Čínský systém bude pohánět cokoli. Huawei představil svůj HarmonyOS

  14:07aktualizováno  14:07
Podobně jako giganti Apple, Google a Microsoft pořádá svou vlastní velkou vývojářskou konferenci i Huawei. Po nedávných událostech ani nepřekvapí, že si společnost tuto akci zvolila pro představení svého vlastního operačního systému. Definitivně se jmenuje HarmonyOS a má být univerzálním open-source systémem.

Představení operačního systému Huawei HarmonyOS | foto: Huawei

Huawei pořádá svou vývojářskou konferenci na domácí půdě u jezera Sung-šan, které se nachází asi hodinu jízdy autem od centra Šen-čenu, tedy domovského města této společnosti. V pohodové atmosféře představitelé firmy hned v úvodu maratonu přednášek oznámili očekávaný vlastní operační systém. Nakonec se skutečně jmenuje HarmonyOS, což je jméno, které v průběhu spekulací vystřídalo původní čínské pojmenování Hongmeng.

Fotogalerie

Ačkoli jméno systému naznačuje pohodu a harmonii, má i vcelku zvláštní konotace – slovo harmonie je totiž v čínštině zjemněným označením pro tamní systém internetové cenzury. V tomto ohledu tak může být označení nového systému trochu nešťastné. Podle všeho přitom Huawei počítá s tím, že se jej bude pokoušet prosazovat i na trzích mimo Čínu.

„K budování tohoto nového ekosystému chceme přizvat vývojáře z celého světa,“ prohlásil šéf spotřebitelské divize Huaweie Richard Yu. Podle tiskové zprávy firmy mají být základy systému položeny v Číně a zahraniční expanze bude postupná.

Na trzích by HarmonyOS měl podle zveřejněných informací být především alternativou k systémům jako WebOS od LG či Tizen od Samsungu, měl by být tedy k dispozici v různých chytrých produktech, kromě smartphonů.

Richard Yu v úvodu své přednášky představil HarmonyOS coby univerzální systém. Má jít o takzvaný distribuovaný operační systém založený na mikro-jádře, který má být využitelný v široké škále zařízení. Yu vyjmenoval, že nová platforma podporuje chytré telefony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, automobily i tablety. Zdůraznil, že má umět fungovat na zařízeních s řádově kilobajty operační paměti až po přístroje s mnoha gigabajty RAM.

V tom je HarmonyOS podobný dřívějším představám Googlu i Microsoftu. Google už několikrát tímto univerzálním směrem namířil Android, ale zatím to nikdy nevyšlo a došlo k oddělení systémů (třeba Wear OS z Androidu vychází, ale v technických detailech se liší). Novou snahou o univerzální řešení by mohl být chystaný systém Fuchsia OS. Microsoft podobně univerzálním směrem mířil s Windows 10, firma ovšem nejprve zrušila mobilní verzi Windows 10 Mobile a pak „umrtvila“ i nositelnou elektroniku s odlehčenou verzí Windows.

Androidu (zatím) po krku nejde

Huawei je tedy dalším, kdo se pokouší o univerzální systém. Firma by jej měla distribuovat jako open-source, použít jej tedy bude moci kdokoli. Jako první by se HarmonyOS měl objevit v chytrých zařízeních s displejem – televizích nebo domácích chytrých hubech s displejem. Prvním produktem bude televizor Honor Vision TV, který doma v Číně míří do prodeje (startuje 10. srpna). V následujících zhruba třech letech se pak systému dočkáme třeba v nositelné elektronice (nahradí tedy Wear OS i vlastní systém Huaweie bez podpory aplikací), nebo v palubních jednotkách automobilů.

Z Yuových slov ovšem vyplývá, že do chytrých telefonů se zatím HarmonyOS nepohrne. I když detaily nejsou přesně známé a je možné, že doma v Číně koncern Huawei něco přichystá. Yu ovšem ujišťuje, že firma chce v případě smartphonů jinak zůstat u Androidu, zdůrazňuje však, že nahrazení systému od Googlu novým vlastním systémem prý není nijak složité. „Pokud nebudeme moci v budoucnu využívat Android, pak můžeme okamžitě přejít na HarmonyOS,“ prohlásil.

Přechod má usnadnit i široká podpora aplikací u HarmonyOS. Samozřejmostí má být podpora androidích aplikací, dále tu bude podpora Linuxu a HTML5. Vývojáři budou moci díky ARK Compileru, který je pro finální tvorbu aplikací používán, využít jazyky jako Kotlin, Java, Javascript, C a C++.

Bezpečnost a rychlost

Po technické stránce se Huawei u nového systému chlubí tím, že bude velmi bezpečný a rychlý. Obojí je umožněno právě zmíněnou architekturou mikro-jader, která umožňuje zjednodušit, a tím pádem výrazně zrychlit instrukce systému. Rychlost odezvy aplikací se má zlepšit zhruba o čtvrtinu, ovšem Huawei vlastně neuvádí, v porovnání s čím.

„HarmonyOS se zcela liší od Androidu a iOS. Má důvěryhodnou a bezpečnou architekturu a podporuje snadnou spolupráci napříč zařízeními,“ prohlásil Richard Yu. Bude ovšem zajímavé pozorovat, jak nakonec budou právě zahraniční vývojáři a nakonec i uživatelé čínskému systému důvěřovat. Hrozba zadních vrátek ve prospěch čínských úřadů bude jistě něčím, čím budou odpůrci vlastního systému Huaweie intenzivně argumentovat.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

Vyšperkovali očekávaný iPhone 11. Cena bere dech

Caviar iPhone 11

Být připraven se vyplácí. A to i v případě, že ve svém oboru nemáte téměř žádnou konkurenci. Kvůli úspěchu u náročné...

Vymysleli převratnou plácačku. Najde komára a označí ho v mobilu

Izraelský startup vyvinul zařízení na detekci komárů.

Nesají jen krev, umí i slušně pocuchat nervy. Objevit komára byť chvilku poté, co vám bzučel u hlavy, není snadné....

Google ladí detaily, nový Android už je téměř hotový

Android Q Beta 6 na Google Pixel 3

Mezi podzimními novinkami najdeme kromě spousty nových smartphonů i novou verzi operačního systému Android. Ta se zatím...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz