Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to ale popírá. Od poloviny května, kdy americké úřady Huawei zařadily na černou listinu, potřebují americké podniky zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Americké ministerstvo obchodu nicméně restrikce následně zmírnilo, a to dočasně na tři měsíce (více viz Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů).
Google v květnu uvedl, že po uplynutí této tříměsíční lhůty omezí čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Podle zdrojů listu Financial Times se nicméně vedoucí představitelé Googlu nyní snaží přesvědčit americké úřady, aby byla jejich podniku lhůta prodloužena, případně poskytnuta úplná výjimka ze zákazu dodávek pro Huawei bez licence.
Americká společnost se obává zejména toho, že nebude moci aktualizovat svůj operační systém Android na chytrých telefonech firmy Huawei. To by podle něj mohlo čínský podnik přimět k vývoji vlastní verze tohoto operačního systému, která by byla méně odolná vůči útokům hackerů.
Huaweie a honory poběží v Evropě na ARK OS. Pokud se nedomluví s Googlem |
„Google argumentuje, že USA přerušením jeho obchodního vztahů s Huaweiem riskuje vznik dvou druhů operačního systému Android: originální verze a hybridní. Ta by pravděpodobně obsahovala více softwarových závad než verze Googlu, takže by telefony Huawei mohly být vystaveny větším riziku neoprávněného nabourání do systému,“ uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s obsahem rozhovorů Googlu s americkými úřady.
Společnost Google podle listu Financial Times uvedla, že se nyní soustředí na „ochranu bezpečnosti uživatelů Googlu na milionech existujících mobilních telefonů Huawei ve Spojených státech a po celém světě“.