci je falešná, povstání rychle potlačili. Jakožto velký železniční uzel a frekventovaná dopravní křižovatka totiž Přerov znamenal pro ustupující německou armádu strategické místo. Při přestřelkách v ulicích padlo několik desítek lidí, dalších 21 vzbouřenců nacisté popravili.

Ve filmu se podle Petra Sehnálka vůbec poprvé podařilo zachytit například přímé svědectví Františka Gremlici, který na vlastní oči viděl, jak mu gestapo při zatýkání zastřelilo otce.

Úplně nový je pro historiky také příběh Miloslava Grégra, jemuž bylo v době povstání patnáct let. Jeho vyprávění je cenné nejen pro příběh samotný, ale i proto, že historikům pomohlo potvrdit osud sovětského partyzána Vladimira Sedycha, o němž se dobové prameny zmiňují jen okrajově.

„Sedych byl 1. května těžce raněn, tajně léčen v nemocnici a ukrýván před gestapem. Až těsně před osvobozením ho vrátili k doléčení do nemocnice. Když 8. května pod okny proudily první jednotky Rudé armády, radoval se tak živelně, až mu popraskaly vnitřní stehy po operaci a vykrvácel,“ líčí Sehnálek.

Sám Grégr byl v předvečer osvobození vyslán rodinným známým, který byl zapojený do odboje, aby došel do Žeravic, kde se ukrývala partyzánská jednotka. Ta se při potlačení povstání stáhla z města.

Grégr se musel proplížit kolem německé hlídky, aby partyzánům předal vzkaz, že se mají vrátit a zachránit před zničením přerovské mosty. Němci je měli v plánu odpálit, aby zpomalili postup Rudé armády. Následně se zúčastnil i výpravy na záchranu mostů, akci ale partyzáni nakonec uskutečnit nemohli, protože německá stráž byla příliš silná.

„Tuto informaci jsme získali vůbec poprvé, je proto historicky cenná. Zároveň jde o neuvěřitelný příběh kluka, který se v pouhých patnácti letech odhodlá k tak odvážné akci. Kdyby ho odhalili, hrozila mu okamžitá smrt,“ doplnil historik.

Povstání možná odradilo Němce od bránění města

Dokumentaristce Měrkové podle jejích slov na dlouho uvázly v paměti osudy popravených. Někteří z nich se na seznamu ocitli třeba jen kvůli shodě jmen. „Jejich smrt byla zbytečná, ale povstání jako takové zbytečné rozhodně nebylo,“ myslí si.

Podle historika Sehnálka v sobě tato dějinná událost nese odkaz historický i morální.

„Jednalo se o vůbec první akci českého květnového povstání, které vyvrcholilo v dalších dnech. I když to přerovské bylo relativně rychle potlačeno a nedosáhlo markantních výsledků, Němci měli v jeho důsledku před regionem velký respekt,“ uvedl.

Jak vysvětlil, německá posádka měla v Přerově vybudovanou řadu obranných objektů, přesto nakonec na přímou vojenskou obranu města rezignovala.

„Němci zřejmě nechtěli riskovat, že budou v revoltujícím Přerově napadeni z týlu. Město tak bylo uchráněno škod z osvobozovacích bojů, které by určitě přinesly i oběti na životech. Domnívám se, že ztráty by byly mnohem vyšší než následkem německé odvety za povstání,“ doplnil Sehnálek.

Nezanedbatelný je podle něj i morální význam povstání: „Přerované aktivním odporem proti Němcům dali najevo, že ani po šesti letech okupace a nacistické tyranie neztratili své vlastenectví.“

  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové podal ústavní stížnost

Radim Žondra, jenž byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, podal ústavní stížnost. Odpykává si jedenáctiletý...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osmnáctiletý řidič nezvládl rychlou jízdu, odstavené auto odmrštil na dům

Na čtvrt milionu korun je předběžně vyčíslená škoda po autonehodě, za níž pravděpodobně může rychlá jízda...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Otravu Bečvy kyanidy přežila část vzácných mlžů a škeblí, ukázal průzkum

Překvapivým výsledkem skončil průzkum Agentury ochrany přírody a krajiny v úseku Bečvy, do kterého v září vytekly...

Vodu pro jesenické lázně i samotné město zadrží také „podzemní hráze“

Osm kilometrů čtverečních na Jesenicku zkoumali experti kvůli zachování zdrojů vody pro město Jeseník a Priessnitzovy...

Prostějov bude mít novou prohlídkovou trasu po židovské historii

Ke stávajícím průvodcovským okruhům centrem Prostějova, kostelem Povýšení svatého Kříže a radnicí přibude také...

Těšetický pivovar zažil čtyři staletí slávy i trpký zánik v 70. letech

Pivovar v Těšeticích na Olomoucku provozoval v době rozkvětu síť vlastních restaurací po celé Hané a jednu měl i ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...