Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jedinečná nudle se vymyká současné produkci. Test Sony Xperia 1

  0:16
Smartphony Sony patří ke stálicím mobilního trhu, navzdory tomu, že firma se nemůže chlubit kdovíjakými úspěchy. Vyrábí však originální a výborně funkční přístroje, svou skupinu věrných zákazníků si drží. Xperia 1 je špičkovým modelem, který jde opět vlastní cestou a určitě se bude spoustě lidí líbit.
Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Smartphony značky Sony už dávno nepatří k mobilnímu mainstreamu. Na jednu stranu je to škoda, na tu druhou to ovšem znamená, že firma může objevovat a vyplňovat různé skuliny na trhu. Dlouho k nim patřila kategorie kompaktních přístrojů, kterou většina výrobců opomíjela.

U nejnovější generace přístrojů se Sony vydalo jinou cestou: displeje jsou hodně protáhlé, přitom ignorují dnešní trendy výřezů, průstřelů a různých zaoblení. Špičkou mezi nimi je model Xperia 1 s velkým displejem, ale překvapivě štíhlým tělem. Na něj nově navazuje podobně vybavená Xperia 5, která plní roli kompaktního top modelu.

Xperia 1 je smartphone, který osloví uživatele, kteří hodně holdují multitaskingu a hledají celkově vysoký výkon. Naopak i když u Sony opět zapracovali na fotoaparátu, trojitá sestava Xperie 1 kvalit těch nejlepších fotomobilů nedosahuje, byť se ztráta trochu smazává.

Není tvar trochu zvláštní?

Sony Xperia 1 má skutečně trochu netradiční rozměry: 167 x 72 x 8,2 mm jsou na smartphone s 6,5palcovým displejem hodně nezvyklé míry. Jsou dány tím, že displej telefonu používá poměr stran 21:9 a je opravdu dlouhou „nudlí“. Přístroj je díky tomu štíhlý a i přes velkou úhlopříčku panelu dobře padne do ruky.

Vcelku rychle se na to dá zvyknout a dobré držení v ruce je jedním ze základních kladů této konstrukce. Naopak kdo rád nosí smartphone v kapse kalhot, nemusí být nadšen. Dlouhý a úzký telefon se do zadní kapsy nevejde, v té přední zase může být poměrně nepříjemný kvůli délce. I přes tuto menší nepraktičnost se nám konstrukce Xperie 1 docela líbí. Je fajn, že Sony přináší určitou alternativu k aktuálním hlavním trendům.

Líbí se vám design?

Minimalistické pojetí Xperie 1 je opravdu působivé. Ano, přístroj neminimalizuje rámečky tak dobře jako někteří konkurenti a zejména nad displejem zůstává dost místa. Ale design je čistý, velmi elegantní a vcelku praktický. Nahoře zbylo místo na solidní sluchátko, které zaručuje kvalitní reprodukci hovorů. Chválíme i celkové zpracování modelu, jak je u špičkových typů obvyklé, je tu hliníkový rám a k tomu záda ze skla.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • dobře padne do ruky
  • displej přináší zajímavé možnosti používání
  • minimalistický design

Proč nekoupit?

  • jen průměrný fotoaparát
  • vysoká cena
  • pouze černá barevná varianta

Kdy? V prodeji

Za kolik? 23 990 Kč

Možná bychom volili jinou než testovanou černou variantu. Ta sice působí nejminimalističtějším dojmem (vzpomněli jsme si na obelisk z roku 2001: Vesmírné Odyssey), ale zároveň je zbytečně fádní. Bohužel v české distribuci Sony oficiálně další barvy nenabízí, takže zajímavější šedou, bílou či fialovou variantu budete shánět obtížně. Lesklé tělo telefonu je také obrovským magnetem na otisky prstů, takže hodit se bude alespoň základní průhledné pouzdro.

Jaký je displej?

Displej Xperie 1 je parádní. Jde o OLED panel s rozlišením 1 644 x 3 840 pixelů, což na jeho úhlopříčce dává úchvatnou jemnost 643 pixelů na palec. To je skvělá hodnota, displej je jemný, ostrý a vzhledem k OLED technice také disponuje lákavým podáním barev. To přitom není nijak přehnané, v menu si navíc uživatel může obrazový výstup nastavit detailně podle svých vlastních preferencí. Kdo chce například teplejší barvy, může je mít, totéž platí pro studenější odstíny.

Jak se s displejem pracuje?

Vysoký a úzký displej je z uživatelského hlediska trochu specifický, na druhou stranu je Xperia 1 v podstatě standardním smartphonem s operačním systémem Android 9 v jen lehce upravené podobě (hlavně v menu nastavení). Xperia 1 se může líbit i uživatelům, kteří v displeji zásadní výhody nevidí: třeba při čtení delších textů není potřeba tolik skrolovat, to se bude líbit v podstatě každému.

Uživatel není u Xperie 1 naštěstí nucen moc sahat do horních částí displeje: záleží tedy na použitých aplikacích. V systému nicméně například není nutné stahovat notifikační lištu tahem od horního okraje displeje, stačí jen tah dolů po domovské obrazovce. Ovládání usnadňuje i možnost vyvolat jednoduchým gestem poklepání na bok rámu telefonu (chce to trochu cvik, mířit se musí na okraj displeje) menu pro rychlé spuštění vybraných aplikací. 

Toto menu lze zároveň využívat pro multitasking s tím, že je tu pasáž, která dovoluje uživateli vybrat dvě současně aktivní aplikace – jedna běží v horní části displeje, druhá v té spodní. Funguje to překvapivě dobře a třeba kombinace e-mailového klienta a kalendáře, ze kterého potřebujete do mailu opisovat data, dovede být velmi produktivní.

Dlouhý displej umí být skutečně užitečný. Xperia 1 má ovšem v ovládání i nějaké ty zvláštnosti, které nám tolik nesedí. Především nerozumíme uspořádání tlačítek na boku. Tady je hezky umístěna čtečka otisků prstů (ta tedy není v displeji), to už Sony nějakou dobu dělá. Jenže čtečka zároveň není vypínacím tlačítkem, to je v malé podobě těsně pod ní.

K odemčení telefonu lze čtečku použít, ale k zamčení je potřeba zmáčknout tlačítko. Dříve mělo Sony tuto funkci integrovánu v jednom, ale pravda, že na některých trzích čtečku v tlačítku nemělo. Nejspíš tedy kvůli nějakým patentovým sporům společnost zvolila tuto dvojitou, ale trochu nelogickou cestu. Druhý nedostatek se týká tlačítek pro ovládání hlasitosti, která jsou nad čtečkou. Je to vlastně jedno dvojtlačítko, vcelku krátké a stisk jednotlivých poloh je trochu nejistý.

Zaujalo vás ještě něco?

Xperia 1 se v Česku prodává ve dvousimkové variantě, slot je hybridní a výhodou je, že k jeho otevření není třeba žádný špendlík či jiný nástroj. Sony se drží jednoduché konstrukce, kdy lze šuplík na karty vytáhnout nehtem. Na druhou stranu se při každé výměně karet telefon restartuje, to konkurenční telefony nedělají.

Tradičně nechybí u špičkového sony odolnost vůči vodě a prachu, tentokrát podle specifikace IP68. Kdo touží po 3,5mm jacku pro sluchátka, má smůlu, Xperia 1 se zařadila ke smartphonům, které se rozhodly, že tradiční sluchátkový konektor je přežitek.

Jak fotí?

Sony se dlouho potýká s neschopností vyladit své fotoaparáty na špičkovou úroveň konkurence. Je to vlastně hodně podivné, protože čipy a fotomoduly Sony používá drtivá většina výrobců smartphonů a jeho moduly patří k tomu nejlepšímu na trhu. Jenže divize dodávající snímače a fotoaparáty dlouho odmítala s vlastní mobilní divizí spolupracovat, aby ji nezvýhodňovala před svými ostatními zákazníky. A u Sony samozřejmě nejspíš nemají takové kapacity jako u Samsungu, Xiaomi, Huaweie a dalších velkých značek, kde dovedou foťák hezky vyladit.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1

Výsledkem je dlouholetý stav, kdy špičková sony s nejlepšími fotomoduly i sestavami fotoaparátů fotí podprůměrně. U Xperie 1 slibovala společnost určité snížení ztráty na konkurenci, a to třeba i díky trojité sestavě foťáku s klasickým, širokoúhlým a teleobjektivem. Co se těchto kreativních možností týče, Xperia 1 skutečně krok s konkurencí srovnává.

Jenže co se týče samotné kvality fotografií, tak Xperia 1 stále nedosahuje na absolutní špičku. Výsledek 91 bodů v testu DxO Mark je pro Xperii 1 trochu nelichotivý, na druhou stranu je to zdaleka nejlepší výsledek Sony za mnoho let a také výsledek, kterým se jeho aktuální model nejvíce přiblížil (byť je stále daleko) řekněme té lepší špičce.

V praxi ztrácí Xperia 1 hlavně při fotografování v noci a zhoršených světelných podmínkách. V horším světle je ztráta na špičku opravdu citelná, snímky jsou tmavé, rychle stoupá množství šumu a chybí detaily. Tady je konkurence mnohem dál.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1

Také tu chybí některé kreativní režimy, panorama, možnost přidávat do scény AR objekty a různobarevné filtry a další bláznivé efekty nejsou zdaleka to, co umí konkurence. Uživatel nemá detailní kontrolu nad inteligentními režimy, které fotoaparát používá, zrovna tak nemůže ovládat třeba HDR. Nevadilo by to, kdyby vše fungovalo skvěle a režimy telefon využíval dokonale. To se však nestává.

Za dobrého světla v obvyklých scénách nicméně Xperia 1 podává velmi dobré výkony, takže fotoaparát rozhodně není potřeba zatracovat. Jen u konkurence dostanete často za méně peněz lepší foťák.

Co výdrž baterie?

Ta je vcelku běžná. Xperia 1 dostala baterii s kapacitou 3 330 mAh, což už není na poli špičkových modelů žádná rekordní hodnota, navíc musí uživit výkonný hardware v čele se Snapdragonem 855 a 6 GB RAM i displej s vysokým rozlišením. Takže očekávat kdovíjakou výdrž nelze, na druhou stranu den perného provozu nebyl v našem případě problém a v trochu líném režimu používání se ukazuje, že i tak výkonný hardware umí být úsporný. Na prodloužený víkend bez elektřiny nicméně doporučujeme vzít powerbanku.

Mám si ji pořídit?

Xperia 1 je hodně neobvyklý špičkový smartphone, který může zaujmout právě svou neobvyklostí. Bylo by fajn, kdyby Sony nabídlo i některé jeho atraktivnější barevné varianty. Telefon má své neochvějné přednosti, ale také některé nedostatky. Kdo hledá fotomobil skvělý za každé situace, tady nepochodí, ale foťák vyloženě špatný není.

To, co nejvíc odrazuje od koupě, je vysoká cena. Za částku 23 990 korun, kterou si Sony za Xperii 1 žádá, mnohde u konkurence dostanete i dva špičkové modely. Ale Xperia 1 je originál, který snad ani s telefony jako Samsung Galaxy S10, Note 10, Huawei P30 Pro, Honor 20 Pro, OnePlus 7 Pro a dalšími nejde srovnávat. Po specifikách Xperie 1 musíte toužit. A pak je rozhodnutí poměrně jednoznačné. Nikdo jiný než Sony vám takový telefon neprodá.

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....