Huaweie a honory poběží v Evropě na ARK OS. Pokud se nedomluví s Googlem

  20:07aktualizováno  20:07
Huawei se připravuje na dobu, kdy jeho smartphony už nebudou moci používat operační systém Android. Vlastní systém se bude mimo Čínu jmenovat ARK. Firma si už podala žádost o ochrannou známku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Huawei má štěstí v neštěstí. Ať už problémy předvídal, nebo jen chtěl mít rezervní řešení, už před časem začal připravovat vlastní operační systém. Teď se mu to náramně hodí, protože pokud se (mu nebo samotné Číně v rámci obchodní války s USA) nepodaří situaci vyřešit, tak jeho příští smartphony už nebudou moci používat operační systém Android. A ty současné už nedostanou aktualizaci na novou verzi Androidu. 

O tom, že Huawei připravuje vlastní systém, se spekulovalo již dříve. Spíš nebylo jasné, proč to dělá a k čemu by měl jeho vlastní operační systém sloužit. V současném světě panuje na trhu v podstatě duopol systémů pro smartphony: Android a iOS. 

Všechny ostatní pokusy o vlastní systém skončily nezdarem, ať už to byl Sailfish, Firefox nebo třeba Tizen, za kterým stojí Samsung. Tizen sice žije dál, ale ne ve smartphonech. Dodejme, že ve světovém měřítku existuje ještě jeden systém pro mobily, který se jmenuje Kai OS. Vychází z výše zmíněného Firefoxu, ale je určený primárně pro tlačítkové telefony a není to plnohodnotný konkurent Androidu nebo iOS. 

Jakmile se v druhé polovině května ukázalo, že s ohledem na zapsání Huaweie americkou administrativou na černou listinu ztratí čínská společnost přístup k Androidu, začalo se o vlastním systému Huaweie mluvit. Výrobce vývoj nepřímo potvrdil, ovšem mediální zvěsti o jeho dostupnosti už v červnu se s největší pravděpodobností nezakládají na pravdě. 

Podle zdrojů blízkých výrobci bude systém k dispozici letos na podzim, ovšem jen ve variantě určené pro čínský trh. Pro další trhy bude nový operační systém k dispozici až příští rok, snad už na jeho začátku. Huawei musí spěchat, protože příští rok by už neměl co prodávat. 

Původně byl systém označován jako Hongmeng OS, což je jméno vycházející z čínské mytologie. Jenže pro zbytek světa takový název není příliš libozvučný. A proto se systém také tak jmenovat nebude. Tedy alespoň mimo Čínu, tam si Huawei jméno Hongmeng pro operační systém nechal zaregistrovat. 

Stejně tak ovšem učinil předposlední květnový týden v Evropě, kdy u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) podal žádost o udělení ochranné známky pro jméno Hongmeng a především pro jméno ARK. A to v několika kategoriích, důležité je ovšem to, že přímo s jménem ARK uvádí operační systém.Tedy ARK OS. Dodejme, že systém by měl být univerzální a měl by sloužit pro mobily i počítače. 

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Za to může Trump. Honor výrazně snížil cenu novinky, je velmi výhodná

Honor 20

Honor 20 je nejnovější špičkový model značky. Představený byl už před měsícem a půl, jenže se zatím neprodává. Může za...

Další z rubriky

První v Česku. Výjimečná vlastnost Huaweie zde nebude fungovat

Huawei Mate 20X 5G

Mobilní sítě páté generace sice v Česku ještě nějakou chvíli fungovat nebudou, ale kdo chce, už se na jejich příchod...

Kompromisy: Samsung Galaxy A50 fotí jako čtyři roky stará špička

Samsung Galaxy A50

Testem organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě model střední třídy Samsung Galaxy A50. U něj je jisté, že se...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz