Huawei může dělat mobily další tři měsíce. Budoucnost je stále nejistá

  13:17aktualizováno  16:19
V květnu americké ministerstvo obchodu zmírnilo obchodní restrikce vůči čínskému Huaweii, tříměsíční výjimka končí v pondělí 19. srpna. Američané ji nakonec prodloužili o další tři měsíce. Prezident Trump ve svém prohlášení však moc ochotný nebyl.

Donald Trump trvá na tom, že obchodování s Huaweie je ohrožením národní bezpečnosti. Ilustrační snímek | foto: AP

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to dnes oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huawei stavěl prezident Donald Trump. Firma tak bude moci poskytovat služby americkým zákazníkům i po dnešku, kdy původní lhůta vyprší.

V neděli Trump řekl novinářům, že s Huaweiem nechce obchodovat z důvodů bezpečnosti. „Nechci ten byznys vůbec, protože se jedná o ohrožení národní bezpečnosti,“ prohlásil prezident.

Koncem července přitom na setkání s představiteli předních amerických technologických firem (Cisco Systems, Intel, Broadcom, Qualcomm, Micron Technology, Western Digital a Google) Trump sliboval, že jejich požadavek na vydání licence včas splní. 

Přestože šéfové firem požádali o včasné udělení licence na prodej firmě Huawei od ministerstva obchodu, Bílý dům tehdy v prohlášení dodal, že vedoucí pracovníci zároveň vyjádřili „silnou podporu“ omezení nákupů telekomunikačních zařízení a prodeje firmě Huawei z důvodu národní bezpečnosti (více viz Obchodování s Huaweiem je stále nejisté. Licence vydáme včas, slíbil Trump).

Největší světový výrobce telekomunikačního vybavení nemůže bez zvláštního povolení úřadů USA nakupovat k výrobě nových produktů americké komponenty. Podle informací agentury Reuters a dalších médií se očekává, že ministerstvo obchodu USA prodlouží „dočasnou všeobecnou licenci“ o 90 dní.

Donald Trump řekl, že existují malé části podnikání čínské firmy, které by mohly být z širšího zákazu vyňaty, ale že by to bylo „velmi komplikované“. Zda jeho administrativa licenci prodlouží, nesdělil. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow nicméně v neděli uvedl, že ministerstvo obchodu licenci prodlouží o tři měsíce jako gesto „dobré vůle“ v obchodních jednání s Čínou.

Obvinění ze špionáže, ztráta přístupu k Androidu

Huawei se dostal do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Z tohoto důvodu USA k bojkotu čínské značky vyzvaly i své spojence (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže).

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá. Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl v Rozstřelu šéf Huaweie pro Česko a Slovensko Radoslaw Kedzia. Zakladatel a generální ředitel Huaweie Žen Čeng-fej se později nechal slyšet, že firmu by raději zavřel, než se podílet na špionáži.

Před používáním softwaru a hardwaru firmy Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad).

Americké ministerstvo obchodu zařadilo Huawei na černou listinu v polovině května, firmě tak znemožnila kupovat americkou součástky bez souhlasu vlády USA (více viz Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky). Rozhodnutí ministerstva se opíralo o Trumpův exekutivní příkaz, kvůli možnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí vyhlásil stav nouze.

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Kvůli zařazení na černou listinu ztratil Huawei i přístup k Androidu. V tu chvíli přišel tedy nejen o aktualizace, ale nové modely by směly používat jen osekanou verzi systému (více viz Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné).

I přes zmírnění restrikcí, což Huaweii do pondělí 19. srpna zajistilo systémové aktualizace, a také snahu ze strany Googlu, který dělal vše pro to, aby měla čínská společnost i nadále přístup k plné verzi Androidu (více viz Google kope za Huawei. Chce mu poskytovat plnou verzi Androidu), Huawei zapracoval na vlastním operačním systému.

Jmenuje se HarmonyOS a podle společnosti má být univerzálním open-source systémem. Měl by být především alternativou k systémům jako WebOS od LG či Tizen od Samsungu a Huawei se jej bude pokoušet prosazovat i na trzích mimo Čínu (více viz Čínský systém bude pohánět cokoli. Huawei představil svůj HarmonyOS).

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Špičkový Samsung můžete mít už za 14 tisíc. Jen do konce tohoto týdne

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung připravil pro české zákazníky další z mnoha slevových akcí. Tentokrát se vztahuje na špičkové modely letošní...

Další z rubriky

Samsung možná přejmenuje své chystané smartphony, spojí prémiové řady

Samsung Galaxy S10+ a Samsung Galaxy Note 10+

Příští rok se už nemusíme dočkat žádného modelu Galaxy S ani Galaxy Note. Je totiž možné, že Samsung obě řady sloučí a...

Bude mozek nových iPhonů nejvýkonnějším procesorem v mobilech?

Apple A13 může být nejvýkonnější čipovou sadou pro mobily

Nové iPhony jsou již za dveřmi a o spoustu vylepšení se postará nová čipová sada. Jmenovat se bude Apple A13 a kromě...

Nové hodinky od Applu se naučily nepřetržitě ukazovat čas

Apple Watch Series 5

Apple odhalil novou generaci hodinek Apple Watch. Najdete je pod označením Series 5 a ve výbavě mají hned několik...

Podívejte se, žádná zadní vrátka. Huawei chce získat důvěru

Představení operačního systému Huawei HarmonyOS

I když představitelé Huawei při uvedení vlastního operačního systém HarmonyOS tvrdili, že systém nemá za úkol nahradit...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz